Rovinj – město se samými superlativy

Chorvatsko... Články ... Témata ... Rovinj – město se…
Publikováno: 22.04.2011
aktualizace: 26.05.2022

Rovinj
Rovinj

Rovinj se pokládá za nejmalebnější, nejromantičtější a nejfotogeničtější město na západním pobřeží poloostrova Istrie. Starobylému městu s výrazným středomořským koloritem vtiskly svou nejvýraznější pečeť Benátky. Upoutává již svou polohou na nevelkém vápencovém poloostrově, na němž se stupňovitě rozložilo historické městské jádro.

Rovinj
Rovinj, staré město s kostelem sv. Eufemie


Původně to byl ostrůvek v bezprostřední blízkosti pevniny, který poskytoval jen málo prostoru pro život, a tak právě nedostatek místa určoval charakter zdejší obytné zástavby: úzké vysoké domy stojící jeden těsně vedle druhého, s balkóny, bohatými portály a průchody, strmé křivolaké uličky a schodiště, stoupající terasovitě k nejvyššímu bodu města, k chrámu patronky a ochránkyně města, sv. Eufemie (Sv. Eufemija), které místní říkají Fuma. Podle legendy je to právě "jejich" svatá: po mučednické smrti světice v Chalcedonu za Diokleciána začátkem 4. století její tělo v Cařihradu zmizelo, aby doplulo v sarkofágu přímo na břeh u Rovinje, zde bylo s velkou slávou pohřbeno a dnes spočívá ve svém pozdně antickém sarkofágu v kostele, který je světici zasvěcen. A socha svaté Eufemie shlíží dnes na město ze špičky zvonice v těsném sousedství kostela (zvonice je svými 60 metry druhou nejvyšší v Istrii). Na zvonici je možno vystoupit a užít si nádherný výhled na rovinjský archipelag a při pěkném počasí až k italskému pobřeží.

Rovinj
Rovinj, nábřeží


Dnes Rovinj už není ostrůvkem a je nedílnou součástí pevniny – průliv mezi ostrůvkem a pevninou byl již v roce 1763 zasypán. Město Rovinj ovládli již ve 14. století Benátčané, kteří je ihned důkladně opevnili a vtiskli mu svůj nezaměnitelný ráz. Z opevnění se sice mnoho nedochovalo, ale i jeho skromné pozůstatky přispívají k malebnosti města. Ze sedmi městských bran si pouze tři zachovaly svůj původní vzhled. Mezi ně sice nepatří Městská brána, které tu říkají Gradska vrata nebo též Balbijev luk, která prošla stavebními úpravami, ale je z nich díky své poloze u hlavního náměstí nejznámější. K významným památkám se řadí několik kostelů a především románské baptisterium sv. Trojice ze 12. století.

Rovinj
Rovinj, ulička Grisia

Největší zájem návštěvníků se však soustřeďuje na samotné historické jádro, v jehož starobylých domech nacházejí přebohatou nabídku zajímavých rukodělných výrobků, uměleckých předmětů a suvenýrů. Zejména úzká ulička Grisia představuje v tomto směru naprostý unikát - je to vlastně jedna velká galerie s bohatou nabídkou obrazů, plastiky, keramiky, skla, šperků apod. Vždy druhou neděli v srpnu se tu již tradičně koná pozoruhodný festival s názvem "Grisia". Je to celodenní výstava výtvarných děl pod širým nebem, ale na rozdíl od všech jiných obdobných výstav tu svá malířská díla může vystavovat každý, takže se jí zúčastňují jak chorvatští a zahraniční renomovaní umělci, tak i samouci, kteří by chtěli takto proniknout do světa "velkého" umění. Na závěr výstavy jsou vyhlášena nejlepší díla a jejich autoři získávají cenné odměny.

Rovinj
Rovinj, náměstí

Ale i další uličky starého města jsou mimořádně malebné a zajímavé, např. Bregovita ulica s překlenutými průchody a kostelem sv. Tomáše (Sveti Toma), v němž je nyní umístěna umělecká galerie. V jejich zákoutích lze najít řadu stylových restaurací (konoby), které připravují domácí istrijské speciality, ale častá je i zde velmi oblíbená italská kuchyně. Neméně zajímavé posezení nabízí rovinjské nábřeží, které v dlouhém pásu lemuje jedna restaurace za druhou. Jejich venkovní zahrádky poskytnou nejen gastronomický zážitek, ale i nádherný výhled na siluetu starého města a vychutnání atmosféry hlavní přímořské promenády.

Rovinj
Rovinj, hotel Eden

Rovinj je současně jedním z nejoblíbenějších istrijských letovisek. Zdejší ubytovací zařízení jsou doslova utopená v zeleni zdejších borových porostů a v bohatém středomořském rostlinstvu. Celková ubytovací kapacita rovinjské aglomerace, která se táhne od Limského zálivu na severu až po kemp Veštar na jihu, představuje 28 tisíc lůžek. I když hotelové ubytování (včetně turistických komplexů) tvoří z celkové kapacity jen nedalekých 20 %, jedná se o velmi kvalitní zařízení s širokou škálou služeb, která většinou prošla v posledních letech zásadní rekonstrukcí. Patří k nim především pětihvězdičkové hotely Monte Mulini, Lone a Grand Park Hotel Rovinj, čtyřhvězdičkové hotely Eden, Istra, obnovený Adriatic nebo rekonstruované bungalovy a apartmány Amarin. Nelze zapomenout na hotely v rekonstruovaných historických palácích a budovách, které se zařadily do luxusní čtyřhvězdičkové kategorie, tzv. heritage hotely Villa Valdibora, Angelo d' Oro, Casa Gorzotto a Spirito Santo. Přes 50 % ubytovací kapacity Rovinje tvoří kempy, umístěné v zalesněných zátokách v okolí města. Také úroveň kempů se značně zvýšila, takže nyní nabízejí špičkové služby a všestranné sportovní i zábavní vyžití. Velmi kvalitní a široká je rovněž nabídka ubytování v soukromí.

Rovinj
Rovinj, park hotelu Katarina na stejnojmenném ostrůvku

K oblibě Rovinje přispívá i jeho romantické přírodní okolí, jeho bohatá vegetace a především jeho ostrůvky – zdejší souostroví jich má 22, z nichž dva největší Sv. Andrija (Crveni otok) a Sv. Kateřina (Sv. Katarina), jsou vyhledávanými pobytovými destinacemi, oázami klidu a uvolnění.

Rovinj
Rovinj, staré město

Co se týče kulturních a zábavních akcí, nemusí se návštěvníci bát nudy. Stačí se jen podívat na kalendář akcí, který připravuje město Rovinj ve spolupráci s turistickým sdružením (viz www.rovinj-tourism.com). Na každý den je v sezóně připraven nějaký zajímavý program, např. festival barokní hudby, folklorní večery, zábavní pořady a vystoupení, výstavy, koncerty apod. Vlastní zábavu organizují svým hostům také hotelové komplexy a kempy. Ve městě se noční život soustřeďuje do barů, kaváren, nočních a hudebních klubů.

Z kulturních institucí lze navštívit Muzeum města Rovinje (Muzej grada Rovinja), které má vlastní bohaté sbírky, ale pořádá také velký počet různých výstav, dále moderní expozici Kuća o batani), věnovaná původní dřevěné rovinjské lodi zvané batana a tradiční stavbě lodí (viz www.batana.org) nebo akvárium ve Středisku pro výzkum moře (Centar za istraživanje mora - www.irb.hr).


Rovinj
Rovinj, stezka v okolí města

Ostatně vítanou relaxaci poskytuje všem milovníkům přírody i bohatá nabídka možností procházek v bezprostřední blízkosti města. Krásně upravené stezky a promenádní cesty vedou do nejpěknějších míst, především do chráněného lesoparku Zlatý mys (Zlatni rt) – používá se i italský název Punta corrente – s jeho bujnou květenou a přírodní rezervací cedrových a dalších porostů. Milovníci cykloturistiky mohou všechna tato malebná místa navštívit i po upravených cyklostezkách, jichž je tu 60 kilometrů (na stránce www.rovinj-tourism.com je k dispozici mapa).


Rovinj
Rovinj, hotel Istra na ostrůvku Crveni otok

Členité pobřeží pevniny i přilehlých ostrůvků je jako stvořené pro provozování nejrůznějších vodních sportů – především potápění, windsurfingu, jachtingu, veslování, vodního lyžování apod. Dobře vybavené turistické komplexy mají tenisové kurty, víceúčelová hřiště, tělocvičny a další sportovní terény. Samozřejmostí jsou půjčovny člunů, kol, mopedů a sportovního vybavení. Příznivci skalního lezení mohou vyzkoušet terény u mysu Zlatni Rt nebo v Limském zálivu.

Vzdálenější okolí Rovinje nabízí zajímavé výlety , např. lodí do Limského zálivu nebo autem či autobusem do pozoruhodných starobylých vesnic a městeček v přilehlém vnitrozemí – do Dvigradu, Bale, Svetvinčenatu, Žminje aj., v nichž se pravidelně pořádají lidové slavnosti a trhy. Cestovní agentury pořádají pravidelné výlety do národních parků Plitvická jezera a Brijuni, do Puly nebo do italských Benátek a Terstu.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz

Rovinj
Rovinj, turistický komplex Amarin

Zdroj informací:

Mohlo by vás zajímat