Goli Otok

Goli otok znamená Pustý ostrov a tento název plně vystihuje jeho ráz. Nevalně proslul koncentračním táborem pro odpůrce komunismu, kteří tu žili a pracovali v nelidských podmínkách.

Chorvatsko... Místa... Goli Otok

Nevelký ostrov v blízkosti pevniny (mezi obcí Sveti Juraj a Starigrad na pevnině) v jižní části Chorvatského přímoří mezi ostrovem Rábem a pevninou. Na východní straně přivrácené k pevnině je úplně holý a pustý, takže jeho název Goli otok = Pustý ostrov plně vystihuje jeho ráz. Nepatrné osídlení je jen na odvrácené západní straně.


Goli otok

Již od prvních let komunistického režimu v Jugoslávii byl na tomto ostrově zřízen velmi tvrdý a obávaný koncentrační tábor pro odpůrce komunismu a pro Titovy osobní nepřátele, především pak po roztržce se Sovětským svazem v r. 1948 pro Stalinovy stoupence. Byli tu vězněni i ti, kdo se s režimem i s Titem osobně rozešli. Některá zařízení tábora se za největšího počtu vězněných rozrostla i na sousední ostrov Grgur, který je podobného rázu jako Goli otok. Na Goli otok i na Grgur se pořádají lodní výlety (zařízení tábora na Grguru je částečně zachováno).


Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook