Výlučně ženská veslařská regata na ostrově Krapanj

Ženská veslařská regata s názvem "Slzy Panny Marie Andělské", jíž se mohou účastnit pouze ženy, je rarita malého ostrova Krapanj ležícího jižně od Šibeniku.

Chorvatsko... Články ... Témata ... Výlučně ženská…
Publikováno: 26.07.2018

Ženská veslařská regata s názvem "Slzy Panny Marie Andělské" (Suze Gospe od Andjela), jíž se mohou účastnit pouze ženy, je rarita ostrova Krapanj. Tento ostrov nebo spíš ostrůvek o rozloze 0,36 km2 se nachází v Šibenickém souostroví, jižně od Šibeniku. Je to nejnižší ostrov v celém Jadranu - dosahuje výšky jen 7 metrů.

Krapanj
Krapanj

Letos se tento závod koná teprve posedmé,  ale veslování žen má na Krapanji velmi dlouhou tradici. Ženy se Spolku pro pozvednutí Krapanje (Društvo za unapredjenje Krapnja) ho neorganizují vysloveně jako sportovní zápolení, ale prvořadá je pro ně snaha o obnovu a zachování starých lidových zvyků a obyčejů. Jak již název akce napovídá, je součástí dvoudenních oslav svátku Panny Marie Andělské (Gospa od Andjela, vždy 2. srpna). Regatu (letošní termín je 1. srpna) jedou ženy na tradičních veslicích, tzv. gajetách, v každé čtyřčlenná posádka. Účastní se přibližně deset družstev. Jsou mezi nimi mladé dívky, ženy středního věku i babičky v pokročilém věku přes sedmdesát let. Všechny tu mají své kořeny a přestože některé žijí ve vzdálených koutech Chorvatska, na regatu přijíždějí na rodný ostrov. Zejména ty starší jsou oblečeny do tradičních krapanjských krojů, ale není to podmínkou. Večer pak patří "ženské slavnosti" (ženska fešta) , kde se ženy v přátelské atmosféře baví, tančí kolo i párové tance. A muži jsou při těchto oslavách tak trochu pasivní, jen pozorují a přihlížejí.

Každého v této souvislosti jistě napadne několik otázek. Proč se regaty zúčastňují jen ženské posádky a proč se místní muži nesnaží mezi ně proniknout? Proč závodí právě na těžkých dřevěných gajetách, na nichž je veslování opravdovou dřinou? Na tyto otázky odpovídá historie ostrova, odvěký způsob života na něm a způsob, jakým si zdejší obyvatelstvo vždy zajišťovalo obživu.

Krapanj
Krapanj, nábřeží

Muži na Krapanji byli proslulí lovci mořských hub (podrobněji v tematickém článku: Výlet na Krapanj - ostrov mořských hub) nebo námořníci, kteří se plavili po mořích celého světa. Neméně závažná pro každodenní život na ostrově a zajištění živobytí byla však i práce v zemědělství, a to jak na ostrově samém, tak i na pevnině vzdálené jen asi 300 metrů přes úžinu, kde měli krapanjští své vinohrady a další zemědělskou půdu – v Brodarici a jejím sousedství. A ty vzhledem k soustavné nepřítomnosti mužů musely vykonávat ženy. Byla to často velká dřina a kromě vlastních zemědělských prací byla denních chlebem těchto žen i doprava z Krapanje na pevninu a zpět. Používaly k ní nevelké, poměrně těžké lodě – již zmíněné gajety. Na nich pak podle potřeby dopravovaly tam i zpět zemědělské nářadí, plodiny, případně i zvířata. Osli a jiná zvířata nebyla na jejich lodích výjimkou. Muži - pokud byli náhodou doma, do jejich zemědělské činnosti a dopravy nijak nezasahovali a ženy s jejich pomocí ani nepočítaly. Proto jsou dodnes ženy už od útlého věku na svých gajetách jako doma a staly se mistry v jejich ovládání i v nejtěžších povětrnostních podmínkách.

Hlavním bodem oslav mariánského svátku je tradiční procesí v den svátky Panny Marie Andělské. Po obřadu v klášterním kostele sv. Kříže (Sveti Križ) v Krapanji se liturgický průvod se sochou Panny Marie (Gospin kip), náboženskými prapory a korouhvemi vydá vesnicí do přístaviště. Odtud procesí se sochou Panny Marie pokračuje společnou plavbou řady vyzdobených lodí kolem celého ostrova. V blízkosti hotelu Spangiola kněz požehná lodím i jejich posádkám a mariánská socha se vrátí do kostela.

Procesí v Krapanji je jedním z mála v šibenické oblasti, které se z minulosti dochovaly do našich dnů. Podobná děkovná procesí jsou živá ještě např. v Tisnu, Rogoznici, Primoštenu, na ostrůvku Visovac na řece Krce a na ostrově Kornat. Již sám průvod je přitažlivý svou barvitostí a srdečnou atmosférou – zúčastňuje se ho prakticky všichni vesničané Krapanje, Brodarici a Žaboriće, často oblečeni v slavnostních starých lidových krojích, přijíždějí i příbuzní a přátelé z okolních ostrovů i z daleka. Svátek není vůbec zamýšlen jako atrakce pro turisty, i když celý průběh oslav je pro cizince, kteří právě tráví svou dovolenou na ostrově Krapanj nebo v protilehlé vesnici na pevnině, Brodarici, mimořádným zážitkem.


Zdroj informací:


Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat