Naturismus na Jadranu v roce 2006

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Naturismus na…
Publikováno: 08.11.2006
8.11.2006

Před několika desetiletími byli právě naturisti na březích Jadranu pionýry, kteří se výrazně podíleli na rozvoji cestovního ruchu na celém jeho pobřeží. Ostatně již ve 30. letech uplynulého století propagoval na Rábu žhavou novinku - koupat se bez plavek anglický král Eduard VIII. s manželkou, a to v zálivu Kandarola, jehož pláž se dodnes nazývá "Anglická" (Engleska plaža). Již začátkem 60. let minulého století vyrůstaly na pobřeží Jadranu naturistické kempy, které svou velikostí, svou vybaveností a svými možnostmi pro rekreaci patřily tehdy nejen k největším a nejkvalitnějším na celém pobřeží, ale představovaly i špičku v evropském měřítku. Byly tu vybudovány velké komplexy - naturistická střediska či parky, které zahrnovala nejen kempy, ale i hotely, hotelové bungalovy a apartmány.

Devadesátá léta minulého století však přinesla prudký pokles zájmu turistů o naturismus, a to nejen na Jadranu, nýbrž v celé Evropě. Mnohé pro naturisty byla na Jadranu zrušeny, respektive jejich brány se otevřely široké veřejnosti. Loni prošel nákladnou rekonstrukcí kemp Ladin Gaj v Umagu, ale znovu otevřen byl pod novým názvem "Park Umag" a ztratil přídomek naturistický. O rok dříve bylo přejmenováno i bývalé naturistické středisko Monsena v Rovinji na "Amarin" a od té doby již neslouží naturistům

V posledních letech se však začala situace postupně měnit. Zatímco v roce 2000 bylo registrováno 410 tisíc návštěvníků naturistických kempů, loni jich bylo již 505 tisíc, i přes snižování jejich počtu. Ročně v nich naturisté utratí přibližně 125 milionů eur. Pokud se propočte průměrná útrata návštěvníka na den, je tato částka vyšší než u návštěvníků konvenčních kempů. Naturisté tedy na dovolené utrácejí více peněz.

Dnes je v chorvatském přímoří registrováno jedenáct kempů, které jsou určeny jen naturistům, další tři kempy mají pro naturisty vyhrazenu pouze část. Ubytovat se v nich může přibližně 25 tisíc osob, a to v kempech, hotelových bungalovech a apartmánech.

Nejvíce naturistických kempů - středisek lze najít v Istrii. Zdejší kempy disponují velikou kapacitou, např. Solaris (4000 osob), Ulika (3000 osob), oba v Poreči, Istra Naturist ve Funtaně (3000 osob) či Valalta v Rovinji (4000 osob). Největším naturistickým kempem na chorvatském Jadranu je Koversada ve Vrsaru, který otevřel brány naturistům již v roce 1963. Dnes má komplex kempu a bungalovů kapacitu pět tisíc návštěvníků a je stále nejoblíbenějším zařízením pro naturisty na chorvatském pobřeží. V pořadí druhou naturistickou oblastí na Jadranu jsou Kvarnerské ostrovy Krk a Cres. Kempy Konobe, Bunculuka, Politin a Baldarin (částečně naturistický) mají sice podstatně menší kapacitu, ale jejich předností je umístění v krásném přírodním prostředí. Co se týče kempů pro naturisty, je na tom nejhůř Dalmácie. V celé Dalmácii jsou pouze tři na Dalmatských ostrovech, a to na Pašmanu kemp Sovinje a na Hvaru dva kempy: Naturist ve Vrbosce a Mlaska u Sućuraje, který má jen část vyhrazenou pro naturisty. Přestože Dalmatské ostrovy nabízejí jen minimum příležitostí pro organizovaný naturismus v kempech, příznivci koupání bez plavek si tu přijdou na své v odlehlých zátokách a na mnoha klidných místech. Na dalmatské pevnině není v současné době žádný naturistický kemp.

Nejčastějšími hosty naturistických kempů v posledních letech jsou Němci, Rakušané, Italové a Slovinci. Z Chorvatů holduje naturismu jen velmi malý počet.

Pro vstup do naturistických zařízení platí dosti přísná pravidla, na jejich dodržování se soustavně dohlíží. Tak např. se v kempech nemohou ubytovat jednotlivci (zejména ne muži!), pokud se neprokáží průkazem Mezinárodní naturistické federace (International Naturist Federation - INF). Je striktně zakázáno fotografovat a sleduje se, aby se mezi naturisty nezamíchali pedofilové. Během dne se vyžaduje, aby ve všech prostorách kempu byli návštěvníci nazí, oblečení je nutné při tanečních večerech a při nákupu v obchodech.

Podle názoru odborníků se zachová jen několik nejlepších velkých naturistických komplexů, které však budou muset podstatně doplnit a rozšířit nabídku aktivit všeho druhu, aby přitáhly zejména mladou generaci a nové příznivce naturismu. Znamená to vybavit kempy novými bazény, sportovišti, wellness-centry, zábavními možnostmi a vším, co je běžné u moderních ubytovacích zařízení zaměřených na aktivní prožití dovolené.


Diskuze k článku

Petr Machač
Petr Machač
16.06.2023 22:16:01

Opravdu se nemohou ubytovat jednotlivci??

Mohlo by vás zajímat