Probíhá velká obnova šibenické katedrály

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Probíhá velká…
Publikováno: 13.01.2015
Šibenik
Šibenik, katedrála sv. Jakuba

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku (Sveti Jakov), zapsaná od roku 2000 v seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO, prochází v současné době nejrozsáhlejší sanací od svého dobudování ve druhé polovině 15. století. Používá se při ní těch nejmodernějších technologií. Poslední dílčí obnova se uskutečnila v roce 1996 a byla zaměřena především na opravy válečných škod způsobených srbskou agresí v první polovině 90. let minulého století.

V průběhu své existence trpěla katedrála především působením mořské soli přinášené větry, ukládáním vápence z vodních srážek a působením dalších atmosferických nepříznivých vlivů a v neposlední řadě i působením emisí z místní továrny na elektrody a slitiny železa (Tvornica elektroda i ferolegura – TEF, výroba ukončena v roce 1994). Tyto škodlivé dlouhodobé vlivy vyvolávaly chemické a fyzikální změny na citlivých kamenných prvcích, na kamenných plastikách a dalších částech katedrály.

Obnovu interiéru i exteriéru katedrály realizuje Chorvatský restaurátorský ústav (Hrvatski restauratorski zavod) již od konce roku 2012 a bude trvat celých sedm let. V současné době probíhají práce v centrální apsidě, v prostoru presbytáře a hlavního oltáře. Nejprve byla zajištěna podrobná fotodokumentace a proveden podrobný průzkum obvodových zdí a kamenných plastik a chemický rozbor znečištění kamene, které zjistily stav fyzikálních vlastností kamene, přítomnost škodlivých látek, rozsah pronikání vzdušné vlhkosti, stav polychromie na ozdobných kamenných prvcích. K týmu restaurátorů připojili i další odborníci: statici, historici umění a architekti. Po provedeném průzkumu následoval návrh způsobu provedení konzervačních a restaurátorských prací.

Šibenik
Šibenik

Důležitou součástí obnovy bude i zajištění ventilace katedrály. Její současné hermetické uzavření spolu s velkou tepelnou oscilací v létě a v zimě viditelně působí negativně na její ovzduší, a tedy i na její kamennou strukturu. Podobná nepříznivá situace byla například zjištěna v Sixtinské kapli a na jejích freskách od Michelangela.

Finanční stránku této velkorysé obnovy zajišťuje Ministerstvo kultury Chorvatské republiky a Šibenické biskupství.


Návštěvníci Šibeniku musejí počítat s tím, že následujících několik let bude vždy část katedrály pod lešením.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat