OSTROV RAB

Rab je známý jako ostrov slunce, písku, moře a krásy. Může se pochlubit největším počtem písečných pláží na Jadranu - je jich tu na třicet. Největším střediskem cestovního ruchu je město Rab s cennými kulturně-historickými památkami.

Chorvatsko... Místa... OSTROV RAB
aktualizace: 20.04.2022

 • Ostrov Rab (v češtině se používá název Ráb) leží ve skupině Kvarnerských ostrovů, ve vnějším pásu. Od pevniny jej dělí Velebitský průliv (Velebitski kanal), od Pagu Pažský průliv (Paški kanal), mezi Rábem a Cresem je průliv Kvarnerić (kanal Kvarnerić). Mezi Rábem a ostrovem Dolin jsou vody Barbatského průlivu (Barbatski kanal). Ostrov má rozlohu 93,6 km2, maximální délku 22 km.
 • Ostrov Ráb je hornatý. Skládá se hlavně z vápenců, které tvoří dva hřbety: na severovýchodě Kamenjak, který je zároveň nejvyšším masívem celého ostrova, (Straža 408 m), na jihovýchodě pak hřbet Kalifront (97 m).
 • Východní část Rábu přivrácená k pevnině je vystavena pověstnému větru bóra (Větry na Jadranu), chladnému nárazovému větru, který má mnohdy sílu orkánu a vane z hor na pevnině směrem na moře; právě bóře "vděčí" tato část Rábu za svůj pustý vzhled, za holokras bez jakéhokoliv rostlinstva. Hřeben Kamenjaku však chrání druhou, odvrácenou stranu Rábu před ničivými účinky bóry.
 • Na severovýchodě tvoří výraznou část ostrova Loparský poloostrov, který je z jedné strany ohraničen zálivem Lopar, z druhé strany zálivem Crnika. Celý poloostrov je mimořádně členitý, s proslulými písčitými plážemi, mimo jiné s jednou z nejpopulárnějších pláží Jadranu, Rajskou pláží (Rajska plaža) dlouhou téměř dva kilometry.
 • Na severozápadě ostrova Ráb jsou dvě hluboké zátoky, Supetarska draga a Kamporska draga. Zejména pobřeží Supetarské zátoky je velmi členité. Kamporská zátoka ohraničuje ze severovýchodní strany poloostrov Kalifront s cennou lesní rezervací Dundo. Pobřeží celé západní části poloostrova a jeho pokračování až k zátoce Sveta Fumija a poloostrovu Frkanj je rozčleněno do desítek drobných zátok, které oceňují milovníci koupání a všech vodních sportů.
 • Ráb je proslulý svým výjimečně mírným, příznivým podnebím a poměrně vysokým počtem hodin slunečního svitu (insolace 2500 hodin za rok, což je hodnota, kterou nedosahuje mnoho jižněji ležících přímořských míst). Zimy jsou tu velmi mírné a v létě tu zase nebývají nesnesitelná vedra (průměrná červencová teplota je 23,2 °C). Vyniká bezprašným ovzduším, prosyceným soleni.
 • Rábu se říká "zelený ostrov" pro množství lesů a další vegetace, bohaté zejména v hlavních sídlech a jejich okolí. Na vápencovém podkladu roste makchie, různé druhy borovic, především borovice halepská, dub cesmínovitý, moruše, cedry, cypřiše a další vegetace. Kromě lesní rezervace Dundo na poloostrově Kalifront je botanickou zvláštností chráněný park Komrčar u města Rábu.
 • Ve střední části ostrova, na úrodných poljích, se pěstují olivovníky, ovoce a zelenina. Rybolov již není tak intenzivní jako býval, ale mimořádný, stále stoupající význam pro hospodářství ostrova má cestovní ruch.
 • Na ostrově žije celkem přes 9 328 obyvatel. Největší obcí je město Ráb (Rab). Celá rábská aglomerace má přes 6 000 obyvatel. Kromě Rábu je na ostrově ještě sedm dalších sídel, všechny na pobřeží: Lopar, Mundanija, Supetarska Draga, Kampor, jako součást rábské aglomerace Banjol, Palit a Barbat.
 • Místní obyvatelstvo si zachovalo četné staré zvyky a konají se zde tradiční slavnosti, které jsou pro turisty zajímavou a přitažlivou podívanou.
 • Střediskem cestovního ruchu je město Ráb a jeho okolí (od rekreačního komplexu Suha Punta přes Banjol do Barbatu), oblast kolem obce Lopar a Supetarska Draga.
 • Navštěvuje se jako příjemné místo pro rekreaci a odpočinek, s možností mnoha pěkných vycházek do přírody a návštěvy výjimečných stavitelských památek.
 • Ráb je významnou, velmi oblíbenou základnou především jachtařů, ale i pro všechny další vodní sporty.
 • Již tradičně je po mnoho desetiletí také cílem naturistů, kteří navštěvují proslulou naturistickou pláž Kandarola (Suha Punta) a pláže na poloostrově Lopar.
 • Nabídka ubytování je poměrně široká: hotely a hotelové apartmány, v soukromí a v několika kempech.
 • Celým ostrovem vede dobrá asfaltová silnice - od Loparu do Mišnjaku na březích Velebitského průlivu, s odbočkou z města Rábu do Kamporu.
 • Ostrov Ráb má trajektové spojení z přístavu Stinica na pevnině na Chorvatském přímoří, ve stejnojmenné zátoce 3 km severně od Jablance do Mišnjaku na Rábu. Moderní přístav Stinica převzal v roce 2012 úlohu nevyhovujícího přístavu v Jablanci (viz aktualita: Otevřen nový trajektový přístav Stinica pro přepravu na ostrov Ráb). Ráb má také celoroční trajektové spojení s ostrovem Krkem, a to z Loparu do přístavu Valbiska na Krku, která nahradila dřívější sezónní spoj Lopar - Baška (viz aktualita: Nová trajektová linka mezi Krkem a Rábem).

Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Rab.Související články

Středověká "Rabska fjera" – nejpřitažlivější slavnost na Kvarnerských ostrovech
Blízko Rajské pláže na ostrově Rábu se nacházela byzantská pevnost
Trajektový přístav v Loparu bude bezpečný i za bouře
Rábská rytířská soutěž střelců
Lodní přepravní společnost Rapska plovidba oslavila 50. narozeniny
Beach Club Santos jako centrum nočního života na ostrově Rábu
Otevřen nový trajektový přístav Stinica pro přepravu na ostrov Ráb
Nová pochoutka z ostrova Rábu
Pět nejlepších pláží na Jadranu pro rodiny s malými dětmi
Ekocentrum „Natura Rab“ v Barbatu na ostrově Rábu
Město Ráb letos slaví 120. výročí cestovního ruchu
Hory kvarnerských ostrovů

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook