Virtuální Juraj Dalmatinac provádí turisty pro "své" katedrále v Šibeniku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Virtuální Juraj…
Publikováno: 15.07.2013
Šibenik
Šibenik s katedrálou sv. Jakuba

Katedrála sv. Jakuba (Sv. Jakov) v Šibeniku je jednou z nejvýznamnějších kulturněhistorických památek Chorvatska. K jejímu věhlasu přispěl mimo jiné zápis do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Je vrcholným dílem chorvatského architekta, stavitele a sochaře Juraje Dalmatince, který řídil její stavbu od roku 1441 až do své smrti v roce 1473 a vtiskl jí její vznešené rysy skvostné architektury goticko-renesančního stylu. Dalmatincům nástupce, který stavbu dokončil, jí dotvořil ve slohu toskánské renesance, jíž dominuje jedinečná kupole, řadící se k vrcholným výtvorům renesančního stavitelství. Katedrálu obohacují díla předních chorvatských sochařů v čele s unikátní portrétní galerií 71 hlav na vlysu katedrály od Juraje Dalmatince.

Šibenik
Šibenik, katedrála sv. Jakuba

A právě její tvůrce, Juraj Dalmatinac, je od poloviny letošního května virtuálním průvodcem turistů po tomto svém vrcholném díle. Stačí, když turista namíří svůj chytrý telefon nebo tablet z jednoho z označených míst před katedrálou na pomník Juraje Dalmatince před katedrálou nebo na část této stavby a na displeji se mu objeví sám animovaný mistr v dobovém oblečení. Místní říkají, že jeho tvůrci v jeho rysech skvěle zachytili místní mužský tup, případně že jim jako model posloužil některý ze šibenických obyvatel.

Juraj Dalmatinac pak v chorvatštině nebo angličtině hovoří o sobě, o svém životě a díle, především samozřejmě o stavbě zdejší katedrály, o její historii, o problémech, s nimiž se při výstavbě potýkal, o technických podrobnostech i o jejích tajemstvích. Aplikace umožňuje druhou osobu s Jurajem Dalmatincem vyfotografovat a snímky uložit jako nezapomenutelný suvenýr.

Šibenik
Šibenik, pomník Juraje Dalmatince
před katedrálou

Již při samotné slavnostní promoci tohoto projektu se těšil tento virtuální průvodce velkému zájmu občanů města, ale především turistů, kteří oceňovali tento jedinečný inovativní způsob prezentace pověsti a historických památek města.

Tvůrcem prvního chorvatského turistického průvodce vytvořeného touto technikou je záhřebská firma Momentum, která je současně i autorem animace seriálu "Chorvatští králové" vysílaném na televizním kanálu "Viasat History".

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat