Naturismus a naturistické kempy

Chorvatské jadranské pobřeží jedním z prvních v Evropě, které hostilo ty, kdo chtěli užívat koupání v moři v bezprostředním kontaktu a harmonii s přírodou - naturisty. Na Jadranu najdou jim vyhrazené pláže i kempy.

Chorvatsko... Rekreace ... Naturismus a naturistické…

Pokud jde o naturismus (méně často se dnes v celé Evropě používá název nudismus, který byl u náš dříve běžnější), bylo chorvatské jadranské pobřeží jedním z prvních v Evropě, které hostilo ty, kdo chtěli užívat koupání v moři v bezprostředním kontaktu a harmonii s přírodou. A tím prvním nebyl v r. 1936 nikdo méně významný než tehdejší anglický král Eduard VIII. s přítelkyní W. Simpsonovou. Už v r. 1953 se však otevřel chorvatský Jadran naturistům bez rozdílu, stále sílící hnutí za harmonické soužití s přírodou (v Německu nazývané Freikörperkultur - FKK) získávalo, zejména v některých částech Evropy stále více přívrženců, u nichž se projevoval ve stoupající míře zájem o jadranské přímoří, protože si na mnoha místech zachovávalo přírodu naprosto nedotčenou rušivými zásahy člověka.

Na Jadranu se naturistům - nudistům vyhrazovaly na začátku jen některé pláže, ale brzy se začaly budovat celé kempy nebo osady s různými možnostmi ubytování, stravování, sportování, zábavy. Na chorvatském Jadranu registrováno jedenáct kempů, které jsou určeny jen naturistům, další tři kempy mají pro naturisty vyhrazenu pouze část. Ubytovat se v nich může přibližně 25 tisíc osob, a to v kempech, hotelových bungalovech a apartmánech.

Některá z jadranských naturistických středisek patří v celoevropském měřítku k největším, nejlépe vybaveným, s nejširší nabídkou možností rekreace, sportování a společenského vyžití. Takovým střediskem je např. Koversada u Vrsaru na západním pobřeží Istrie, ale velmi dobrou úroveň mají i některá další, jako např. Valalta, Ulika, Lanterna Solaris či Funtana, všechny rovněž na západním pobřeží Istrie. Jsou však i malá, skromná naturistická střediska, ležící stranou hlavních turistických proudů, ale přitažlivá naopak kouzlem své přírody, klidem a nedotčeností, jako např. kemp Sovinje na Pašmanu. Prohlédněte si aktuální nabídku dovolené v Chorvatsku.

Tam, kde nejsou specializovaná naturistická zařízení, bývají naturistům vyhrazeny naturistické pláže. Ty jsou nejlépe vybaveny tam, kde jsou součástí konvenčních ubytovacích zařízení.

Nejvíce naturistických středisek lze najít v severní polovině jadranského přímoří, tedy v západní Istrii a na Kvarnerských ostrovech. V Dalmácii je pouze několik menších naturistických kempů, a to na ostrovech Pašmanu a Hvaru. Ve všech dále uvedených naturistických kempech, s výjimkou Valalty, je možno při pobytu mít s sebou psa.

Současnými trendy v naturistickém hnutí a změnami, kterými procházejí naturistická ubytovací zařízení na Jadranu, se zabýváme ve výše uvedených článcích.


Specializované naturistické kempy

Jsou případně nazývány též "naturistická střediska" či "naturistické parky". Kliknutím na nadpis se u každého kempu objeví tabulka s dalšími údaji o vybavení a poloze, případně i fotografií.

 • Naturistický kemp KANEGRA (****)
  Naturistický kemp severně od Umagu (součást turistické aglomerace Umag) na břehu Piranského zálivu. Nejseverněji ležící přímořské naturistické zařízení na chorvatském Jadranu, v blízkosti slovinských hranic, při cestě z Koperu, Piranu a Portorože do chorvatské Istrie. Od městečka Umagu po silnici 5 km severním směrem.
  Kemp leží uprostřed malebné přírody - borové lesy až k samému břehu. Pláž typická pro istrijské pobřeží - kamenitá a oblázková.
  Kapacita 400 osob, plocha 3 ha, možnost ubytování též v apartmánech.
  V kempu je několik stravovacích zařízení (restaurace, taverna), supermarket, pošta.
  Sportování: tenis, stolní tenis, vodní sporty.
  Zábava: taneční terasa, diskotéka, další možnosti zábavy a společenského vyžití v různých zařízeních aglomerace Umag, příp. v blízké Savudriji.
  Velmi dobré možnosti výletů do okolních chorvatských i slovinských pozoruhodných míst na pobřeží i ve vnitrozemí.


 • Naturistické středisko ULIKA (****)
  Naturistické středisko v Červaru-Poreči, součást porečské aglomerace. Leží na poloostrově zčásti zalesněném, 8 km severně od městečka Poreč.
  Kapacita 3 000 návštěvníků, plocha 26 ha, dobře vybavený moderní kemp.
  Pláže kamenité a oblázkové, vegetace sahá místy až k moři. Bazény pro děti a pro dospělé.
  Ubytování ve stanech nebo i v hotelových pavilonech a apartmánech. Lze si najmout dobře vybavený obytný vůz.
  Restaurace, pizzerie, cafe-bar, grilbar, taverna; supermarket, pošta, zdravotní středisko.
  Sportování: tenis, stolní tenis, minigolf, windsurfing ap. Půjčovny sportovního vybavení. Malý přístav.
  Zábava: různé soutěže a hry, diskotéka, taneční terasa.
  Možnost procházek, mj. po nově upravené promenádní cestě - tzv. lungo mare. Dobrá možnost výletů do okolních přímořských letovisek (Poreč, Vrsar, Novigrad, Umag) i do istrijského vnitrozemí (Pazin, Beram, Rakotule, jeskyně Baredine).


 • Naturistická osada SOLARIS - NATURIST (***)
  Naturistický komplex je součástí nejsevernější části porečské aglomerace Lanterny (Tar). Leží 12 km severně od městečka Poreč, na poloostrově Lanterna, poblíž obce Tar, při ústí řeky Mirny do moře.
  Poloostrov Lanterna je převážně zalesněný, stromy sahají často až ke břehu. Některé zátoky mají oblázkové pláže. Hlavní pláž je přes 2 km dlouhá, je skalnatá.
  Jeden z velkých naturistických kempů - kapacita 4 000 osob, rozloha 49 ha.
  Součástí jsou i pavilony a apartmánové sídliště. Poměrně nové jsou zdejší bazény - pro děti a pro dospělé. Patří k nejlépe vybaveným kempům na Jadranu.
  Možnost stravování v restauraci. Supermarket, gril na pláži, různé obchody. Pošta, zdravotní středisko.
  Velmi dobré možnosti sportování: tenis, stolní tenis, plážový volejbal, minigolf a další. Dobré podmínky pro vodní sporty.
  Zábavní a společenské možnosti jsou v sousedních střediscích.


 • Naturistický kemp FUNTANA ISTRA-NATURIST (***)
  Naturistický kemp je součástí rekreačního komplexu Funtana v jižní části porečské aglomerace. Leží 7 km jižně od Poreče u malebné obce Funtana, jejíž jižní část navazuje na letovisko Vrsar.
  Poměrně velký kemp - kapacita 3 000 návštěvníků, rozloha 37 ha, na malebném zeleném poloostrově s přímořskou vegetací a borovým lesem.
  Kemp je moderně vybaven, částečně členěn na tzv.parcely, což umožňuje předběžnou rezervaci míst na stanování.
  Ubytování ve stanech nebo i v bungalovech.
  V kempu, příp. v obci Funtana jsou restaurace, hospůdky, grily, taverny, supermarket.
  Pláže oblázkové, kamenité i skalnaté. Vegetace většinou až ke břehu.
  Dosti široká nabídka sportování. Dětské hřiště. Dobrá nabídka zábavy a společenského života.
  Výborná možnost výletů, především do sousedních a nedalekých letovisek (Vrsar, Koversada, Poreč, Limský záliv, Rovinj) a do pozoruhodných starobylých míst ve vnitrozemí Istrie (Dvograd, Kanfanar, Žminj, Sveti Petar u Šumi).
 • Naturistický park KOVERSADA (***)
  Největší naturistický komplex na jadranském přímoří - 85 ha (kapacita 5 000 osob), nejznámější, nejoblíbenější a nejlépe vybavené centrum pro rekreaci v naturistickém duchu.
  Leží na jižním okraji letoviska Vrsar, při severozápadní části Limského zálivu, 9 km jižně od městečka Poreč.
  Rozkládá se jak na pobřeží, tak na přilehlém ostrůvku Koversada, který je mostem spojen s pevninou. Značná část pobřeží střediska i celý ostrůvek jsou pokryty krásným borovým lesem. Pláže jsou většinou písečné nebo oblázkové (přírodní nebo navezený písek či oblázky), případně skalnaté.
  Koversada byla jako skromné středisko pro naturisty založena již před 41 lety. Postupně se rozrostla ve výborně vybavené centrum, které může pojmout až 5000 naturistů.
  Ubytování: ve vlastních stanech či ve stanech patřících středisku, v jednoduchých bungalovech, v pohodlných pavilonech, apartmánech a vilách.
  Stravování zajišťuje v současné době 10 restaurací, snack-bary, pizzerie, supermarkety. Další obchody se sportovními potřebami, s kempovacím vybavením, se suvenýry, časopisy a novinami aj. Nechybí ani pošta a zdravotní středisko.
  Největší předností Koversady je však zdejší rušný sportovní život a bohaté příležitosti k zábavě a společenskému vyžití, vše v naturistickém duchu. Několikrát za sezónu se zde koná velmi oblíbený "Den Koversady" (Dan Koversade) s celodenním zábavným programem, vrcholícím volbou "Miss Koversady".
  Jsou tu hřiště na košíkovou, odbíjenou či plážový volejbal, 8 tenisových kurtů, minigolf, stolní tenis a podmínky pro další sportovní aktivity. V nejrůznějších sportech se pořádají kurzy pro začátečníky i pro pokročilé. Výborně je postaráno zejména o vodní sporty: pořádají se kurzy potápění, je tu potápěčský klub, lze si vypůjčit veškeré vybavení pro potápění či pro windsurfing nebo si lze vypůjčit člun a další sportovní rekvizity. Vodní sporty se provozují především kolem ostrůvku Koversada. Dobře vybavené jsou i pláže.
  Pořádají se různé hry a soutěže jak pro dospělé, tak i pro děti. Bohatý je i kulturní život. Koversada se tak stala pojmem pro vyznavače naturismu z celé Evropy.


 • Naturistická osada VALALTA (****)
  Jedno z největších naturistických středisek na chorvatském pobřeží. Je nejsevernější součástí rovinjské aglomerace. Leží 7 km severně od Rovinje, při ústí Limského zálivu do moře (při jeho jižní straně) a na přilehlé pevnině.
  Jedno z velkých naturistických středisek - 90 ha, kapacita 4 000 návštěvníků, jedno z nejlépe vybavených, jediné na Jadranu, které je označeno čtyřmi hvězdičkami.
  Větší část plochy kempu je rozdělena do 1333 parcel. Majitelé obytných vozů mohou je mít zde zaparkované i přes zimu.
  Ubytování ve vlastních stanech, v pronajatých obytných vozech, v bungalovech, apartmánech.
  Areál kempu je pokryt nižší vegetací, která je místy prostřídána stromy.
  Pláže: písek, oblázky, kameny, též skalnaté pobřeží.
  V kempu je soustava bazénů s mořskou vodou. Stravování: několik restaurací (mj. rybí restaurace a gril), pizzerie, snackbary. cafe-bar; supermarket, stánky s ovocem a zeleninou, různé obchody, kiosky s novinami a časopisy; kadeřnictví, kosmetický a masážní salón, fitnescentrum. I neobvyklé služby, jako např. program Vital pro aktivní dovolenou pod dohledem lékaře. Středisko má dokonce svůj vlastní pivovar.
  Mimořádně pestré jsou ve Valaltě možnosti sportování: potápěčská škola, tenisová škola, škola windsurfingu; hřiště na volejbal, badminton, plážový volejbal, lze hrát minigolf, stolní tenis. Půjčovny sportovního vybavení pro nejrůznější sporty. Součástí střediska je i malý přístav pro jachty a čluny, možno si najmout člun nebo jachtu. S odborníky je možné se věnovat i józe.
  Pořádají se různé hry, soutěže a zábavné pořady pro dospělé i pro děti (je tu školka), organizují se výlety. Možnost společenského vyžití jednak přímo ve Valaltě, jednak v Rovinji.
  Vzhledem k výhodné poloze Valalty je možno podnikat výlety autobusem i lodí do okolních přímořských letovisek (Limský záliv, Rovinj, Pula, Brijuni) i do zajímavých starobylých obcí v istrijském vnitrozemí (Dvograd, Žminj, Bale).
  Pravidelné autobusové spojení s městečkem Rovinj.


 • Naturistický kemp KONOBE (**)
  Moderní, středně velký naturistický kemp 4 km od obcePunat na západním pobřeží ostrova Krk. Známý též pod názvem Akapulko.
  Má kapacitu asi 1 500 osob, rozlohu 15 ha.
  V okolí bujná přímořská vegetace.
  Ubytování - stany, bungalovy.
  Stravování v restauraci a snackbaru. Různé obchody.
  Dobré možnosti sportování (tenis, volejbal, košíková, fotbal, vodní sporty).
  Pláže oblázkovo-písčité. Vyšší vegetace sahá na některých místech do poměrné blízkosti od břehu. V nedalekém Punatu je přístav pro jachty, jedna z největších marin na Jadranu. Z Punatu, příp. i přímo z kempu je možno podnikat zajímavé výlety po Krku.


 • Naturistický kemp BUNCULUKA (***)
  Středně velký naturistický kemp na okraji Bašky na ostrově Krku (od centra obce vzdálen 1 km). Leží v závěru krásné zátoky při níž je rozložena obec Baška.
  Okolí Bašky i sama obec jsou velmi malebné. Pláž Bašky (oblázky s pískem) se pokládá ze jednu z nejpěknějších v této části Jadranu. Naturistická pláž je pokračováním hlavní pláže Bašky při jejím východním okraji. Stromy rostou do poměrné blízkosti pláže.
  Kapacita cca 1 200 osob, rozloha 4,7 ha.
  Ubytování jen ve vlastních stanech.
  Možnost stravování v restauraci, nákup v samoobsluze. V obci Baška četné restaurace a další obchody. Sportování: tenis, stolní tenis, dobré podmínky pro vodní sporty.
  Taneční terasa.
  Díky blízkosti Bašky a dalšího spojení z ní jsou dobré možnosti výletů po ostrově.


 • Částečně naturistický kemp KOVAČINE (***)
  Naturistům je vyhrazena větší část kempu (200 parcel), včetně pláže. Je určen rodinám s dětmi. Nachází se na poloostrově 1 km západně od centra města Cresu. Je dobře zalesněný. Pláž má kamenitou a oblázkovou, s vybetonovanými plošinami na slunění.
  Celková kapacita je 3 100 návštěvníků, rozloha 23 ha.
  Možnost ubytování také v mobilních domcích a v pokojích v objektu Tamaris na břehu moře.
  V areálu je restaurace, pizzerie, obchod, kavárna, cukrárna a dětské hřiště.


 • Částečně naturistický kemp BALDARIN (**)
  Naturistům je vyhrazena větší část kempu, včetně pláže. Kemp býval celý naturistický. Nachází se na jihu ostrova Cres v oblasti Punta Križa, 12 km od městečka Osor. Leží ve velmi krásné, nedotčené přírodě (borové lesy, čisté moře). Velmi dobré podmínky pro vodní sporty. Trochu odlehlé, klidné místo. Oblázková pláž je volně přístupná.
  Celková kapacita je 1 200 návštěvníků, rozloha 20 ha.
  Možnost ubytování také v zařízených přívěsech.
  V areálu jsou 2 restaurace, obchod, ambulance, 3 tenisové kurty, minigolf. Možnost nájmu lodi.


 • Naturistický kemp SOVINJE (***)
  Malý jednoduchý naturistický kemp na ostrově Pašman (Severodalmatské ostrovy). Leží jižně od Tkonu na východním pobřeží ostrova, v pěkném přírodním prostředí, stranou rušných turistických center. Je oázou klidu a odpočinku.
  Má kapacitu 200 osob, rozlohu 8,5 ha.
  Ubytování pouze ve stanech.
  Sportování: tenis, vodní sporty.
  Pláž kamenitá, částečně skalnatá.
  Stravování a nákup v nedalekém Tkonu.


 • Naturistický kemp NUDIST VRBOSKA (**)
  Je to menší, jediný naturistický kemp ve střední Damálcii. Leží poněkud stranou letoviska Vrboska na severním pobřeží ostrova Hvar, v pěkném přírodním prostředí (větší část plochy je porostlá borovicemi).
  Kapacita asi 450 osob, rozloha 2,5 ha, dobré vybavení.
  Nákup a další služby v obci Vrboska, kde je též jachtařský přístav-marina.
  Velmi dobré podmínky pro všechny vodní sporty.

 • Částečně naturistický kemp Mlaska (*)
  Naturistům je vyhrazena část kempu.
  Leží v malebné zátoce Mlaska, 4 km severozápadně od Sučuraje, který je nejvýchodnějším letoviskem ostrova Hvaru.
  Celková kapacita kempu je asi 210 osob, rozloha 2,5 ha.
  Ubytování je možné také v dřevěných bungalovech.
  V areálu je obchod a restaurace. Má dobré vybavení pro sportování.

Prohlédněte si aktuální nabídku ubytování a dovolené v Chorvatsku.

Související články

Naturistické pláže
Naturismus na Jadranu v roce 2006

Nejoblíbenější lokality