Den Malostonských ústřic

Po nucené dvouleté přestávce se letos znovu konal „Den Malostonských ústřic“. Akce se konala v oblasti poloostrova Pelješac. Tradičně se tato slavnost koná dne 19. 3., tedy na sv. Jozefa, kdy se traduje, že mají ústřice nejlepší chuť.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Den Malostonských…
Publikováno: 24.03.2022

Letošní slavnost se odehrávala na 3 místech. Zapojily se vesnice Brijesta a Luka (na poloostrově Pelješac), a Bistrina (na pevnině). V každé z těchto lokalit se mezi 11-16 hodinou odehrávala ochutnávka čerstvých ústřic, která byla doprovázena ochutnávkou místních tradičních vín jako jsou Postup, Dingač, Pošip či Rukatac. Samozřejmostí byla živá kapela s harmonikou. V Brijstě byl také bohatý program pro děti. Mohly si například ze skořápek ústřic vytvořit šperk.

A jak probíhá konzumace takových čerstvých ústřic? Velice jednoduše. Ihned, jak je ústřice vylovená z moře, otevře se speciálním nožem k tomu určeném, odřízne se od skořápky, zakápne citronem a vsaje do úst. Samozřejmostí je zajezení vekovým chlebem a zapití kvalitním vínem. K ústřicím se více hodí víno bílé, ale vzhledem k tomu, že je Pelješac kolébkou těch nejlepších chorvatských červených vín (Dingač, Postup), častokrát jsou tedy upřednostňována vína červená. O ústřicích se traduje, že jsou silným afrodiziakem.

Malostonský záliv je jedním z míst na jihu Chorvatska, který se specializuje na chov těchto ústřic. „Malostonska kamenica“ získala v roce 2020 evropské chráněné označení původu a stala se 28. chorvatským výrobkem s chráněným názvem v Evropské unii. Je zapsána v rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení a je chráněna v celé Evropské unii a zaručuje spotřebiteli nákup autentického produktu.

Zdroje:

https://www.ston.hr/?u=malostonska-kamenica-dobila-zasticenu-oznaku-izvornosti&l=hr&ispis=novosti&novost=154
https://www.youtube.com/watch?v=UMhmB6HUUeE

Photo by: Lucia Pucl

Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat