Rovinj

Rovinj se pokládá za nejmalebnější, nejromantičtější a nejfotogeničtější město v Istrii. Je současně jedním z nejoblíbenějších istrijských letovisek, jehož pláže, hotely, kempy a apartmány se rozkládají na sever i na jih od historického centra.

Chorvatsko... Místa... Rovinj

Město a přístav, 13 tis. obyv., 36 km severozápadně od Puly. Rovinj je velmi oblíbené letovisko, které tvoří střed větší hotelové aglomerace, která se rozrůstá na sever i na jih od Rovinje. Pro svůj typický středomořský starobylý vzhled patří Rovinj k nejmalebnějším městům nejen v Istrii, ale i na celém jadranském pobřeží. Pokládá se též za město, které si nejvýrazněji zachovalo svůj benátský ráz.

Stará, mimořádně malebná původní část města se rozkládá na nevelkém poloostrově (původně to byl ostrov, který byl teprve v 18. stol. spojen násypem s pevninou), nová část se rozrůstá na pevnině na všechny strany.

Dva přístavy, vnitřní je malý, úplně chráněný. Na severu je zátoka Valdibora, na jihu Južna luka a Veštar. Rovinj vyniká mimořádně bohatou subtropickou vegetací i pěkným lesním porostem (borovice). Před pobřežím je mnoho malých ostrůvků, jen některé jsou obydleny.

Zdejší zemědělství je zaměřeno na vinohradnictví. Pěstuje se zejména ceněná odrůda malvazija. Rybářství využívá zdejších dobrých lovišť, v místě je i závod na zpracování ryb. Výroba nápojů a zpracování tabáku.

Jako letovisko patří Rovinj k vyhledávaným, je zaměřeno spíše na majetnější klientelu.


Rovinjská rekreační aglomerace

Začíná na severu, téměř u Limského zálivu, naturistickým střediskem Valalta, pak pokračuje dalším naturistickým střediskem Monsena. Po něm následují střediska Monte Mulin, Montauro, Park, Eden, Vile Rubin, Rovinjsko Selo s bungalovy Country Club.

Rovinj
Rovinj, v popředí ostrůvek Sveti Andrija, za ním Maškin

Součástí aglomerace jsou i ostrůvky: Katarina a Crveni otok (Červený ostrov).Ostrůvek Katarina je zalesněný, leží přímo proti přístavnímu molu v Rovinji (ubytovací objekty v piniovém háji). Crveni otok je složen ze dvou ostrůvků: Sveti Andrija a Maškin. Na ostrově Sveti Andrija lze vidět pozůstatky starých staveb z doby římského osídlení (jsou viditelné v moři), některé zdejší nálezy jsou umístěny v parku s velmi bujným rostlinstvem vč. lesa, zříceniny předrománského kostelíka. Od 6. do 13. stol. působil na ostrově benediktinský klášter založený za ravennského exarchátu. V 19. stol byly části klášterního komplexu obnoveny a zakomponovány do vily barona Hütterodta, která byla v nové době upravena na komfortní hotel s bazénem Dvorac. V prostorách starého kostela je umístěno lapidárium. Centrální část ostrůvku zaujímá moderní luxusní hotel Istra. Ostrůvek Sveti Andrija je spojen násypem se sousedním ostrůvkem Maškin, kde je naturistická pláž. Crveni otok i Katarina mají pravidelné spojení lodí s městem. Oba jsou oázou klidu - diskotéky a auta sem nemají přístup. Crveni otok je kromě toho prohlášen za chráněný přírodní výtvor. Je zde i jachtařská škola a potápěčská základna.

Celková ubytovací kapacita rovinjské aglomerace je sice menší než například v Poreči, ale letoviska jsou podstatně klidnější.

Ubytování

Rovinj má velkou ubytovací kapacitu v hotelech a kempech. Kromě toho je v nové části Rovinje i velká nabídka ubytování v soukromí. Ubytovací zařízení Valalta je vyhrazeno naturistům(viz Naturistické kempy). Bývalé naturistické středisko Monsena změnilo své zaměření i svůj název, jmenuje se Amarin a je otevřeno všem návštěvníkům. Rovinj je doslova obklopena kempy: severně (a severozápadně se nacházejí kempy: Porton Biondi a Amarin; jižně (a jihovýchodně) leží: Ulika, Polari, Veštar, Mon Paradis a nejvzdálenější je San Polo - Colone (v zátokách Sv. Pavao a Bus

Prohlédněte si aktuální nabídky dovolené v Rovinji.


Hotely:
Valdaliso
dep. Valdaliso
Park
Eden
Amarin
Istra
Katarina
Villas Rubin
Adriatic
Lone
Monte Mulini
Villa Lili
Angello D´Oro
Valalta (naturist.)

Aktuální nabídka hotelů v Rovinji.

Apartmány:
Amarin
Villas Rubin
Valalta
Vila Valdibora
Villa Coc

Aktuální nabídka apartmánů v Rovinji.

Kempy:
Valalta (FKK)
Amarin
Porton Biondi
Polari
Ulika
Veštar
Mon Paradis
San Polo-ColoneSouvisející články

Za romantikou do Rovinje – na "Noc sv. Vavřince"
Nenechte si ujít výstavu "American Pop Art" v Rovinji
Rovinj – město se samými superlativy
Nejlepší istrijské restaurace podle gastronomického průvodce "Gault Millau"
Rovinj bude poprvé pořádat "Beach Polo Rovinj Cup"
Rovinjská hotelová společnost Maistra ohlásila investice ve výši 1,4 miliardy kun
Istrie má první aquapark v Chorvatsku
Turistický komplex Villas Rubin prošel výraznou obnovou
Projekt prezentace istrijské minulosti, pověstí a legend - Istra Inspirit
Nejlepší kempy na Jadranu

Vaše hodnocení místa

112 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook