ostrov PRVIĆ

Nevelký ostrov (2,37 km2) v šibenické ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Leží v blízkosti pevniny, kde je nejbližším větším místem letovisko Vodice (asi l nám. míle).

Chorvatsko... Místa... ostrov PRVIĆ

Nevelký ostrov (2,37 km2) v šibenické ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Leží v blízkosti pevniny, kde je nejbližším větším místem letovisko Vodice (asi l nám. míle).

Prvić
Ostrov Prvić

Ostrov Prvić je od pevniny oddělen úzkým Šibenickým průlivem (Šibenski kanal), širokým necelý kilometr. V sousedství je na jihovýchodě ostrůvek Lupac, který od většího, rovněž jihovýchodně ležícího Zlarinu dělí Šibenická úžina (Šibenska vrata). Na západě leží nevelký ostrov Tijat a malý Logorun.

Prvić dosahuje největší výšky vrchem Prvić (79 m). Ostrovem se táhnou dvě delší vyvýšeniny, uprostřed nichž leží dvě polje, kde se pěstuje vinná réva, zelenina, olivovníky. Zemědělství je spolu s rybolovem hlavním zdrojem obživy obyvatelstva. Na ostrově žije celkem asi 550 obyvatel. V poslední době se ostrov začíná rozvíjet vzhledem k blízkosti pevniny a několika rušných letovisek (Vodice, Tribunj, Zablaće-Solaris, Šibenik).

Prvić Luka
Prvić Luka

Na ostrově jsou dvě větší obce, a to Prvić Luka a Prvić Šepurine, obě na západním pobřeží. V obci Prvić Luka je mariánský kostel s klášterem (Gospa od Milosti), původně z 15.stol., ale několikrát přestavovaný. Je v něm pohřben Faust Vrančić, historik a vynálezce, který žil na přelomu 16. a 17.stol (viz tematický článek: Faust Vrančić - "otec parašutizmu" a Praha). V roce 2012 byl v obci Prvić Luka otevřen "Památník Fausta Vrančiće" (Memorijalni centar Faust Vrančić), kde lze vidět makety některých jeho vynálezů v přírodní velikosti (viz tematický článek: Severodalmatský ostrov Prvić má novou atrakci). V obci Prvić Šepurine je barokní kostel sv. Heleny (Sveta Jelena) s pěkným vyřezávaným oltářem. Na severu ostrova stojí barokní letohrádek šlechtické rodiny Draganić-Vrančićů, v němž je několik cenných uměleckých předmětů.

Obě obce na ostrově mají pěkné oblázkovo-písečné pláže. Okolní moře je známo jako mimořádně čisté, proto je navštěvováno sportovními rybáři a potápěči-milovníky podmořského fotografování.

Ostrov Prvić má lodní spojení se Šibenikem (3,7 nám.mil) a s letoviskem Vodice (1,1 nám.míle). Bývá východiskem plaveb na okolní ostrovy, např. na sousední ostrovy Zlarin a Tijat, nebo i na Kornati.

Tijat
Krásná zátoka Tijašćica na ostrově Tijat

Ubytování je možné pouze v hotelu a v soukromí.

Hotely:
Maestral (Prvić Luka)


Související články

Oslava 400. výročí úmrtí chorvatského vynálezce Fausta Vrančiće v Praze
Severodalmatský ostrov Prvić má novou atrakci - "Památník Fausta Vrančiće"
Faust Vrančić - "otec parašutizmu" a Praha

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook