Zadar

Průvodce Zadarem

Obsah stránky

Moderní severodalmatská metropole láká nejen širokou nabídkou služeb a bezva koupáním, ale i cennými historickými památkami. Projděte se po antickém fóru, nebo po legendární Kalalarze, objevte zvuk Mořských varhan a užijete si podmanivý Pozdrav Slunci.

Zadar představuje živé srdce celé severní Dalmácie. Rozkládá se zčásti na pevnině a zčásti na malém poloostůvku. Pobřeží obklopuje mnoho menších i větších ostrovů (PašmanDugi OtokUgljan aj.) V příjemné dojezdové vzdálenosti se nachází celkem pět Národních parkůNP Krka, NP Paklenica, NP Severní Velebit, NP Kornati a NP Plitvická jezera.

Jde o správní centrum Zadarské župy, univerzitní město i významný dopravní uzel: nachází se tu lodní přístav a trajektový přístav Gaženica, jachtařské maríny, železniční a autobusová stanice, letiště Zemunik.

Město leží při Jadranské magistrále, 20 km od dálnice. Žije zde 75 tisíc obyvatel, příhodné podnebí přeje bohaté vegetaci a zemědělství, v zimě do Zadaru proudí chladný vzduch z vnitrozemí. Mimo jiné se tu vyrábí slavný likér maraschino.

Zadar láká turisty nejen na skvělé koupání a širokou nabídku služeb, ale také na množství historických památekkostel sv. Donátakatedrálu sv. Anastázie, antické fórum, či spoustu dalších převážně románských a renesančních staveb. Historickému centru dominuje proslulá ulice Kalelarga, společensky život je především v přístavišti Foša, nebo v pevnosti Arsenal. Objevíte tu i četná muzea. Přestože Zadar těžce poškodila agrese krajinských Srbů v letech 1991-1992, všechny škody již byly dávno odstraněny, a v roce 2016 dokonce Zadar obdržel prestižní titul European Best Destination.

Zadar se pyšní dvěma novodobými, technicky unikátními atrakcemi: na pobřeží v nejzápadnější části města najdete Mořské varhany (Morské orgule) a Pozdrav Slunci (Pozdrav Suncu). Mořské varhany vydávají specifické zvuky a Pozdrav Slunci vytváří soubor vizuálních efektů.

Co navštívit v Zadaru

  • Mořské varhany a pozdrav slunci
  • Katedrála sv. Anastázie s vyhlídkovou věží
  • Kostel sv. Donáta
  • Forum románum
  • Městskou tržnici
  • Muzeum starověkého skla

Památky

Kostel sv. Donáta (Sveti Donat)

Předrománský patrový kostel z 9. století, symbol Zadaru, patří mezi nejvýznamnější stavby raného středověku ve východním přímoří.

Stavbu 27 metrů vysokého kostela, který stojí na někdejším římském fóru,  pravděpodobně inspirovala kaple Karla Velikého v Cáchách.

Na patře kostela se nachází matroneum, oddělený prostor určený výhradně ženám.

Přečtěte si o kostele víc v článku: Kostel sv. Donáta, architektonický skvost Zadaru.

Katedrála sv. Anastázie (Sveta Stošija)

Vzácná románská stavba z 12. – 13. století je zasvěcena raně křesťanské mučednici z období Diokleciánova pronásledování a stojí v ulici zvané Kalelarga (Široká ulica).

Vyniká bohatou plastickou výzdobou a původní kryptou.

Unikátní zvonice poskytuje nádherný výhled na celý Zadar.

Více informací najdete v tematickém článku: Návštěva katedrály sv. Anastázie a její zvonice v Zadaru.

Další románské a gotické památky

Kostel Panny Marie (Sveta Marija, vedle katedrály sv. Anastázie): součást někdejšího kláštera benediktýnek, za 2. světové války těžce poškozen, klášter zničen. V nových prostorech se nachází stálá expozice sakrálního umění Zlato a stříbro Zadaru (Zlato i srebro Zadra).

Kostel sv. Chrysogona (Sveti Krševan, v ulici B. Krnarutića): trojlodní románská bazilika s bohatě zdobenými apsidami z 12. století, zasvěcena patronovi Zadaru. Více zde.

Kostel sv. Františka (Sveti Franje) s františkánským klášterem: gotický sloh, 13. století, bohatá klenotnice s mnoha cennými exponáty, v klášteře nádherná renesanční křížová chodba.

Kostel sv. Simeona (Sveti Šimun): původně gotický kostel z 15. století, několikrát přestavěn, proslavil ho zejména pozlacený stříbrný relikviář sv. Simenona, který váží 250 kg a zdobí ho reliéfy ze života světce.

Palác Ghirardinů (Palača Ghirardini): románský palác s gotickým balkónem z 15. století, stojí na Národním náměstí.

Renesanční stavby a městské opevnění

V období renesance vzniklo v Zadaru mnoho významných budov. Většina z nich se soustředila na Národním náměstí (Narodni trg), které po celá staletí fungovalo jako centrum veřejného života.

Městská lodžie a městská strážnice (gradska loža, gradska straža): renesanční veřejné budovy z 15. – 16. století. Strážnice nově restaurována, vedle stojí  starochorvatský kostelík sv. Vavřince (Sveti Lovre), který dnes slouží jako kavárna, a zvonice z 20. století.

Městské opevnění: 16. století, významný renesanční komplex z doby Benátské republiky, sloužící k ochraně proti Turkům, dochovala se Pevninská brána (Kopnena vrata, italský stavitel M. Sammicheli), Babí věž (Bablja kula), zbytky hradeb a pět studní na stejnojmenném náměstí (Trg pet bunara), z nichž se čerpala voda v případě obležení města.

Palác Grisogono-Vovů: přestavěn v 15. století v goticko-renesančním stylu.

Palác Nassis (poblíž kostela sv. Simeona) a palác Petrizio (naproti kostela sv. Dominika): 14. – 15. století, v goticko-renesačním stylu, nádherné zahrady.

Novodobé historické budovy

Knížecí palác (Kneževa palača): původně středověká stavba přestavěná v 16. – 19. století, nejstarší klasicistní budova v Zadaru

Sídlo Lycea sv. Dimitrije (Licej Svetog Dimitrij, součást Zadarské univerzity): monumentální budova v neoklasicistním stylu z počátku 20. století, náleží k ní pozoruhodná kaple, dominantní stavba při pohledu na město od moře.

Archeologické nálezy

I dnes si Zadar ponechává výrazné znaky římského urbanistického řešení: pravidelná síť ulic s cardem a decumanem, fórum.

První antické památky odhalilo teprve bombardování města za 2. světové války: základy templu, římské sloupy baziliky, domy na fóru aj.

K starořímským pozůstatkům patří také část akvaduktu za městem.

Kultura v Zadaru

Festivaly a kulturní akce

V kostele sv. Donáta se každoročně koná tradiční hudební festival Hudební večery v Donátu (Glazbene večeri u Donatu). Jde o koncerty klasické hudby.

Festivaly divadelní tvorby Zadarské divadelní léto (Zadarsko kazališno ljeto) a Festival nového divadla (Festival novog kazališta) představují reprezentativní výběr kvalitních divadelních představení.

Festival pouliční kultury KalelargArt probíhá vždy poslední tři dny v červenci. Historické centrum ovládnou pouliční umělci, žongléři, akrobati, kouzelníci, hudebníci a herci.

V průběhu sezóny lze navštívit další příležitostné koncerty, výstavy a další kulturní akce.

Muzea a cenné artefakty

Archeologické muzeum (Arheološki muzej, Trg opatice Čike 1): 2. nejstarší muzeum v zemi (nejstarší je ve Splitu).

Stálá výstava sakrálního umění – Zlato a stříbro Zadaru (Stalna izložba crkvene umjetnosti – Zlato i srebro Zadra, Trg opatice Čike 1): nejpopulárnější a nejznámější sbírka v Zadaru, nachází se v klášteře benediktýnek).Národní muzeum Zadar (Narodni muzej Zadar): má několik částí: Muzeum města Zadaru (Poljana pape Aleksandra III.), Přírodovědné oddělení (Medulićeva 2), Etnografické oddělení (Narodni trg) a Umělecká galerie (Medulićeva 2).

Muzeum antického skla (Muzej antičkog stakla, Poljana Zemaljskog odbora 1): jediné takto specializované muzeum v Evropě.

Klenotnice sv. Františka (Riznica sv. Frane): např. velký románský malovaný kříž ze 12.- století.

Kostel sv. Simeona (Sveti Šimun): mohutný cedrový sarkofág s ostatky sv. Simeona, vykládaný zlatem a stříbrem.

Podrobněji se o zadarských muzeích dozvíte v článku: Malá exkurze do zadarských muzeí.

Výlety v Zadaru a okolí

Gastronomie v Zadaru

V Zadaru existuje spousta úžasných míst, kde se skvěle najíte.

Zadarské restaurace a konoby

V malém, živém přístavišti Foša u centra zajděte do stejnojmenné restaurace (Kralja Dmitra Zvonimira 2). Foša nabízí typické dalmatské speciality. Podobně skvělé jídlo vám připraví v restauraci Kaštel (Bedemi Zadarskih Pobuna 13).

Výtečně vaří také v restauraci Bruschetta (Mihovila Pavlinovica 12), 2Ribara (Blaza Jurjeva 1), nebo Groppo (Široka 22).

Domácí středomořskou kuchyni ochutnáte v konobách Bonaca (Trg Tri bunara 4), Rafaelo (Obala kněza Trpimira 50), či Dalmatina (Kovacka 10).

Pizzerie a bistra

Výbornou pizzu pečou v pizzeriích: Mamma Mia (Put Dikla 54). Levnější, ale taky skvělou pak v Teta Feta (Stomorica 1), nebo v pizzerii Tri bunara (Jurja Bijankinija 8).

Dobře se najíte také v bistrech Sabunjar (Jadranska cesta 99), nebo Pjat (Stomorica 10).

Na parádní burger se stavte do malé restaurace Papica nebo  La Famiglia (Knezova šubića Bribirskih 9).

Do podniku Kod Stipe (Franka Lisice 40) chodí na domácí, ne moc drahé jídlo hlavně místní lidi. Zkuste taky, určitě nebudete litovat.

Kavárny a cukrárny

Jedinečné dortíky, zmrzlinu i kávu si vychutnáte v kavárně Danica (Široka 1).

Neopakovatelnou, trochu retro atmosféru má caffe bar Kult (Stomorica ul.).

Nesmrtelnou klasiku v podobě kávy a domácího dortíku vám nabídnou v kavárně Coffe&Cake (Brace Vranjanina 12).

Tu nejlepší zadarskou zmrzlinu mají ve zmrzlinářství Eva (Mihovila Pavlinovica 8). Míchají ji podle vlastních originálních receptur.

Bezva zmrzku si dáte taky ve zmrzlinářství Donát (Trg Sveti Stošije 4).

Kolik přibližne stojí v Zadaru jídlo a pití?

Pláže v Zadaru

Křišťálově průzračná voda, množství malých ostrovků a nádherné přírodní pláže: takhle vypadá koupání v Zadaru a jeho okolí.

Nejoblíbenější je pláž Borik, asi 4 km z centra města (jezdí sem MHD, linka č. 8 a 5). Pláž dosahuje až k hotelovému komplexu Falkensteiner Resort Borik. Část pláže pokrývá hrubší písek, na druhém konci se projdete po drobných oblázkách. Stín borovic poskytuje příjemný chládek.

Na pláži Borik si bezva koupačku užijí také děti: mělčina u břehu, s hebkým písečným dnem, a u vody spousta plážových atrakcí (tobogán, klouzačky aj.)

Další dobře vybavená oblázková pláž se nachází ve čtvrti Kolovare (500 metrů jihovýchodně od středu města).

Borik i Kolovare se chlubí oceněním Modrá vlajka, které se uděluje jen těm nejčistším a nejudržovanějším plážím.

Úplně nejkrásnější koupání vás čeká u přilehlých ostrůvků. Nejblíže máte ostrov Ošljak, kam denně jezdí trajekt.

Nákupy v Zadaru

Zadarská Městská tržnice

Zadarská tržnice (Pod bedemom, na starém městě, poblíž Konzumu) patří mezi největší a nejlepší tržnice na dalmatském pobřeží.

Hlavní budova tržnice byla postavena již v roce 1935.

Prodává se tu čerstvá zelenina, ovoce a bylinky. Nakoupíte také lokální produkty: výborné sýry, olivový olej, nebo domácí pálenky.

Součást tržnice tvoří krytý trh s masem a rybárnu najdete zabudovanou přímo v městské zdi.

Pořídíte zde také levné oblečení a další předměty denní potřeby, některé stánky jsou na styl tzv. blešáku, můžete se prohrabovat různou veteší a smlouvat.

Otevřeno bývá každý den od 6:00 do 13:00.

Obchody a supermarkety

V centru Zadaru vyrazíte na nákupy do nákupní galerie City (Trgovinski centar, Polačišće 2), nebo do Supernovy (ulica Akcije Maslenica 1), u které navíc každou sobotu probíhají farmářské trhy.

Módu nejznámějších chorvatských návrhařů si prohlédnete, případně zakoupíte,  v butiku Mar&Val (Don Ive Prodana 3).

V Zadaru můžete zajít do jednoho z mnoha supermarketů, např. Interspar (Bleiburških žrtava 18), Konzum (10 provozoven, ty největší na adresách: Ante Starčevića a  Dalmatinskog sabora), Kaufland (Andrije Hebranga 2).

Suvenýry ze Zadaru

V Zadaru narazíte na mnoho obchůdků a galerií, které se na prodej suvenýrů specializují. Nejvíce se tyto krámky koncentrují ve starém městě.

Suvenýry nabízí také některá muzea, mezi nejatraktivnější patří repliky skla v Muzeu starobylého skla, nebo repliky předmětů z Archeologického muzea.

Mnoho lokálních produktů a suvenýrů seženete také v pevnosti Arsenal (Trg Tri bunara 1). Původní tvrz z 18. století se proměnila v originální prostor s jedinečnou atmosférou. Jde o oblíbené místo, kde se lidé rádi potkávají a kromě nákupů si zde užívají také dobrou muziku a různá umělecká vystoupení.

Volný čas v Zadaru

Sporty

Sporty na vodě

Potápění patří mezi klasiku, kterou si nenechte ujít ani v Zadaru. Kouzelný podmořský svět můžete sledovat na vlastní pěst, anebo v rámci školy potápění. Největší potápěčské centrum hledejte v marině Dalmacija (asi 7 km od historického centra Zadaru).

Vyzkoušíte si tu také podmořský rybolov.

Velké oblibě se těší windsurfing a vodní lyžování.

V okolí Zadaru se můžete vrhnout do vírů divokých řek Zrmanja a Krupa. Na kajak nebo raft je nejvhodnější doba od března do května.

Množství ostrůvků při zadarském pobřeží vytváří příhodné podmínky pro kajaking na moři. Díky kajaku objevíte spoustu krásných míst a dostanete se i do jinak nepřístupných zákoutí. A cestou možná potkáte delfíny.

Jachtaři zakotví v zadarské marině Tankerkomerc.

Sporty na zemi

Zahrajete si rozličné míčové hry: od tenisu, přes fotbal, až po plážový volejbal.

Zajděte si do moderního sportovního centra Višnjik, kde kromě velkého krytého bazénu najdete taky basketabalovou halu, hřiště a tenisové kurty.

Pěší a běžecké stezky, stejně jako cyklotrasy, se soustředí hlavně v městských částech Borik a Puntamika (nejvíce turistů).

Turistické stezky okolní zadarskou přírodou jsou velmi dobře značeny.

Probíhá zde rovněž mezinárodní trekkingový závod v tzv. škrapingu. Jedná se o kombinaci chůze, běhu a skoků po členitém skalnatém pobřeží (něco mezi orientačním během a Spartan racem).

V Zadaru se nachází Stadion Stanovi, na kterém hraje místí fotbalový klub NK Zadar nejvyšší chorvatskou ligu.

Adrenalinové sporty

Bungee jumping na mostě Maslenica (56 m) představuje to nejvyšší místo v Chorvatsku, odkud si bungee můžete skočit.

Ještě větší adrenalin nabízí paragliding, tandemový let padákem, letí se nad pohořím Velebit a Národním parkem Paklenica, přistává se na pláži.

Denní radosti

V sezóně se pořádají letní zábavní festivaly a programy, z nichž nejnavštěvovanjší je Úplňková noc (Noć punog miseca).

Kolem zadarského poloostrova se můžete plavit replikou historické plachetnice.

Zkuste Adventure Park s rozsáhlým lanovým centrem a paintballem. Pro děti jako dělané. Leží v obci Kožino, 4 km od centra Zadaru.

Noční život

Skvěle se pobavíte ve stylovém Arsenalu (Trg Tri bunara 1), který se nachází v prostorách bývalé pevnosti. Tanec, hudba a ochutnávky místních vín až do rána.

Velká stylovka se super hudebními eventy je klub Garden (Bedemi zadarskih pobuna 5). Klub se chlubí i vlastním merchandisem.

Mezi super hudební kluby patří Opera (Obala kralja Tomislava 1), nebo bar Ledana (Trg pet bunnara) s celoročním zábavným programem.

Komornější atmosféru nabízí caffe bar Kult (Stomorica 6), místní se zde rádi schází jen tak na pokec. Podobně se budete cítit ve Vinyl baru (Trpimirova obala 4).

V caffe galerii Gina (Varoška 2) si vychutnáte dobrou kávu i víno a strávíte příjemný večer při hudebním vystoupení a drobnými uměleckými dílky.

Blízko Mořských varhan a pozdravu Slunci najdete hudební kavárnu Brazil.

Na ulici Poljana Pavla Pavlovića si můžete zaskočit na kávu do Caffe baru 72 (jde o nejstarší caffe bar v Zadaru).

Za zábavou vyrazte také do podniku vintage Backstage baru (Andrije Hebranga 9).

Teenegeři se baví v Arkadě (Rudera Boškovića 6). Velké oblibě se těší taky bar Frenky (Varoška 3), kde mají celkem levné pití.

Rodiny s dětmi

Nejlepší koupání pro děti nabízí pláž Borik. Pokrývá ji hrubší písek a oblázky, dno je u břehu je písečné. Na pláži se děti vydovádí na různých zábavných atrakcích (tobogán, klouzačky, nafukovací prvky).

V lokalitě Kožino, asi 4 km od zadarského centra najdete Adventure Park s rozlehlým lanovým centrem a paintballem, kde se s dětmi zaručeně zabavíte po celý den.

Vezměte děti na kolo, okolím Zadaru vedou skvělé cyklostezky a vybavení od kola až po přilbu vám půjčí skoro u každého hotelu.

Klidnější a hloubavé děti určitě ocení pozorování ptactva. V okolí Zadaru žije až 387 jedinečných druhů ptáků, z níž 21 najdete právě jen v této lokalitě.

Aktivity

4 Videos

Praktické informace k Zadaru

Nemocnici a pohotovost hledejte v Zadaru poblíž vlakového nádraží na ulici Bože Peričića, telefon: 23 505 505.

U některých hotelů mají turistické ambulance, poptejte se na recepci.

Zubař vás ošetří např. ve středisku na adrese Nikole Tesle 12, telefon: 23 251 660.

Veterinář ordinuje třeba poblíž starého města (Zrinsko Frankopanska 2D), telefon: 23 316 904.

Hotovost vyberete v jednom z několika bankomatů ve městě: dva jsou na starém městě (jeden přímo na Kalelarze), další třeba při jadranské magistrále na Benkovačka cesta.

Benzínky stojí v severní, centrální i jižní části Zadaru: Ina (Antuna Gustava Matoša, na severu), Tifon (Franje Tudmana 17, v centru) a Ina (Franka Lisice 83, na jihu).

Poštovních poboček má Zadar hned několik, centrální pošta se nachází poblíž nákupní galerie City, kousek od starého města (Zrinsko Frankopanska 8).

Cenné rady, drobné suvenýry a plánky města získáte v informačním centru na adrese Mihovila Klaića 1, telefon: +385 23 316 166.

Mrkněte na webovky info centra.

integrovaný záchranný systém: 112

policie: 192

hasiči: 193

záchranka: 194

pomoc řidičům v nouzi: 1987

informace: 11888

Doprava

Doprava do Zadaru

Doprava v Zadaru

Zadar představuje opravdu rušný dopravní uzel. 

Autobusy a MHD

Z autobusového nádraží  (ul. Ante Starčevića) vyjíždí jak meziměstské linky, tak MHD (10 linek).

Meziměstskými spoji se dostanete v podstatě kamkoli. Autobusy vyjíždí např. směr PulaDubrovnik, nebo Plitvice.

Autobusy (v kombinaci s trajektem) zajišťují také přepravu na blízké ostrovy PašmanDugi otokIž a další.

Auta, parkování a taxi

Zadar leží při Jadranské magistrále, zhruba 20 km od dálnice A1 Zadar – Split (z exitu Zadar 2 vede rychlostní silnice).

Auto si půjčíte na mnoha místech ve městě. Půjčovny aut jsou už i na letišti Zemunik. Podívejte se na seznam půjčoven.

Na ulici Marka Marulića využijete super parkoviště pro turisty. Parkoviště je v provozu non-stop, na pláž půjdete pěšky cca 50 metrů a chůze do starého města zabere 5 minut.

Nejvíce taxíků stojí u autobusové zastávky u přístavu, u autobusového nádraží a u mostu na Branimírově nábřeží (Branimirova obala). Pokud si potřebujete taxíka přivolat, nejblíže to do centra mají taxíky z Liburnského nábřeží, telefon: 23 251 400.

Další taxi služby, např.: Taxi Lulić – 23 494 494, Taxi Denis – 098 424 071, Taxi Fox – 99 413 1008.

Lodní a trajektová doprava

Osobní i trajektovou přepravu zprostředkovává v Zadaru společnost Jadrolinija.

Výletovat můžete na ostrovy Mali Lošinj, UgljanPašmanMolatDugi otok aj.

Vyjíždí odsud trajekty a lodě směrem na Severodalmatské ostrovy, Kvarnerské ostrovy i do italské Ancony.

Trajektová přeprava se přestěhovala do přístavu Gaženica (jihovýchodní část Zadaru), mrkněte do podrobného jízdního řádu jednotlivých přepravních linek.

Lodě a rychlé lodní linky přistávají v městském přístavu.

Jachtaři využijí 2 mariny: marina Zadar (v městském přístavišti, ul. Ivana Meštrovića) a marina Borik (nábřeží kneza Domagoja, v severní části města).

Železniční stanice a letiště

Vlakové nádraží v Zadaru je konečnou zastávkou železniční trasy Záhřeb – Knin – Benkovac – Zadar.

Letiště Zemunik se nachází 8 km východně od města.

Ubytování v Zadaru

  • Zadar se na turisty zaměřuje především v městských částech Borik (Puntamika) a Kolovare.
  • Borik na severním předměstí má téměř lázeňský charakter: hezké promenády, mnoho zeleně; z města sem pohodlně dojedete MHD. Většina hotelů a dalšího ubytování se soustřeďuje právě v Boriku. Stejně tak kemp.
  • Letovisko Kolovare na jižním okraji města nabízí mnoho sportovních možností a zábavy. Ubytujete se tady buď v hotelech, či v blízkém kempu Punta Bajlo (na mysu Arbanasi).
  • Studenti a méně nároční turisté určitě ocení místní hostel.

Ubytování si můžete vybrat pomocí vyhledávače

nejširší nabídku naleznete

Doporučený denní rozpočet – cca 50-70 EUR/osoba  (Pozn: toto je doporučený denní rozpočet na osobu v případě, že: vyberete si nejlevnější ubytování, zpravidla hostel či apartmán, stravujete se z vlastních zdrojů (nejíte v restauraci, ale vaříte si), používáte veřejnou hromadnou dopravu. S tipy „jak ušetřit“ (viz níže) můžete přispět ke snížení rozpočtu na osobu. V případě, že si vyberete luksusnější hotelové ubytování a stravujete se v místních restauracích, dojde pravděpodobně k navýšení rozpočtu. 

Jak ušetřit peníze

1. Dejte si obědové menu – vyhledejte restaurace a hospůdky, kam chodí místní obyvatelé. Většina nich totiž nabízí zlevněné obědové
menu, tzv. „marendu“.

2. Jezděte Uberem – nainstalujte si aplikaci a ušetříte oproti taxi službám i desítky kun. 

3. Slevová karta či aplikace – ve většině míst existuje slevová karta na památky či v modernější verzi aplikace, kde Vám dají slevy na vstupy, nákupy, restaurace, kavárny. 

4. Turistické sdružení města – navštivte jej, abyste zjistili, co aktuálního se ve městě děje, a co Vám město může nabídnout. V případě, že bydlíte v hotelu a máte k dispozici delegáta cestovní kanceláře, informujte se u něj, kde máte k dispozici slevu či nějakou promo akci. 

Digitální průvodce Zadarem

2