OSTROV KRAPANJ

Krapanj je nejnižší a nejmenší obydlený ostrov na Jadranu. Od pevniny je vzdálen jen 300 metrů. Proslul lovem mořských hub a korálů.

Chorvatsko... Místa... OSTROV KRAPANJ

Malý ostrůvek (0,36 km2) jižně od Šibeniku, v šibenické ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Od blízké pevniny je oddělen 300 metrů širokou úžinou. Proti ostrovu leží na pobřeží vesnice Brodarica, s níž má Krapanj lodní spojení.

Krapanj
Ostrůvek Krapanj

Krapanj je úplně plochý, je to nejnižší ostrov v celém Jadranu - dosahuje výšky jen 7 metrů. Část ostrova je porostlá šibljakem a trávou, v severní části je les.

Tak jako na sousedním Zlarinu začalo osídlení v novověku až s uprchlíky před Turky, tedy v 16. a 17. stol. Zdejší muži prosluli jako výborní lovci mořských hub. Tuto dovednost si udržela i dnešní generace, byť rozsah a výtěžek lovu je podstatně nižší než býval. Zdejší potápěči tu lovili i korály, ale kolonie korálů se vyskytují již jen ve velkých hloubkách. Většina mužů si proto našla práci v továrnách blízkého Šibeniku a o vinice a olivovníkové háje se starají hlavně ženy. V místě je úpravna mořských hub a brusírna korálů.

Mimořádně zajímavé je zdejší muzeum lovu mořských hub (Muzej spužvarstva), a to především svou sbírkou potápěčských pomůcek, včetně speciálních přístrojů a obleků, od starých dob po moderní vybavení. V místě lze též shlédnout malou potápěčskou sbírku potápěče J. Tonfary.

Františkánský klášter ze 16. - 17. stol., kde je muzeum umístěno, má pěknou renesanční křížovou chodbu, několik cenných obrazů a sakrální sbírku.

Největší lidovou slavností je svátek Panny Marie Andělské (Gospa od Andjela s liturgickým procesím, vždy 2. srpna. Den před svátkem nebo po svátku se koná veslařská regata s názvem "Slzy Panny Marie Andělské" (Suze Gospe od Andjela), jíž se mohou účastnit pouze ženy.

Krapanj má nejhustší osídlení ze všech jadranských ostrovů. Žije tu přes 2500 obyvatel na velmi malé ploše.

Na ostrůvku je dobrá možnost koupání. Ubytovat se lze ve čtyřhvězdičkovém hotelu Spongiola nebo v soukromí.


Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Krapanj.Související články

Výlučně ženská veslařská regata na ostrově Krapanj
Výlet na Krapanj - ostrov mořských hub

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook