Ubytování

Na Jadranu si každý najde ubytování, které mu vyhovuje: luxusní hotel slavného jména nebo levný hotel mimo hlavní turistická centra, velký kemp s širokou nabídkou služeb nebo kemp pro pár stanů v zapadlé osadě, komfortní apartmán v soukromí s bazénem nebo

Chorvatsko... Rekreace ... Ubytování
Hotely Hotelové apartmány Kempy
Ubytování v soukromí Hostely Mimořádné nabídky
Pobytová taxa

Aktuální informace:

Posledních pár let se jadranská letoviska mění k nepoznání. Vyrůstají úplně nové luxusní hotely špičkové úrovně, stovky hotelů procházejí komplexní rekonstrukcí, při níž se jejich komfort zvyšuje o jednu až dvě hvězdičky. Zatímco před několika málo lety nebyl na pobřeží žádný pětihvězdičkový hotel, dnes se mohou ty nejrenomovanější letoviska pochlubit hotely nejvyšší úrovně. V současné doby jich je na pobřeží přes dvacet (nejvíce v Dubrovnicko-neretvanské župě), ve vnitrozemí má pětihvězdičkové hotely pouze Záhřeb. A staví se další.

Rovinj
Rovinj, hotel Istra

Chorvatsko vstupuje do letošní turistické sezóny s celkovým počtem téměř 950 tisíc lůžek ve všech typech ubytování. Na hotely z tohoto počtu připadá cca 115 tisíc lůžek, na turistické komplexy cca 52 tisíc, na kempy 213 tisíc, na ubytování v soukromí 420 tisíc lůžek a na jachtařské přístavy - mariny asi 62 tisíc lůžek.

Aktualita:

Chorvatské turistické orgány usilují o prodlužování turistické sezóny na Jadranu. Nezbytnou podmínkou delšího využívání sezóny jsou totiž pohodlné, vytápěné hotely, které mohou po celý rok nabízet návštěvníkům tolik oblíbená wellness-centra, kryté vytápěné bazény, možnost sportování v hotelech a v jejich zařízeních, zábavu a společenské akce přímo v hotelech. 

Problémem zůstává také vysoký počet nefunkčních hotelů, což celkově činí 64 tisíc lůžek. Převážně se jedná o hotely, které byly za války v 90. letech minulého století devastovány či úplně zničeny (především v jižním přímoří) nebo devastovány při následném ubytování utečenců z válkou postižených oblastí. Většina jich už byla rekonstruována či nově postavena, ale jen ve Splitsko-dalmatské župě zůstává neobnoveno 15 % hotelových kapacit.

Jadranské přímoří disponuje poměrně velkou nabídkou hotelových apartmánů, tedy možnost kvalitního hotelového ubytování bez závazné vazby na stravování, tedy možnost, aby si hosté sami připravovali a vařili jídlo podle svých potřeb a zvyklostí. A jejich počet stále roste, a to i v Dalmácii, kde dříve byly spíše výjimkou. Vývoj dal v tomto směru za pravdu západoistrijským letoviskům, kde se apartmány stavěly a s úspěchem využívaly již od konce 60. let a začátku 70. let minulého století. Jak ukázal čas, jsou apartmány výborným řešením zejména pro rodiny s více dětmi. Vyhovují však i lidem, kteří dávají přednost úplné volnosti, pokud jde o stravování. Klasický hotel jim to neumožňuje, protože ubytovat se v sezóně, a mnohdy i na jejích okrajích bez stravování nelze - plná penze nebo polopenze je podmínkou pro ubytování. A tak lze nyní najít hotelové apartmány na celém pobřeží a jsou rovnocenným partnerem v hotelové nabídce. Většina hotelových apartmánů je přijíždějícím návštěvníkům k dispozici od 16 hod. v den příjezdu, při odjezdu jej musí vyklidit do 9 hod. ráno.

Bol
Bol na ostrově Brači, hotelový komplex

Současně dále výrazně roste nabídka ubytování v soukromí. Soukromé vily nabízejí následující možnosti ubytování:

  • apartmány - ubytovací jednotka (často hotelové úrovně) složená z několika místností (1 - 2 ložnice, obývací místnost, kuchyň či kuchyňský kout), s více lůžky (až pro 6 osob), s možností vaření (vybavenou kuchyňkou, lednicí) a s vlastním sanitárním zařízením, ručníky mohou, avšak nemusí být k dispozici.
  • studia - jsou to jakési garsoniéry, skládají se tedy z jedné obytné místnosti, kde jsou lůžka a zároveň i kuchyňský kout. Mají vlastní sanitární zařízení.
  • samostatné pokoje - nemají kuchyňku ani možnost vaření, nemusí ani mít vlastní sanitární zařízení.
  • ubytování hotelového typu - včetně stravování celého nebo jen částečného, vlastní sanitární zařízení.

Přestože nabídka ubytování v soukromí je obrovská, není výjimkou, že ve vrcholné sezóně není volné ani lůžko a turista ubytování marně shání. Jde zejména o velmi atraktivní místa, ale mnohdy je stejný problém i v malých místech. Za nejproblematičtější období se pokládá období od 20. července do 15. - 20. srpna. Na tuto dobu je rozhodně rozumnější si zajistit ubytování prostřednictvím některé české cestovní kanceláře, nebo posunout svou dovolenou na méně frekventované období.

Rabac
Rabac, kemp Oliva

Pokud jde o kempy, jejich počet stagnuje, někde i ubývá. Svou roli sehrává zřejmě obecné zaměření na kvalitnější, pro ubytovatele tedy i rentabilnější ubytovací zařízení. Přesto však je jich nemálo, i když na pobřeží jsou nerovnoměrně rozděleny. Jsou místa a oblasti, kde je kempů relativně dost (např. na Západoistrijském přímoří), a oblasti, kde je téměř nenajdeme (v některých částech Jihodalmatského přímoří a na Jihodalmatských ostrovech). Ubývá i kempů pro naturisty (viz Naturismus a naturistické kempy).

Je tedy třeba vzít tyto skutečnosti zejména v nejvyšší sezóně v úvahu a nespoléhat se na to, že místo v kempu se vždy najde. Nemusí se mnohdy najít, i kdyby motorista ujel desítky kilometrů. Je proto lépe zavčas zvážit situaci a raději se poohlédnout po jiném typu ubytování nebo se rozhodnout pro méně navštěvovanou oblast.

Ve většině kempů je třeba opustit kemp do 13 hod., jinak je započítáván ten den jako další pobytový den v kempu.

Vítaným doplňkem nabídky kempů jsou tzv. minikempy, tedy malé kempy na soukromých pozemcích jednotlivců, většinou v blízkosti či v přímé návaznosti na ubytování v soukromí (na soukromé apartmány nebo soukromé penziony). U těchto minikempů nelze bohužel předem zjistit žádné podrobnosti, nanejvýš adresu. Odkazy na přehledy těchto kempů jsou uvedeny u jednotlivých oblastí.

Hostelů, tedy hotelů pro mladé lidi a mládež, tj. jednodušší, často vícelůžková a levnější zařízení, je na pobřeží jen mizivý počet - např. dva jsou v Dubrovníku, jeden v Punatu, Šibeniku a Pule. Dávají většinou přednost předem přihlášeným skupinám mladých lidí (viz Hostely na Jadranu).

Ve většině hotelů, apartmánů i kempů zajišťují na recepcích bezplatnou službu - úschovu cenných věcí a peněz v trezorech. Neváhejte tuto bezpečnou službu využít a ochránit tak své cennosti.

Pozor! Ať je návštěvník Jadranu ubytován v jakémkoli ubytovacím zařízení, musí platit ubytovací taxu (viz dále).

Upozorňujeme, že na celém území Chorvatska platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě, tedy i stanování kdekoli jinde než v kempech. Při nedodržení tohoto nařízení se turisté vystavují policejnímu stíhání a peněžité pokutě. Policie je v tomto směru velmi všímavá a nesmlouvavá, a to zejména kvůli nebezpečí vzniku požáru.

Spousta ubytovacích kapacit bývá volná i na poslední chvilku, pokud jste se tedy rozhodli cestovat jen pár dnů před odjezdem, doporučujeme se podívat na nabídky dovolené super last minute.


Hotely

Hotely v celém Chorvatsku, tedy i v přímoří, jsou zařazeny do čtyř kategorií a označeny podle svého vybavení příslušným počtem hvězdiček, od dvou do pěti, přičemž dvě hvězdičky charakterizují jednodušší hotel, pět hvězdiček nejluxusnější. Mohou se však vyskytnout mimo pobřeží hotely označené jednou hvězdičkou, což je pozůstatkem kategorizace od jedné do pěti hvězdiček.

Příslušná kategorie přesně stanoví nejen vybavení hotelového pokoje, ale - a to především, vybavení hotelu. Stanoví, jaká stravovací a jiná zařízení hotel dané kategorie musí mít, jaký bazén - krytý, venkovní, případně oba, jaké služby musí poskytovat (směnárnu, fax ap.), zda musí mít saunu, fitness-středisko apod. a desítky dalších podmínek.

Hotelů s dvěma hvězdičkami je poměrně málo, v současné době je největší počet tříhvězdičkových hotelů. To jsou hotely nejžádanější, neboť mají vybavení pokojů odpovídající dnešním obvyklým požadavkům, kladeným na pohodlné ubytování v hotelu (koupelna nebo sprcha, WC, telefon, televizor). Čtyři hvězdičky již charakterizují luxusní, tedy i velmi drahý hotel. Pětihvězdičkových, luxusních hotelů s prvotřídními službami je na pobřeží jen málo, ale jejich počet se rok od roku zvyšuje.

Hvar
Hvar na ostrově Hvaru, čtyřhvězdičkový hotel Amfora

Pokud u hotelové nabídky narazíte na termín All Inclusive, jedná se o plnou penzi (většinou buffetovou formou), vč. neomezené konzumace nealkoholických nápojů, piva a vína (jen tuzemské provenience) a zdarma používání všech služeb, které hotel poskytuje (bazény, tělocvičny, hřiště, tenisové kurty, sauny aj.).

V poslední době se objevuje v nabídkách hotelů pojem "wellness-centra". Jedná se o centra relaxace a rekondice, která mají za úkol zlepšit nejen fyzickou kondici účastníka, nýbrž i zvýšit pocit dobré pohody, uvolnění, odpočinutí. Bývají v Chorvatsku zřizována v hotelech vyšších a středních kategorií a obvykle jsou v nich: fitness centra, masážní salóny, jakuzzi (hydromasážní zařízení), bazén krytý a otevřený, případně i salón krásy. Na Jadranu je několik hotelů, které se specializují na wellness-programy (podrobněji v tematickém článku: Wellness-turistika - balzám na duši i tělo).

V mnohých hotelech nabídka služeb zahrnuje i možnost ubytování psa či kočky, poplatek navíc je však nemalý - v tříhvězdičkovém hotelu např. činí přepočteno od 2500 Kč výše za týden, v nižších kategoriích či hotelových apartmánech od cca 700 Kč za týden. Doporučujeme předem se na možnost ubytování psa nebo kočky informovat a zjistit si přesné ceny. Většina hotelů však ubytování domácího mazlíčka striktně zakazuje.

U jednotlivých pobytových míst jsou uvedeny názvy hotelů v daném letovisku.

Prohlédněte si aktuální nabídku ubytování v hotelech v Chorvatsku.


Hotelové apartmány

Kategorizovány jsou i apartmány; v podstatě u nich platí pro jednotlivé kategorie podobné předpoklady vybavení, jako u hotelů.

Centrálně registrované hotelové apartmány jsou rovněž uváděny u pobytových míst.

Prohlédněte si aktuální nabídku ubytování v apartmánech v Chorvatsku.


Kempy

Nová zpřísněná kategorizace platí i pro kempy. Kempy jsou rozděleny do čtyř kategorií (od jedné do čtyř hvězdiček). Čím více hvězdiček, tím je kemp lépe vybaven.

Kempy jsou uváděny u jednotlivých pobytových míst včetně celé řady charakteristik.

V kempech je souhlas s pobytem psa nebo kočky častější než u hotelů, platí se však za ně podle sezóny přepočteno 200 - 700 Kč za týden. V žádném případě však psi nesmějí na pláž a do restaurací. Někde pro ně bývá zvláštní umývárna. Pro pobyt psů jsou stanoveny zvláštní předpisy.

Prohlédněte si aktuální nabídku ubytování v kempech v Chorvatsku.


Ubytování v soukromí

Pokoje a apartmány v soukromí jsou zařazovány do tří kategorií (od jedné do tří hvězdiček) nejen podle svého vybavení, ale i podle polohy vilky či domku, v nichž jsou pronajímány. Např. je-li vilka příliš vzdálena od moře, nemůže být pokoj v ní zahrnut do stejné kategorie jako v domku, který stojí přímo u pláže. Rovněž je velmi důležitým kategorizačním předpokladem počet osob používajících jedno sanitární zařízení (WC a sprchu). Je pochopitelné, že čím větší počet lidí jedno WC používá, tím je ubytování méně hodnotné, tím je nižší kategorie a má být i nižší cena.

Hvar
V malých letoviscích lze najít apartmán přímo u pláže.
Zavala na ostrově Hvaru

Místní orgány cestovního ruchu (turistické sdružení - turistička zajednica) prověřují a sledují velmi nekompromisně, do které kategorie se ubytovací zařízení zařadí, případně je přeřadí do nižší kategorie. Současně tyto orgány věnují pozornost čistotě a úpravnosti pronajímaného zařízení. Je však pravda, že drtivá většina pronajímatelů o pronajímané pokoje pečuje příkladně i bez jakéhokoli dohledu.

Obecně k cenám ubytování v soukromí. Ve vrcholné sezóně (1.7. - 31.8.) zaplatíte za dvoulůžkový pokoj 20 - 40 EUR denně, za čtyřlůžkový apartmán 40 - 80 EUR denně, za šestilůžkový apartmán 70 - 100 EUR denně.

Když návštěvník přijede do některého letoviska na pobřeží bez jakékoli předběžné rezervace nebo informace, může se obrátit buď přímo na některého pronajimatele (někdy bývá na domku s pronajímanými pokoji tabulka SOBE, což je chorvatsky pokoje, nebo i u nás používané německé označení ZIMMER FREI) nebo se může o nabídce ubytování v soukromí informovat v kanceláři místního turistického sdružení (turistička zajednica) - v turistickém informačním centru (turistički informativni centar - TIC), označeném bílým písmenem "i" v zeleném čtverečku . Odkazy na webové stránky místních turistických sdružení najdete v části: Odkazy. Ubytování zprostředkovávají i turistické kanceláře nebo agentury (turistička agencija).

Pokud bychom chtěli obecně porovnávat cenovou dostupnost jednotlivých typů ubytování, pak nejlevnější je ubytování ve vlastním stanu v kempu, pak následují apartmány, ale pouze v případě, jsou-li vícelůžkové a jsou-li plně vytíženy. Na dalším místě je ubytování v soukromých pokojích a nejdražší je ubytování v hotelu. Ovšem toto je pouze obecné srovnání a nemusí platit vždy.


Hostely

Hostely (v angl. Youth hostel), jednodušší a levnější hotely především pro mladé lidi, jsou velmi výhodnou možností ubytování pro mladé, ale bohužel jejich kapacita je dosti omezená. A kromě toho je jich na pobřeží dost málo. V každém případě však stojí za to pokusit se zejména v měsících mimo hlavní sezónu získat v nich ubytování. Je to velmi výhodné zejména pro školní zájezdy v průběhu školního roku, případně školy v přírodě. Většina jich je otevřena celoročně. Jejich seznam je uveden v aktualitě: Hostely na Jadranu. Více informací najdete na stránce: Hrvatski ferijalni i hostelski savez.


Mimořádné nabídky ubytování

K mimořádným zážitkům rozhodně patří rekreační pobyt na majácích na pobřeží, ostrovech či ostrůvcích. Podrobněji k tomuto typu ubytování, nabídce i cenám náš tematický článek: Dovolená na majáku?

Exkluzivní a skutečně mimořádné ubytování nabízí např. "Lovranské vily" (nádherné renovované vily z doby Rakousko-Uherska v Lovranu na Kvarnerské riviéře). Podrobněji tematický článek: Lovranské vily.


Pobytová taxa (v přímoří i ve vnitrozemí)

Při ubytování kdekoli a v kterémkoli typu ubytovacího zařízení je turista povinen zaplatit spolu s účtem za ubytování i pobytovou taxu (boravišna pristojba). Pobytová taxa může být zahrnuta v ceně za ubytování (v tom případě je v ceníku uvedeno: cena zahrnuje pobytovou taxu) nebo je vyčíslena zvlášť a připočítává se k ceně za ubytování. Platí ji například i účastníci lodních zájezdů v chorvatských vodách nebo osazenstvo a posádka jachet, proplouvajících chorvatskými výsostnými vodami.

Je to dávka určená pro obec nebo region k podpoře cestovního ruchu. Je víceméně na rozhodnutí obce, jaké jsou její priority, zda vybraných peněz použije např. k ozelenění a úpravě obce, k rozšíření kulturní nebo sportovní nabídky v obci apod.

Taxa je odstupňována podle celkové úrovně a atraktivity pobytového místa (Kategorie pobytového místa - Turistički razredi) i podle sezóny (Sezóny -Sezone).


Pobytová taxa v kunách (ceny za osobu a noc)

Kategorie pobytového místa
Hlavní sezóna Předsezóna Mimosezóna
A 10,00 8,00 7,00
B 9,00 7,00 6,00
C 7,00 5,00 4,00
D 5,00 4,00 3,00

Pobytová taxa v kempech v kunách (ceny za osobu a noc)

Kategorie pobytového místa
Hlavní sezóna Předsezóna Mimosezóna
A 8,00 6,00 5,00
B 7,00 5,00 4,00
C 5,50 4,00 3,00
D 4,50 3,00 2,50

Informace:

Děti do 12 let pobytovou taxu neplatí.

Vlastník plavidla určeného pro sport a rekreaci nebo jeho uživatel musí platit paušální pobytovou taxu Přístavní správě (Lučka kapetanija), a to za jachty a plavidla delší než 5 metrů, která jsou vybavena lůžky. Částka tedy závisí tedy na délce jachty nebo plavidla, ale i na časovém období, za které se taxa platí (do 8 dnů, 15 dnů, 30 dnů, 90 dnů a do 1 roku). Na výši placeného paušálu nemá vliv počet osob, kteří se na lodi plaví.

Jachtaři, kteří si plavidlo najímají u charterové firmy, platí pobytovou taxu za každý den pobytu a za všechny osoby na plavidle spolu s účtem za plavidlo a služby. Pro tento typ ubytování je stanovena kategorie A v období hlavní sezóny, tedy nejvyšší částka pobytové taxy.


Paušální sazba pobytové taxy pro rok 2019 (cena v kunách)
  Délka plavidla (v metrech)
Časové období 5 - 9 9 - 12 12 - 15 15 - 20 přes 20
do 3 dnů 90 150 210 240 300
do 8 dnů 210 350 490 560 700
do 15 dnů 360 600 840 960 1 200
do 30 dnů 600 1 000 1 400 1 600 2 000
do 90 dnů 1 410 2 350 3 290 3 760 4 700
do 1 roku 1 800 3 000 4 200 4 800 6 000


Více informací v tematickém článku: Placení pobytové taxy a přihlašovací povinnost v Chorvatsku


Plánujete dovolenou? Podívejte se na aktuální nabídky dovolené v Chorvatsku.

Pokud jste se rozhodli vycestovat na poslední chvilku, může vás zajímat nabídka dovolené super last minute v Chorvatsku.


Nejoblíbenější lokality