Naturismus a naturistické kempy

Chorvatské jadranské pobřeží bylo jedním z prvních v Evropě, které hostilo ty, kdo chtěli užívat koupání v moři v bezprostředním kontaktu a harmonii s přírodou - naturisty. Na Jadranu najdou jim vyhrazené pláže i kempy.

Chorvatsko... Rekreace ... Naturismus a naturistické…
aktualizace: 16.05.2022

Pokud jde o naturismus (méně často se dnes v celé Evropě používá název nudismus, který byl u náš dříve běžnější), bylo chorvatské jadranské pobřeží jedním z prvních v Evropě, které hostilo ty, kdo chtěli užívat koupání v moři v bezprostředním kontaktu a harmonii s přírodou. A tím prvním nebyl v r. 1936 nikdo méně významný než tehdejší anglický král Eduard VIII. s přítelkyní W. Simpsonovou. Už v r. 1953 se však otevřel chorvatský Jadran naturistům bez rozdílu, stále sílící hnutí za harmonické soužití s přírodou (v Německu nazývané Freikörperkultur - FKK) získávalo, zejména v některých částech Evropy stále více přívrženců, u nichž se projevoval ve stoupající míře zájem o jadranské přímoří, protože si na mnoha místech zachovávalo přírodu naprosto nedotčenou rušivými zásahy člověka.

Na Jadranu se naturistům - nudistům vyhrazovaly na začátku jen některé pláže, ale brzy se začaly budovat celé kempy nebo osady s různými možnostmi ubytování, stravování, sportování, zábavy. Již začátkem šedesátých let minulého století vyrůstaly na pobřeží Jadranu naturistické kempy, které svou velikostí, svou vybaveností a svými možnostmi pro rekreaci patřily tehdy nejen k největším a nejkvalitnějším na celém pobřeží, ale představovaly i špičku v evropském měřítku. Byly tu vybudovány velké komplexy - naturistická střediska či parky, které zahrnovala nejen kempy, ale i hotely, hotelové bungalovy a apartmány. V sedmdesátých letech měli naturisté k dispozici 34 naturistických středisek, která uskutečnila 6 milionů noclehů. Devadesátá léta minulého století však přinesla prudký pokles zájmu turistů o naturismus, a to nejen na Jadranu, nýbrž v celé Evropě. Mnohé pro naturisty byla na Jadranu zrušeny, respektive jejich brány se otevřely široké veřejnosti. A tento trend dál pokračuje i v novém tisíciletí. Kemp Ladin Gaj se přejmenoval na Park Umag a ztratil přídomek naturistický, totéž kemp Amarin (dříve naturistický kemp Monsena) a v roce 2018 přestal být naturistický kemp Istra Naturistve ve Funtaně (nyní Istra Preminum Camping Resort).

Nyní je na chorvatském Jadranu registrováno devět kempů, které jsou určeny jen naturistům, dalších pět kempů má pro naturisty vyhrazenu pouze část. V rámci kempů se mohou ubytovat i v bungalovech, apartmánech, mobilních domcích apod.

Některá z jadranských naturistických středisek patří v celoevropském měřítku k největším, nejlépe vybaveným, s nejširší nabídkou možností rekreace, sportování a společenského vyžití. Takovým střediskem je např. Koversada u Vrsaru na západním pobřeží Istrie, ale velmi dobrou úroveň mají i některá další, jako např. Valalta u Rovinje, Ulika u Poreče či Solaris v Lanterně, všechny rovněž na západním pobřeží Istrie. Jsou však i malá, skromná naturistická střediska, ležící stranou hlavních turistických proudů, ale přitažlivá naopak kouzlem své přírody, klidem a nedotčeností, jako např. kemp Sovinje na Pašmanu. Prohlédněte si aktuální nabídku dovolené v Chorvatsku.

Tam, kde nejsou specializovaná naturistická zařízení, bývají naturistům vyhrazeny naturistické pláže. Ta jsou nejlépe vybaveny tam, kde jsou součástí konvenčních ubytovacích zařízení.

Nejvíce naturistických středisek lze najít v severní polovině jadranského přímoří, tedy v západní Istrii a na Kvarnerských ostrovech. V Dalmácii je pouze několik menších naturistických kempů, a to na ostrovech Pašmanu a Hvaru.


Specializované naturistické kempy

Jsou případně nazývány též "naturistická střediska" či "naturistické parky".

 • Naturistický kemp KANEGRA (****)
  Naturistický kemp v Kanegře severně od Umagu (součást turistické aglomerace Umag) na břehu Piranského zálivu. Nejseverněji ležící přímořské naturistické zařízení na chorvatském Jadranu, v blízkosti slovinských hranic, při cestě z Koperu, Piranu a Portorože do chorvatské Istrie. Od městečka Umagu po silnici 5 km severním směrem.
  Kemp leží uprostřed malebné přírody - borové lesy až k samému břehu. Pláž typická pro istrijské pobřeží - kamenitá a oblázková.
  Kapacita 588 osob, plocha 5 ha, možnost ubytování též v apartmánech.
  V kempu je několik stravovacích zařízení (restaurace, fast food)
  Sportování: stolní tenis, plážový volejbal, minigolf, vodní sporty.
  Zábava: animace, další možnosti zábavy a společenského vyžití v různých zařízeních aglomerace Umag, příp. v blízké Savudriji.
  Velmi dobré možnosti výletů do okolních chorvatských i slovinských pozoruhodných míst na pobřeží i ve vnitrozemí.


 • Naturistická osada SOLARIS - NATURIST (***)
  Naturistický komplex je součástí nejsevernější části porečské aglomerace Lanterny (Tar). Leží 12 km severně od městečka Poreč, na poloostrově Lanterna, poblíž obce Tar, při ústí řeky Mirny do moře.
  Poloostrov Lanterna je převážně zalesněný, stromy sahají často až ke břehu. Některé zátoky mají oblázkové pláže. Hlavní pláž je přes 2 km dlouhá, skalnatá v kombinaci s oblázky.
  Jeden z velkých naturistických kempů - kapacita 4 266 osob, rozloha 49 ha.
  Součástí jsou i pavilony a apartmánový komplex. Poměrně nové jsou zdejší bazény - pro děti a pro dospělé. Patří k nejlépe vybaveným kempům na Jadranu.
  Možnosti stravování: restaurace, pizzerie, fast foody, občerstvení, bary, cukrárny, gril na pláži. Supermarkety, různé obchody, kiosky.
  Velmi dobré možnosti sportování: tenis, stolní tenis, plážový volejbal, minigolf a další. Dobré podmínky pro vodní sporty: windsurfing, potápění, půjčovny.
  Zábavní a společenské možnosti, animace, bary.


 • Naturistické středisko ULIKA (****)
  Naturistické středisko v Červaru-Poreči, součást porečské aglomerace. Leží na poloostrově zčásti zalesněném, 8 km severně od městečka Poreč.
  Kapacita 3 123 návštěvníků, plocha 30 ha, dobře vybavený moderní kemp.
  Pláže kamenité a oblázkové, vegetace sahá místy až k moři. Bazény pro děti a pro dospělé, dětské hřiště.
  Ubytování ve stanech nebo i v hotelových pavilonech a apartmánech. Lze si najmout dobře vybavený obytný vůz.
  Restaurace, pizzerie, cukrárna, gril bar, kiosky, supermarket.
  Sportování: tenis, stolní tenis, minigolf, windsurfing ap. Půjčovny sportovního vybavení. Malý přístav.
  Zábava: různé soutěže a hry, animace, zábavní programy.
  Možnost procházek, mj. po nově upravené promenádní cestě - tzv. lungo mare. Dobrá možnost výletů do okolních přímořských letovisek (Poreč, Vrsar, Novigrad, Umag) i do istrijského vnitrozemí (Pazin, Beram, Rakotule, jeskyně Baredine).


 • Naturistický park KOVERSADA (***)
  Největší naturistický komplex na jadranském přímoří - 97 ha (kapacita 5 100 osob), nejznámější, nejoblíbenější a nejlépe vybavené centrum pro rekreaci v naturistickém duchu.
  Leží na jižním okraji letoviska Vrsar, při severozápadní části Limského zálivu, 9 km jižně od městečka Poreč.
  Rozkládá se jak na pobřeží, tak na přilehlém ostrůvku Koversada, který je mostem spojen s pevninou. Značná část pobřeží střediska i celý ostrůvek jsou pokryty krásným borovým lesem. Pláže jsou většinou písečné nebo oblázkové (přírodní nebo navezený písek či oblázky), případně skalnaté.
  Koversada byla jako skromné středisko pro naturisty založena již před 61 lety. Postupně se rozrostla ve výborně vybavené centrum, které může pojmout až 5000 naturistů.
  Ubytování: ve vlastních stanech či ve stanech patřících středisku, v jednoduchých bungalovech, v pohodlných pavilonech, apartmánech a vilách, nově v glamping stanech.
  Stravování zajišťuje v současné době 10 restaurací, snack-bary, pizzerie, supermarkety. Další obchody se sportovními potřebami, s kempovacím vybavením, se suvenýry, časopisy a novinami aj. Nechybí ani pošta a zdravotní středisko.
  Největší předností Koversady je však zdejší rušný sportovní život a bohaté příležitosti k zábavě a společenskému vyžití, vše v naturistickém duchu. Několikrát za sezónu se zde koná velmi oblíbený "Den Koversady" (Dan Koversade) s celodenním zábavným programem, vrcholícím volbou "Miss Koversady".
  Jsou tu hřiště na košíkovou, odbíjenou či plážový volejbal, 8 tenisových kurtů, minigolf, stolní tenis a podmínky pro další sportovní aktivity. V nejrůznějších sportech se pořádají kurzy pro začátečníky i pro pokročilé. Výborně je postaráno zejména o vodní sporty: pořádají se kurzy potápění, je tu potápěčský klub, lze si vypůjčit veškeré vybavení pro potápění či pro windsurfing nebo si lze vypůjčit člun a další sportovní rekvizity. Vodní sporty se provozují především kolem ostrůvku Koversada. Dobře vybavené jsou i pláže.
  Pořádají se různé hry a soutěže - animacejak pro dospělé, tak i pro děti. Bohatý je zábavní a kulturní život. Několik barů.
  Koversada se tak stala pojmem pro vyznavače naturismu z celé Evropy.


 • Naturistická osada VALALTA (****)
  Jedno z největších naturistických středisek na chorvatském pobřeží. Je nejsevernější součástí rovinjské aglomerace. Leží 7 km severně od Rovinje, při ústí Limského zálivu do moře (při jeho jižní straně) a na přilehlé pevnině.
  Jedno z velkých naturistických středisek - 120 ha, kapacita 5 235 návštěvníků, jedno z nejlépe vybavených, jediné na Jadranu, které je označeno čtyřmi hvězdičkami.
  Větší část plochy kempu je rozdělena do 794 parcel. Majitelé obytných vozů mohou je mít zde zaparkované i přes zimu.
  Ubytování ve vlastních stanech, v pronajatých obytných vozech, v bungalovech, apartmánech.
  Areál kempu je pokryt nižší vegetací, která je místy prostřídána stromy.
  Pláže: písek, oblázky, kameny, též skalnaté pobřeží.
  V kempu je soustava bazénů s mořskou vodou. Stravování: několik restaurací (mj. rybí restaurace a gril), pizzerie, snackbary, cafebary; supermarket, stánky s ovocem a zeleninou, různé obchody, kiosky s novinami a časopisy; kadeřnictví, kosmetický a masážní salón, fitnescentrum. I neobvyklé služby, jako např. program Vital pro aktivní dovolenou pod dohledem lékaře. Středisko má dokonce svůj vlastní pivovar.
  Mimořádně pestré jsou ve Valaltě možnosti sportování: potápěčská škola, tenisová škola, škola windsurfingu; hřiště na volejbal, badminton, plážový volejbal, lze hrát minigolf, stolní tenis. Půjčovny sportovního vybavení pro nejrůznější sporty. Součástí střediska je i malý přístav pro jachty a čluny, možno si najmout člun nebo jachtu. S odborníky je možné se věnovat i józe.
  Pořádají se různé hry, animace, soutěže a zábavné pořady pro dospělé i pro děti (je tu školka), organizují se výlety. Možnost společenského vyžití jednak přímo ve Valaltě, jednak v Rovinji.
  Vzhledem k výhodné poloze Valalty je možno podnikat výlety autobusem i lodí do okolních přímořských letovisek (Limský záliv, Rovinj, Pula, Brijuni) i do zajímavých starobylých obcí v istrijském vnitrozemí (Dvograd, Žminj, Bale).
  Pravidelné autobusové spojení s městečkem Rovinj.


 • Částečně naturistický kemp POLARI (***)
  Kombinovaný kemp leží jižně od Rovinje. Naturistům je určena jižní část kempu na malém poloostrově s vlastní pláží Punta Eva.
  Možnosti stravovaní: restaurace, bary, cukrárny, fastfoody. Samoobsluha, obchod, kiosky.
  Sportování: potápění, tenis, windsurfing, hřiště na volejbal a plážový volejbal, nafukovací vodní park, bazény pro dospělé i děti, minigolf, stolní tenis. Půjčovny kol, člunů, sportovního vybavení.


 • Naturistický kemp KONOBE (**)
  Moderní, středně velký naturistický kemp 4 km od obcePunat na západním pobřeží ostrova Krk. Známý též pod názvem Akapulko.
  Má kapacitu 990 osob, rozlohu 15 ha.
  V okolí bujná přímořská vegetace.
  Ubytování - stany, bungalovy.
  Stravování v restauraci a snackbaru. Malý obchod. Společný gril.
  Dobré možnosti sportování (tenis, plážový volejbal, stolní tenis, vodní sporty).
  Pláže oblázkovo-písčité. Vyšší vegetace sahá na některých místech do poměrné blízkosti od břehu. V nedalekém Punatu je přístav pro jachty, jedna z největších marin na Jadranu. Z Punatu, příp. i přímo z kempu je možno podnikat zajímavé výlety po Krku.


 • Naturistický kemp BUNCULUKA (****)
  Středně velký naturistický kemp na okraji Bašky na ostrově Krku (od centra obce vzdálen 1 km). Leží v závěru krásné zátoky při níž je rozložena obec Baška.
  Okolí Bašky i sama obec jsou velmi malebné. Pláž Bašky (oblázky s pískem) se pokládá ze jednu z nejpěknějších v této části Jadranu. Naturistická pláž je pokračováním hlavní pláže Bašky při jejím východním okraji. Stromy rostou do poměrné blízkosti pláže.
  Kapacita cca 1 200 osob, rozloha 4,7 ha.
  Ubytování ve vlastních stanech a mobilních domcích.
  Možnost stravování v restauraci, nákup v samoobsluze. V obci Baška četné restaurace a další obchody. Sportování: tenis, stolní tenis, hřiště, dobré podmínky pro vodní sporty a procházky do okolí.
  Taneční terasa.
  Díky blízkosti Bašky a dalšího spojení z ní jsou dobré možnosti výletů po ostrově.


 • Částečně naturistický kemp KOVAČINE (***)
  Naturistům je vyhrazena větší část kempu (200 parcel), včetně pláže. Je určen rodinám s dětmi. Nachází se na poloostrově 1 km západně od centra města Cresu. Je dobře zalesněný. Pláž má oblázkovou, částečně skalnatou, s vybetonovanými plošinami na slunění.
  Celková kapacita je 3 798 návštěvníků, rozloha 27 ha.
  Možnost ubytování také v mobilních domcích.
  V areálu je restaurace, pizzerie, obchod, kavárna, cukrárna a dětské hřiště.


 • Částečně naturistický kemp BALDARIN (***)
  Naturistům je vyhrazena větší část kempu, včetně pláže. Kemp býval celý naturistický. Nachází se na jihu ostrova Cres v oblasti Punta Križa, 12 km od městečka Osor. Leží ve velmi krásné, nedotčené přírodě (borové lesy, čisté moře). Velmi dobré podmínky pro vodní sporty. Trochu odlehlé, klidné místo. Oblázková pláž je volně přístupná.
  Celková kapacita je 1 350 návštěvníků, rozloha 20 ha.
  Možnost ubytování také v zařízených přívěsech, mobilních domcích a glamping stanech.
  V areálu jsou dvě restaurace, fastfood, bar, obchod. Sportovní nabídka: tři tenisové kurty, minigolf, plážový volejbal, dětské hřiště, půjčovna kol a člunů.


 • Naturistický kemp SOVINJE (**)
  Malý jednoduchý naturistický kemp na ostrově Pašman (Severodalmatské ostrovy). Leží jižně od Tkonu na východním pobřeží ostrova, v pěkném přírodním prostředí, stranou rušných turistických center. Je oázou klidu a odpočinku, dvěma písčitými plážemi,
  Má kapacitu 408 osob, rozlohu 2 ha.
  Ubytování pouze ve stanech.
  Sportování: stolní tenis, plážový volejbal, hřiště, dětské hřiště, půjčovna kol.
  Stravování a nákup v nedalekém Tkonu (2 km).


 • Částečně naturistický kemp KOSIRINA (**)
  Menší kombinovaný kemp na ostrově Murteru (Severodalmatské ostrovy). Leží v zátoce Kosirina na západním pobřeží ostrova, 4 km západně od Tisna. Zátoka s krásnými oblázkovo-píščitými plážemi je obklopena borovým lesem. Nabízí výhled na Kornatské ostrovy. Jedna z pláží je rezervována naturistům.
  Má kapacitu 600 osob, rozlohu 3 ha.
  Sportování: animace, vodní sporty, dětské hřiště, půjčovna kol, člunů, malý fotbal.
  Nákup na okraji letoviska Jezera.


 • Naturistický kemp NUDIST VRBOSKA (**)
  Je to menší, jediný naturistický kemp ve střední Dalmácii. Leží poněkud stranou letoviska Vrboska na severním pobřeží ostrova Hvar, v pěkném přírodním prostředí (větší část plochy je porostlá borovicemi), skalnatá pláž.
  Kapacita asi 420 osob, rozloha 2,5 ha.
  Vybavení: malý obchod, restaurace, hřiště, dětské hřiště, windsurfing, stolní tenis, půjčovna sportovního vybavení. Nákup a další služby v obci Vrboska, kde je též jachtařský přístav-marina.
  Velmi dobré podmínky pro všechny vodní sporty.


 • Částečně naturistický kemp Mlaska (*)
  Naturistům je vyhrazena část kempu.
  Leží v malebné zátoce Mlaska, 4 km severozápadně od Sučuraje, který je nejvýchodnějším letoviskem ostrova Hvaru.
  Celková kapacita kempu je asi 210 osob, rozloha 2,5 ha.
  Ubytování je možné také v dřevěných bungalovech.
  V areálu je malý obchod a restaurace.

Prohlédněte si aktuální nabídku ubytování a dovolené v Chorvatsku.

Související články

Naturistické pláže
Naturismus na Jadranu v roce 2006

Nejoblíbenější lokality