Stara Baška

Stara Baška na jihu ostrova Krku je tak trochu "konec světa". Končí tu silnice z Punatu, pobřeží lemují pěkné pláže, přiměřené množství soukromých apartmánů je rozeseto ve svahu nad mořem a nic tu neruší klidnou dovolenou.

Chorvatsko... Místa... Stara Baška
Plánek: ostrov Krk (65 kB)


Obec na jihozápadním pobřeží ostrova Krku, 8 km jihovýchodně od obce Punat, má 110 obyv.Stara Baška se rozkládá na jihu stejnojmenného zálivu, obklopena bílými vápencovými skalními stěnami. Oproti jiným místům v této části ostrova je chráněna před bórou, která vane z pevniny a naopak velmi citelně postihuje zejména v některých obdobích nedaleké letovisko Bašku. Poskytuje tedy jachtařům bezpečné kotviště (článek:Návrh dvou tras pro jachting v oblasti Kvarnerských ostrovů).

Pěstuje se tu vinná réva, olivovníky a ovoce. Značná částobyvatel se živí rybolovem.

Zajímavý je zvláštní dialekt zdejšího obyvatelstva, lišící se výrazně od lidového jazyka na celém ostrově, jakož i svérázný zůsobživota obyvatel. Tyto zvláštnosti byly a jsou podmíněny odlehlostí obce - až do vybudování silnice přes vysoké vápencové kopce, na jejichž úpatí Stara Baška leží, byla obec přístupná pouze z moře.Silnice byla postavena teprve v nedávné době.

Ubytování

Ubytování je možné pouze v soukromí nebo v kempu Škrila.

Kempy:
Škrila

Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook