Nová pochoutka z ostrova Rábu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nová pochoutka z…
Publikováno: 29.12.2011
Ráb
Městečko Ráb

Již před pár lety sklidilo městečko Ráb velký úspěch s originální autochtónní delikatesou, tzv. Rábským dortem (Rapska torta) a letos opět přišlo s novou sladkou pochoutkou – originální čokoládou.

Originální ručně vyráběná čokoláda se v rabských specializovaných cukrárnách objevila teprve v létě v padesátigramovém balení, a to hned s pěti příchutěmi: piniových oříšků, rohovníku, u nás známého jako svatojánský chléb, levandule, pomerančů a červeného pepře. Vyrábí se z nejlepších surovin – z kakaových bobů dovážených přímo z Venezuely a červeného pepře z Brazílie; ostatní ingredience pocházejí z Chorvatska: pomeranče s ostrova Visu, rohovník z poloostrova Pelješac, levandule z ostrova Rábu a piniové oříšky z pinií rostoucích na pobřeží v celé Dalmácii.

Otcem Rábského dortu i ručně vyráběné čokolády je rábský cukrář Josip Brna, majitel rodinné dílny Vilma na výrobu cukrovinek a sladkostí ve městě Rábu. Než v roce 2007 dílnu převzal, měla dílna za sebou mnohaletou tradici výroby různých sušenek, sušeného ovoce, medu a dalších dobrot. Josip Brna se však nespokojil pouze s původním rodinným sortimentem a pustil se odvážně do výroby vysoce kvalitní ručně vyráběné čokolády – a uspěl. O nový výrobek byl nejprve v samotném Rábu velký zájem a tak se Brnova rodinná dílna z původních pěti pracovníků rychle rozrůstala. V současné době má Vilma 27 zaměstnanců a ti jen stěží uspokojují stále rostoucí poptávku.

Vilma začala spolupracovat s firmou Dupin, která zařadila rábskou čokoládu pod názvem "Adria" do sortimentu svých prodejen "Deliiicije". Tento řetězec vlastní síť specializovaných prodejen luxusních sladkostí, především ve Splitu a v Záhřebu.

Ten, kdo si chce na této mimořádné dobrotě pochutnat, však musí počítat s tím, že není právě levná. Za padesátigramové balení zaplatí v současné době 3,5 eura.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije): www.kvarner.hr

Mohlo by vás zajímat