ostrov KAPRIJE

Nevelký ostrov (7 km2) v šibenickém souostroví, ležící 9 nám. mil západně od Šibeniku mezi neosídlenými ostrovy Kakan a Zmajan, patří k Severodalmatským ostrovům.

Chorvatsko... Místa... ostrov KAPRIJE

Nevelký ostrov (7 km2) v šibenickém souostroví, ležící 9 nám. mil západně od Šibeniku mezi neosídlenými ostrovy Kakan a Zmajan, patří k Severodalmatským ostrovům. Jeho 130 obyvatel žije v jediné osadě na ostrově, zvané rovněž Kaprije.

Kaprije
Ostrov Kaprije

Jméno ostrova Kaprije je odvozeno od názvu rostliny, od kapary trnité (Capparis spinosa), zde značně rozšířené. Její drobná zelená poupata naložená do speciálního nálevu jsou vyhledávanou pochoutkou. V gastronomii jsou známy pod názvem kapary nebo kaprlata. Kapara však neroste jen na tomto ostrově. Je možno ji v Dalmácii najít téměř všude; není náročná na stanoviště, roste i na rumištích, obrůstá i zříceniny starých staveb (např. i na zdech Diokleciánova paláce ve Splitu, kde znalí turisté včas otrhávají její poupata).

Nejvyšším bodem ostrova je vrch Vela Glavica (132 m). Větší zátoky jsou Jelinjača, Vanjska a Gačice.

Většina ostrova zarostla nízkým porostem a travou. Obdělávané nevelké plochy jsou jen v malých poljích; pěstuje se zde především vinná réva a olivovníky.

Prvními zdejšími obyvateli byli, podobně jako na většině okolních ostrovů, běženci před Turky v 16. a 17. stol.

Jediná osada na ostrově se jmenuje stejně jako ostrov, tedy Kaprije. Leží na jihozápadním pobřeží ostrova. Obyvatelé se kromě zemědělství živí hlavně rybolovem. Půda kolem lokality Medoš náleží zemědělcům z ostrova Murter, kteří jí využívají podle svých potřeb.

Velmi členité pobřeží ostrova s příjemnými možnostmi koupání jsou přitažlivé pro turisty, kteří tu oceňují klid, čistotu ovzduší (na ostrově nejsou žádná auta) a moře. Pěkné koupaliště je upraveno na ostrůvku Kakan proti přístavu Kaprije. Na Kakanu je i kemp.

Jachtaři oceňují blízkost Kornatských ostrovů a četných malých ostrůvků šibenické ostrovní skupiny.

Na Kapriji je možnost ubytování jen v soukromí.

Ostrov má lodní spojení se Šibenikem (15 km).Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook