Šibenik

Město Šibenik je rájem pro milovníky historických památek. Najdou tu katedrálu sv. Jakuba zapsanou na seznamu UNESCO, dvě obnovené historické pevnosti, odkud se otevírá nezapomenutelný výhled, přes dvacet kostelů, kláštery, muzea a galerie.

Chorvatsko... Místa... Šibenik
aktualizace: 09.05.2022

 • Historické město a přístav Šibenik v severní Dalmácii, hlavní centrum Šibenicko-kninské župy.
 • Rozkládá se kolem členitého a malebného Šibenického zálivu, do kterého ústí jedna z nejkrásnějších krasových řek Krka. S otevřeným mořem jej spojuje úzký a hluboký průliv sv. Antonína (Kanal svetog Ante).
 • Přímo v Šibeniku žije přes 31 000 obyvatel, včetně přilehlých vesnic 42 600 obyvatel. Živí poskytováním služeb v cestovním ruchu, zemědělstvím, prací v lehkém průmyslu soustředěném na okraji Šibeniku.
 • Šibenik představuje správní, hospodářské, společenské i kulturní centrum Šibenicko-kninské župy. Jde o důležitý dopravní uzel: silniční křižovatku, klíčový železniční přípoj i přístav. Severovýchodně od Šibeniku vede dálnice A1, která spojuje pobřeží Jadranu s hlavním metropolí Záhřebem. Železniční trať Šibenik - Perković má význam zejména pro nákladní dopravu a obslužnost šibenického přístavu. Ze šibenického přístavu vyplouvají trajekty a lodní linky na ostrovy Šibenického soustroví - Zlarin, Žirje, Kaprije a Prvić (informace: lodní doprava).
 • Město těžce poškodila agrese krajinských Srbů v letech 1991-1992, veškeré škody však byly dávno odstraněny.
 • Šibenik je turisticky  vyhledávanou destinací zejména kvůli jeho historickým památkám. První místo patří velmi cenné katedrále sv. Jakuba (Sveti Jakov), která je od roku 2000 zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Dalším zápisem na seznamu UNESCO se může pochlubit mořská pevnost sv. Mikuláše v rámci společného zápisu více evropských zemí "Benátské obranné stavby z období 16. až 17. století" (podrobněji v článku: Chorvatsko má nové zápisy na Seznamu světového dědictví UNESCO). Významné jsou i další tři šibenické pevnosti, které se tyčí nad městem.
 • V sezóně se tu koná celá řada festivalů, kulturního a zábavních akcí, a to nejen na nové letní scéně v pevnosti sv. Michala, ale i na ulicích, náměstích, nábřežích a pláži Bonj. Velké festivaly probíhají na lokalitě Martinska na protější straně Šebenického zálivu.
 • V Šibeniku je podnebí velmi příznivé: vyznačuje vysokým počtem hodin slunečního svitu (2 710 ročně), léto bývá suché, s vyššími teplotami, ochlazované příjemným maestralem ze severozápadu.
 • Hlavním turistickým letoviskem je blízký Solaris, který se nyní nazývá Amadria Park. Patří k nejlépe vybaveným střediskům na chorvatském pobřeží.
Šibenik

Ubytování

 • V Šibeniku se ubytujete v několika hotelech, některé z nich jsou umístěny v historických objektech přímo v centru města. Studenti mohou využít zdejší hostel .
 • Pro turisty, kteří vyhledávají rekreační pobyty s širokou nabídkou ubytování, služeb a zábavy, je zcela ideální turistický resort Solaris, nyní Amadria Park (hotely, apartmány, kemp), který leží 6 km jihozápadně od Šibeniku.
 • Hotel D-Resort Šibenik (otevřen v roce 2015) představuje luxusní ubytování v areálu jachtařského přístavu Marina Mandalina.
 • Zajímavý je i rekonstruovaný hotel Panorama Šibenického mostu u Jadranské magistrále s vyhlídkou na Šibenický záliv.
 • Kdo hledá v Šibeniku kemp, musí zamířit do okolí, např. k Národnímu parku Krka (kempy Krka a Marina), do letoviska Solaris (Solaris Camping Beach Resort) nebo do zátoky Jasenovo mezi Šibenikem a Primoštenem (kemp Jasenovo).


Hotely:
Jadran
Bellevue
Heritage Hotel Life Palace
Hotel Heritage King Krešimir
Armerun
Panorama
D-Resort Mandalina Šibenik


Související články

Svatý Michal a Šibenik
Tradiční středověká slavnost v Šibeniku již tento víkend
Chorvatsko má nové zápisy na Seznamu světového dědictví UNESCO
Moderní expozice šibenických pevností jsou velkým magnetem pro turisty
Šibenická pevnost Barone se stala kulturní atrakcí roku
Šibenik obnovil druhou ze svých historických pevností - pevnost Barone
Konečně se začala opravovat mořská pevnost sv. Mikuláše před Šibenikem
Marina Mandalina v Šibeniku získala ocenění nejvyšší kvality
Probíhá velká obnova šibenické katedrály
Šibenik připravuje zajímavý turistický projekt
Nová letní scéna v pevnosti sv. Michala v Šibeniku
V Šibeniku se staví nová promenáda k pláži Banj
Šibenik připravuje výstavbu nové mariny
Spojení hudby, zábavy a dovolené u moře - Terraneo Festival v Šibeniku
13. července 2013 byla otevřena stezka kolem šibenického průlivu sv. Antonína
Virtuální Juraj Dalmatinac provádí turisty pro "své" katedrále v Šibeniku
Konečně byla zpřístupněna stálá sbírka Muzea města Šibeniku
Pozoruhodný projekt v šibenických hradbách
Šibenický šperk jako originální suvenýr
Šibenická katedrála, historie a současnost

Vaše hodnocení místa

129 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lukáš Drbal

Pěkný město, historické památky a pizza :)

Petr Klimeš

Větší historické město, historie a dostatek obchodů, kaváren v centru. Doporučuji navštívit pevnosti a historické uličky.

Petr Březina

Tak jako téměř každé město na pobřeží v sobě i Šibenik ukrývá velký kus historie. Doporučuji návštěvu i nedalekého nádherného přírodního parku Skradinsky Buk.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook