Limský záliv

Limský záliv, chráněná přírodní památka, je častým výletním cílem z nedalekých měst Rovinje, Vrsaru a Poreče. Pohled na úzký a do pevniny hluboce zařízlý záliv o délce 9 km s kontrastem zelených lesů a modré vodní hladiny musí každého fascinovat.

Chorvatsko... Místa... Limský záliv

Limský záliv či též fjord (Limski zaljev) mezi letovisky Vrsar na severu a Rovinj na jihu, délka 9 km, šířka až 600 m. Je to vlastně zatopená část krasového údolí, geomorfologicky nemá tedy se severskými fjordy nic společného. Záliv je chráněný přírodní výtvor.

Tvoří kaňon se skalnatými, místy téměř kolmými srázy až 150 m vysokými, porostlými makchií a lesem. Název se odvozuje od římského limes, tj. hranice, protože v antice odděloval katastry Puly a Poreče.

V místech, kde se Limský záliv začíná zařezávat do pobřeží, jsou především v zimě patrné četné podmořské prameny zvané vrulje.

Vysoko ve skalách zálivu jsou četné jeskyně. V některých byly nalezeny stopy po člověku z doby neolitu. V jedné z jeskyň žil podle pověsti v 11. stol. sv. Romuald, zakladatel zdejšího benediktinského kláštera sv. Michala (Sveti Mihovil), zbytky jehož zdí lze vidět nahoře ve skalách. Klášter byl postaven na základech raně středověkého kostelíka téhož světce (6. stol.).

Limský záliv je pro sportovní lodě uzavřen. Pěkným zážitkem je však i plavba výletní lodí po modré hladině zálivu, jejímž zpestřením plavby bývá i návštěva výše zmíněné, tzv. Romualdovy jeskyně.

V závěru zálivu se chovají ústřice a slávky jedlé. Lze je zde ochutnat ve velmi populární restauraci Viking (v samém závěru zálivu), kde výborně vaří a připravují plody moře. Lze si zde objednat i úplně čerstvé, právě z moře vytažené ústřice či slávky.

Limský záliv
Limský záliv

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook