Šibenický šperk jako originální suvenýr

Chorvatsko... Články ... Témata ... Šibenický šperk…
Publikováno: 19.11.2010
19.11.2010

Šibenik
Šibenický šperk

Šperk zvaný "šibenický knoflík" (šibenska puca či šibenski botun) byl od pradávna součástí svátečního šibenického mužského lidového kroje. Přívěsek ve tvaru filigránsky zdobené kuličky, který zdobil bílou košili s výšivkou, byl většinou byl zhotoven ze stříbra, ale mohl být i zlatý. Pro kroj na všední den se používaly méně vzácné materiály. Motiv Šibenického knoflíku" se však objevoval i na ženských ozdobách: náušnicích, brožích, prstenech a náhrdelnících. Nechybělo mnoho a tato součást chorvatského národopisného dědictví mohla být téměř zapomenuta.

Před několika lety vyhlásilo Turistické sdružení města Šibeniku soutěž na vytvoření autentického šibenického suvenýru a podnítilo tak zájem mnohých místních výtvarníků a řemeslníků představit veřejnosti své ideje i hotové výrobky. První místo získal návrh designérky Franky Kujundžić, realizovaný šibenickým filigránským zlatníkem Ljazerem Čivljakem. Šibenický knoflík zpracovala jako originální šperkovnici, která byla vyrobena ze 160 g stříbra ve formě dvou polokoulí spojených uprostřed, jejichž vnitřek sloužil na uschování drobných šperků. Z vnější strany byla zdobena filigránskými stříbrnými drátky a malými kuličkami.

Původní návrh "šibenického knoflíku" jako šperkovnice byl sice krásný a jedinečný, ale vzhledem k pracnosti a množství použitého ušlechtilého materiálu nebyl cenově běžně dostupný jako suvenýr. Zlatník Čivljak je začal vyrábět jako přívěsky k řetízkům, jako náušnice, prstýnky, součást náramků a náhrdelníků, brože, k ozdobě ženských kabelek, špendlíků do kravat aj.

Šperky si rychle získávaly velkou oblibu, začali je vyráběli další zlatníci v Šibeniku. Nezůstalo však jen u šperkařského zpracování. Knoflíky si získaly velkou oblibu i jako přívěsky z méně ušlechtilých materiálů (např. přívěsky na klíče), které dodávají na trh místní řemeslníci.

V roce 2007 zvítězil "šibenický knoflík" v celostátní soutěži Chorvatského turistického sdružení "Modrý květ" (Plavi cvijet) jako nejoriginálnější chorvatský suvenýr roku 2007.

O tyto šibenické šperky v nejrůznější podobě a z nejrůznějšího materiálů je stále větší zájem mezi zahraničními turisty, ale staly se i velkým hitem u obyvatel Šibeniku. Nejžádanější šperky mají formu prstenů, náušnic a přívěsků. Nyní se lze s nimi setkat ve zlatnictvích a prodejnách suvenýrů nejen v Šibeniku a okolí, ale i ve vzdálenějších městech jadranského pobřeží.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat