ostrov ŽIRJE

Největší z obydlených ostrovů (15,4 km2) v šibenické ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Od Šibeniku je vzdálen 5 nám. mil jihozápadním směrem.

Chorvatsko... Místa... ostrov ŽIRJE
Žirje
Ostrov Žirje

Největší z obydlených ostrovů (15,4 km2) v šibenické ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Od Šibeniku je vzdálen 5 nám. mil jihozápadním směrem.

Rozkládá se ve vnějším ostrovním pásu; od sousedního ostrova Kakan je oddělen Žirjanským průlivem (Žirjanski kanal), na jihozápad od Žirje se již prostírá otevřeně moře. Ostrov Žirje je ze všech stran obklopen četnými malými ostrůvky (na jihu a jihovýchodě mj. Škrovada, Mažirina, Hrabošnjak s majákem a Bakul; na jihozápadě mj. Kosmerka a Nozdra; na severozápadě mj. Raparašnjak a Mikavica, na severovýchodě mj. Glišteranski).

Nejvyšší vrch tohoto vápencového ostrova je Kapić (131 m). Ostrovem se táhnou dva rovnoběžné hřbety, mezi nimiž se rozkládá úrodné polje.

Na severním pobřeží jsou četné příjemné zátoky, mj. Mikavica, Muna, Japlenišće, na jižním pobřeží pak Mala a Vela Stupica, Kabal, Kruševica a další.

Je oblíbený zejména mezi rybáři, moře na západ od Žirje s četnými ostrůvky a útesy je bohaté rybami.

Ostrov Žirje nemá sice vodní toky, ale hospodářským účelům slouží 35 m hluboká přírodní nádrž uprostřed polje, sloužící po celý rok k napájení zvířat. Voda v nádrži se vždy nashromáždí při jarních deštích.

Ostrov je vystaven severním i jižním větrům. Léta zde jsou teplá a suchá. Většinu ostrova pokrývá makchie. Na polji se pěstuje vinná réva, olivovníky a ovoce. V hospodářství ostrova má stále významné postavení rybolov a chov ovcí. Pomalu se rozvíjí i cestovní ruch.

Žirje
Žirje, přístav Muna

Na ostrově Žirje žije 160 obyvatel, většina v jediné obci na ostově, zvané rovněž Žirje. Leží poněkud stranou mořského pobřeží, přibližně v polovině ostrova. Obec je cestou spojena s blízkou osadou Muna (ležící ve stejnojmenné zátoce), kde je přístav.

Na kopcích Gradina a Gustijerna jsou zbytky byzantských pevností z doby císaře Justiniána (6.stol.), které střežily bezpečnost zdejší vodní cesty.

Cestovní ruch zatím v úplných začátcích. Možnost ubytování pouze v soukromí. Díky určité odlehlosti ostrova nabízí klidnou a jednoduchou dovolenou, především milovníkům vodních sportů.

Hluboké moře kolem ostrova je mimořádně čisté. Ostrov vyhledávají jachtaři pro plavby kolem členitého pobřeží ostrova a okolních ostrůvků, ale zejména pro blízkost Kornatských ostrovů.

Žirje má pravidelné trajektové i lodní spojení se Šibenikem. Trajektová linka zastavuje na Zlarinu, lodní linka má zastávku na ostrově Kaprije.


Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook