Chorvatsko se potýká s problémy díky přechodu na EURO

Od 1.1.2023 Chorvatsko oficiálně přešlo na novou měnu, Euro. Ačkoliv se problémy s přechodem na novou měnu daly očekávat, místní obyvatelé zřejmě netušili, co to skutečně bude obnášet. Mnohá upozornění bank a úřadů o včasné výměně hotovosti v kunách na e

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Chorvatsko se…
Publikováno: 03.01.2023

Od 1.1.2023 Chorvatsko oficiálně přešlo na novou měnu, a to Euro.  Ačkoliv se problémy s přechodem na novou měnu daly očekávat, místní obyvatelé zřejmě netušili, co to skutečně bude obnášet. Mnohá upozornění bank a úřadů o včasné výměně hotovosti v kunách na euro, mnozí nebrali vážně a nyní se potýkají s velkými problémy.

    Bankovní aplikace prvního a druhého ledna nefungovaly, nikdo neměl přístup k přehledům. Ty se otevřely až po dvanácté hodině 2.1. 2023 a mnozí obyvatelé se nestačili divit, co viděli na svých účtech. Banky totiž sloučily devizové účty s běžnými účty do jednoho. Pravděpodobně na tuto skutečnost banky upozorňovaly v mnohých dopisech, které klientům na podzim roku 2022 rozesílali, nic méně klienti bank na tuto skutečnost nijak dopředu nereagovali.  Stalo se tedy to, že jste měli dvě čísla účtu, dvě karty, ke každému účtu jednu, a nyní je jen jeden účet a jedna karta. A na běžném účtu se Vám objevily peníze z účtu devizového, kde jste měli úspory. Bude tedy zajímavé sledovat, jak klienti bank budou nyní peníze oddělovat, zda si budou masivně pořizovat spořící účty, nebo budou peníze vybírat a investovat jinak.

   Dalším problémem nyní je, že nemůžete vybrat tolik eur, kolik byste si přáli. V oběhu jich je zatím málo, bankomaty vydávají jen omezené množství a v bankách se tvoří dlouhé fronty. Dá se říci, že se ke svým penězům nyní není možné dostat, neboť nápor klientů je obrovský.

   Až do 14.1.2023 mají všichni povinnost přijímat kuny, jako platební měnu, ale musejí vydávat v Eurech. Mnozí obchodníci si stěžují, že se z nich přes noc staly banky a lidé zbylé kuny vracejí tímto způsobem a v obchodech se tvoří dlouhé fronty, neboť na pokladnách vydávají povinně v Eurech, kterých znovu, není úplně dostatek.

   Bude nějakou chvíli trvat, než se Chorvaté naučí novou měnu používat, neboť je to pro ně nezvyk. Najednou máte v ruce valutu, která je 7,5x silnější než kuna. Když jste si šli koupit chléb se 100 kunovou bankovkou, nebylo to stejné, jako když si ten samý chléb nyní jdete koupit se 100 eurovou bankovkou. Obchodník Vám nyní musí vydat okolo 98eur! A to je obrovský rozdíl. Ve všech obchodech i službách nyní najdete nápisy, abyste si připravili drobné či menší bankovky.

   S přechodem na euro je vždy spojeno i zdražování.  Lidé si začali hromadně stěžovat na zvyšování cen, kdy služby a produkty v eurech jsou dražší, než byly v kunách. Došlo k tomu díky „zaokrouhlování“, kdy obchodníci nechtějí drobná eura, a ceny zaokrouhlili směrem nahoru. Například káva, která stála 12 kun, nyní stojí 2 eura. Správně podle kurzu by měla stát ta samá káva 1,6eur, ale aby nemuseli vydávat 40 centů, cenu zaokrouhlili na 2 eura. Tohle je nyní nejčastější příklad toho, jak Chorvaté s eurem neumějí správně pracovat a díky tomu dochází k umělému zdražování. Když si k tomu připočteme vysokou míru inflace, která trápí Chorvaty stejně jako Čechy, tak ano, vyjde nám z toho zdražení produktů a služeb. Nic méně v porovnání s ostatními evropskými zeměmi to nebude nadprůměrný skok. Ceny rostou bohužel všude a další nárůst způsobí zřejmě i vysoká poptávka turistů, kdy díky Euru bude tato země ještě dostupnější a zajímavější pro zahraniční turisty. Vysoká poptávka vždy znamená také zvyšování cen.  

   Chorvatsko se tak stalo 20. zemí Evropského společenství, které se vzdalo své vlastní měny a přešlo na společnou měnu evropskou. Budeme tedy držet palce, ať se počáteční problémy vyřeší co nejrychleji a do letní sezony se vše stabilizuje.   

Fotogalerie (3)

Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat