Baška

Živé letovisko na jihu ostrova Krk láká úchvatnými plážemi, romantickými kostelíky v okolních kopcích a také historií, kterou tu hodně psali Češi. Příjemné ubytování, sportovní možnosti i letní kulturní akce skvěle doplňují představu o ideální dovolené.

Chorvatsko... Místa... Baška
aktualizace: 15.09.2022

 • Baška je malebné městečko, přístav a velmi oblíbené turistické letovisko na jihovýchodním pobřeží ostrova Krk.
 • Rozprostírá se v širokém zálivu (Bašćanska draga), který lemuje proslulá téměř dvoukilometrová Velká pláž (Vela plaža). Okolní horské hřbety ještě doplňují velmi atraktivní panorama městečka.
 • Úrodné zázemí má v Bašské dolině ( Bašćanska dolina, kterou protéká jediný stálý vodní tok na jadranských ostrovech - Suha Ričina nebo také Vela Rika. Díky dostatku vody a poloze chráněné před větry je v nižších polohách hustá vegetace, v polohách nad 200 metrů převládá kras s nízkým rostlinstvem. Pěstuje se tu vinná réva, fíky, ovoce a zelenina, zejména rajčata. Hlavními sídly v dolině je Draga Bašćanska a Jurandvor.
 • Bašskou dolinu obklopují dva paralelní vápencové horské hřebeny. Vyšší západní hřeben dosahuje vrcholem Obzova do výšky 568 m (Hory kvarnerských ostrovů) a je nejvyšším bodem celého ostrova. Nižší východní hřeben tvoří divoké a zcela holé skály - jedním z přírodních fenoménů je tu Měsíční krajina (Mjesečevo plato).
 • Žije zde 1 674 obyvatel. Ti se kromě služeb v cestovním ruchu věnují zemědělství, vinařství, nebo rybolovu. Staletou tradici tu má chov ovcí.
 • Na rozvoji turismu v Bašce mají významný podíl Češi, kteří její krásu objevili již začátkem 20. století. Pražský podnikatel Emil Geistlich v roce 1911 postavil na tu dobu velmi moderní hotel přímo na pláži a současně jej u nás zdařile propagoval jako "slovanské mořské lázně". Dodnes tu aktivně působí Klub českých turistů, který během 20. století upravil a označil šestnáct turistických tras. Češi zůstali tomuto nádhernému letovisku věrní až do dnešních dnů.
 • Baška nemá žádné pravidelné lodní a trajektové spojení. Dřívější sezónní trajektovou linku na ostrov Ráb Baška - Lopar nahradila celoroční trajektová linka z osady Valbiska (na západním pobřeží Krku) opět do Loparu.
 • Je to ideální destinace jak pro milovníky koupání, kteří tu mají na výběr ze třiceti pláží v Bašce a okolí (některé jsou dostupné pěšky, jiné zase jen člunem), tak příznivce aktivní dovolené, především pěší turisty. Ti mohou vyrazit po značených stezkách do kopců nad Baškou nebo do nejvyšších partií ostrova (Veli Hum 482 m, ).
 • K lehkým procházkách slouží promenáda lungo mare, která vede podél moře v délce 4 km.

Ubytování

 • Baška nabízí ubytování v hotelech i v soukromí.
 • Velkou výhodou všech hotelů v Bašce je jejich poloha přímo u Velké pláže.
 • Ubytovací nabídku doplňují kempy: Baška Beach (dříve Zablaće) a Bunculuka (naturistický). Kemp Baška Beach se nachází u Velké pláže. Naturistický kemp Bunculuka leží ve stejnojmenné zátoce zátoce s krásnou pláží východně od centra městečka.

Prohlédněte si aktuální nabídku dovolené v letovisku Baška (ostrov Krk).


Hotely:
Corinthia Baška
Atrium Residence
Villa AdriaZvonimir
Tamaris
Heritage Hotel Forza

Aktuální nabídka hotelů v letovisku Baška (ostrov Krk).


Apartmány:

Aktuální nabídky apartmánů v letovisku Baška (ostrov Krk).

Kempy:
Baška Beach (dříve Zablače)
Bunculuka (FKK)


Související články

Češi a Baška (autor: Ladislav Chrudina)
Česká lékařka v Bašce (autor: Ladislav Chrudina)
Kdo byl průkopníkem moderní turistiky v Bašce na Krku?
Na ostrově Krku byla dokončena Bašská stezka hlaholice
Možnosti koupání v letovisku Baška na Krku
Hory kvarnerských ostrovů

Vaše hodnocení místa

129 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Petr Hrdlička

Naprostá spokojenost!!! Fajn lidi, prima služby, hezká pláž i pro děti, nádherné scenérie!

Karel Soucek

Krasne hory, čista voda. Hlava na hlave, najit misto s trochou prostoru je nemozne, lehatka 150kn. Vsude se kouri.

Libor Zezulka

Za mě zatím TOP lokalita v Chorvatsku. Jednak mě doslova uchvátila celková scenérie. Žádné velké hory, ale krásné kopce. Před vámi, za vámi, vlevo, vpravo. Prostě se koupete v moři a vidíte naproti nádherné kopce, někde s lesním porostem, někde holé, do toho výhled na ostrov Prvić. Už jenom příjezd do Bašky a průjezd skrze KRK v člověku navodí super pocity. Moře v Bašce s oceněnou cca 2 km dlouhou pláží famózní. Čisté, krásné, ani ne moc slané, takže sůl nekouše celý den na těle. Pláže oblázkové, ale po pár metrech a krocích do moře také hrubý písek. Téměř se nevíří, takže moře zůstává čisté a vidíte si i na nohy. Věc v Itálii téměř nevídaná. Co se vyžití a zázemí týče, Bašce asi nic neschází. Restaurací přehršel, úroveň gastronomie velmi dobrá. Obchody dostatečně zásobné, dále na Krku k dispozici i větší supermarkety. Hader v Bašce moc nenakoupíte, ale kdo jezdí k moři na hadry a podobné hovadiny, že? Zkrátka skvělé místo s rozumnou dojezdovou vzdáleností z Česka. Pokud jedete mimo obvyklý termín, dá se to udělat za necelých 7 hodin.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook