Severodalmatský ostrov Prvić má novou atrakci

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Severodalmatský…
Publikováno: 04.10.2012

Nevelký ostrov Prvić v Šibenickém souostroví o rozloze jen 2,3 km2 dostal své jméno díky své poloze: leží nejblíž pevnině – je to tedy první ostrov při plavbě z pevniny na otevřené moře. Od letoviska Vodice jej odděluje jen Šibenický průliv, široký zde necelý kilometr. Turisty sem dosud láká klid, půvabný starobylý vzhled dvou nevelkých osad – Luka a Šepurine, pěkné pláže, křišťálově čisté moře, výborné možnosti sportovního rybolovu a potápění.

Nyní, v polovině září, získala vesnice Luka (někdy také nazývaná Prvić – Luka) zajímavou atrakci – "Památník Fausta Vrančiće" (Memorijalni centar Faust Vrančić), rodáka ze Šibeniku, který prožil na ostrově v letním sídle své zámožné patricijské rodiny nejkrásnější dny svého dětství. Podle svého přání je v mariánském kostele ve vesnici Luka pochován.

Faust Vrančić (1551 – 1617) byl významný představitel chorvatského humanizmu, mimořádně vzdělaný historik, konstruktér, vynálezce a autor prvního chorvatského slovníku. Působil téměř celý život v zahraničí, mj. Byl od roku 1581 tajemníkem u dvora Rudolfa II. V Praze. Ve vědeckém světě své doby si získal uznání svou novátorskou knihou Machienae Novae (Nové stroje), v níž publikoval své technické vynálezy, náměty a nápady, např. konstrukci padáku, vzduchovou turbínu, visutý most nebo mlýn využívající příliv a odliv. Podrobnější informace najdete v tematickém článku: Faust Vrančić - "otec parašutizmu" a Praha.

Památník, jehož vybudování iniciovali amatérští milovníci místní historie a zdejších vynikajících osobností, nabízí návštěvníkům v interiéru zajímavou kolekci maket a nákresů hlavních Vrančićových vynálezů Mohou se tu seznámit i s mnohými podrobnosti z pohnutého života Fausta Vrančiće i z historie jeho rodiny, která dala Chorvatsku kromě Fausta i řadu dalších vynikajících osobností. Ale nejpozoruhodnější jsou makety jeho nejpopulárnějších vynálezů v přírodní velikosti, jež jsou umístěny ve venkovní části památníku: parašutista s padákem, visutý most a mlýn na olivy.

V prostorách památníku je i možnost občerstvení a prodejna suvenýrů.

Projekt památníku Fausta Vranjiće na Prvići o celkové hodnotě 1,3 milionu eur byl vybudován převážně z fondů Evropské unie (program IPA). Jeho slavnostního otevření se zúčastnila delegace Evropské unie, zástupce ministerstva rozvoje, župan Šibenicko-kninské župy, starostka města Vodice a šibenický biskup.

Z přístavu ve městě Vodice jezdí na ostrov Prvić pravidelná lodní linka.

Informace: Memorijalni centar Faust Vrančić


Zdroj informací:


Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat