Ekocentrum „Natura Rab“ v Barbatu na ostrově Rábu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Ekocentrum „Natura…
Publikováno: 25.11.2013

7.8.2009

Na jižním pobřeží ostrova Rábu, v obci Barbat, se úspěšně rozvíjí jedinečné středisko“Natura Rab“, což je rodinná farma, která spojuje výrobu a prodej své bioprodukce, tj. pěstování autochtónních léčivých bylin, výrobu medu a prodej těchto výrobků tzv. na svém vlastním prahu.

Ráb
Město Ráb, Barbat leží při pobřeží zcela vzadu

Kromě prodeje přímo na farmě je dalším prodejním místem výrobků střediska "Natura Rab" Knížecí palác v historickém jádru Rábu, na náměstí Trg Municipium Arba. Na tomto druhém prodejním místě se zájemce může seznámit se všemi výrobky barbatské farmy, ochutnat je a koupit si je.

Třetí prodejní středisko bylo zřízeno v kempu Padova III., v bezprostřední blízkosti Barbatu i města Rábu.

Výrobky střediska "Natura Rab", které se na trhu uplatňují pod vlastní specifickou značkou, představují novou nabídku chorvatské agroturistiky tzv. ekosuvenýrů.

Ekologické zemědělství, tak jak je uvádí do života "Natura Rab", usiluje o eticky přijatelnou, ekologicky čistou a hospodářsky výnosnou zemědělskou výrobu, jejímž prostřednictvím se má tento subjekt podílet na udržitelném rozvoji agroekologické soustavy v rámci oblasti i republiky.

Ráb
Ráb

"Natura Rab" vyrábí na své rodinné farmě na sedmdesát již tržně prověřených výrobků. Pokračuje v devadesátileté rodinné tradici zemědělské výroby a výroby medu.

Ve včelařství se praktikuje moderní technologie tzv. mobilního včelařství. Toto ekologické včelařství, též nazývané biologické, se provádí jednak na jižní straně ostrova Rábu, v oblasti Barbatu, jinak na prověřeném úseku Gorského kotaru na pevnině. Zdejší včelařství vycházející z vysokých ekologických standardů vyžaduje podstatně širší znalosti, více času, finančních prostředků i energie než klasická výroba medu. Dosažená kvalita medu jej umožňuje uplatnit i na evropském trhu, resp. na trhu členských zemí EU.

Katalog výrobků "Natura Rab", který je k vidění na internetové prezentaci www.natura-rab.hr, podává podrobný přehled o výrobcích střediska. Jsou tu mj. uvedeny výrobky pro aromaterapii pod značkou „Aroma Arba“ – např. aromatický levandulový olej, olej z vavřínu, z rozmarýnu aj. Dále je nabízena kosmetika ke zvláštním účelům – přírodní krémy s příměsí propolisu, levandule, rozmarýnu aj.

Z potravinářských olejů jsou nabízeny olivové oleje Extra Virgin, aromatizované olivové oleje, oleje s bylinkami aj.

Pokud jde o pochutiny a přísady, může si zájemce koupit ovčí sýr v olivovém oleji, medový nebo jablečný ocet, marmeládu z fíků s medem, domácí ořechy s medem, sušené fíky s medem, sušené fíky samotné, rábské medové koláčky aj.

Úspěch mají i nabízené destiláty, např. travarica s medem nebo rakije z fíků.

Široký je též výběr medu.V rámci produktů apiterapie (přírodní léčba včelími produkty) „Api Arba“ se nabízí šalvějový med, med z kvarnerských lesů a z kvarnerských bylin, vřesový med, šalvějový propolis a ještě další produkty.

V Rábu se v letošním roce konají letní slavnosti zaměřené na prezentaci a propagaci (většinou s degustací) výrobků ekozemědělství ostrova.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat