ostrov ZLARIN

Nevelký ostrov (8,2 km2) v šibenické ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Ostrov leží 5 nám.mil jihozápadně od Šibeniku.

Chorvatsko... Místa... ostrov ZLARIN
Zlarin
Zlarin

Nevelký ostrov (8,2 km2) v šibenické ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Ostrov leží 5 nám.mil jihozápadně od Šibeniku. Od pevniny je Zlarin oddělen Šibenickým průlivem (Šibenski kanal), od ostrovní skupiny kolem Prviće úžinou Šibenska vrata, od ostrůvků na jihozápadě Zlarinským průlivem (Zlarinski kanal).

Ostrov Zlarin tvoří dva hřebeny, mezi nimiž se rozkládá úrodné polje, kde se pěstuje vinná réva, jižní ovoce, olivovníky. Nejvyšší vrch je Klepac (170 m).

Větší zátoky jsou Zlarinska luka a Magarna na jihovýchodě a Vodena Njivica, Veleš, Platac, Lokvica a další na severovýchodě.

Ostrov Zlarin byl osídlen již Ilyry a posléze Římany, po nichž tu ale nezůstaly významnější stopy. Až po mnoha staletích jej pak osídlovali běženci před Turky v 16. a 17. stol. Na celém ostrově tak není stavba, která by byla postavena před rokem 1600; ze zdejších kostelů je nejvýznamnější farní kostel Nanebevzetí P. Marie (Uznesenja Marijina) z 18. stol., obnovený v 19. stol. Ze stejné doby, tj. z baroka, pochází i několik výstavnějších domů.

Na ostrově žije na 360 obyvatel. Hlavním zdrojem jejich obživy je vedle zemědělství také rybolov, lov korálů a mořských hub a v poslední době i stoupající cestovní ruch. Lov korálů a hub vzhledem ke snížení jejich výskytu ve vodách Jadranu podstatně klesá.

Na ostrově je jediná obec Zlarin, ležící v hluboké Zlarinské zátoce (Zlarinska luka) na severu ostrova. V roce 2001 tu bylo otevřeno malé muzeum "Centrum korálů Zlarinka" (Koraljarski centar Zlarinka), kde se lze seznámit s historií lovu korálů a jejich zpracováním. Součástí je i dílna, ve které se opracovávají a brousí. Zájemci si mohou v rámci expozice koupit šperk z korálů jako suvenýr. Muzeum je otevřeno každý den od dubna do konce října. Ve Zlarinu je možnost ubytování v hotelu, v kempu a v soukromí. Koupaliště má velmi pěknou oblázkovopísečnou pláž.

Zlarin je cílem mnohých jachtařů, které sem přivádí mimo jiné i blízkost Kornatských ostrovů. Sportovní rybáři zde s úspěchem loví "plody moře". Dobré terény jsou tu i pro potápěče. Vody kolem zdejších ostrovů jsou známy svou mimořádnou čistotou. Zlarin vyhledávají jako oblíbený víkendový cíl obyvatelé blízkého Šibeniku. O svátcích a lidových slavnostech je možno ve Zlarinu vidět obzvlášť krásné a neobvyklé lidové kroje, zejména ženské.

Ostrov má pravidelné lodní a trajektové spojení se Šibenikem (9 km), s letoviskem Vodice také lodní linka.

Ubytování je možné pouze v hotelu a v soukromí.

Hotely:
Koralj
Vaše hodnocení místa

124 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Stanik Knap

Ostrov Zlarin jsem navštívil formou výletu. Líbila se mi jeho malebnost. Výborná kuchyně v hotelu Koralj, zajímavé muzeum korálů Zlarinka a koupání na místní pláži bylo to na co se hned tak nezapomíná!!!

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook