Šibenik, pevnost sv. Michala nad městem |
Začátkem června získalo město Šibenik reprezentativní letní scénu v pevnosti sv. Michala (Tvrdjava Svetog. Mihovila), která se tyčí ve výšce 70 metrů nad městem a zaujímá plochu 2 600 m2. Je to nejstarší šibenická pevnost; další dvě jsou pevnost sv. Jana (Sv. Ivan) a Šubičevac).
Intenzivní práce na revitalizaci a úpravě pevnosti trvaly plných 27 měsíců. Celý projekt v hodnotě 1,7 milionu eur byl z 60 procent financován z fondů Evropské unie (IPA IIIC). Letní scéna může pojmout 1 077 diváků, kteří si kromě kulturního či zábavního představení mohou užívat nádherný výhled na město Šibeniku, průliv sv. Antonína, přilehlé moře a ostrovy Šibenického souostroví.
Šibenik, letní scéna v pevnosti |
Pevnost sv. Michala bývá také ve starších materiálech uváděna jako pevnost sv. Anny, ale její původní a znovu oživený název je pevnost sv. Michala. Pochází z roku 1066, kdy ji dal postavit chorvatský slavný král Petar Krešimir IV. A právě pod touto pevností se začali usazovat první obyvatelé Šibeniku. Svatý Michal měl však svou předchůdkyni – ilyrskou gradinu, tedy opevněnou osadu, jaké si příslušníci tohoto kmene obývající mimo jiné většinu pobřeží Jadranu, stavěli na vyvýšených místech.
Po chorvatských králích se stali jejími pány příslušníci několika mocných chorvatských šlechtických rodů, které vystřídali uherští panovníci a po nich Benátská republika. Pevnost sloužila po staletí vojenským účelům, takže její opevnění bylo stále udržováno. Pevnost, přilehlé obranné zdi a čtyři věže byly součástí městské obranné soustavy, jejíž pozůstatky lze dosud vidět i v dalších částech starého města. Dnešní vzhled pevnosti pochází z 18. století. Výbuch zdejší prachárny totiž zničil původní pevnost a musela být přestavěna; nejstarší části pevnosti pocházejí z 15. století.
Šibenik, pevnost sv. Michala |
Slavnostního scénického a hudebního představení, které se konalo 7. června u příležitosti otevření letní scény, se zúčastnil i chorvatský prezident Ivo Josipović a další představitelé. V novém amfiteátru ten večer vystoupilo 70 účinkujících, od umělců vážné hudby, jako je světově proslulý pianista Maksim Murvica nebo zpěvačka Josipa Lisac, až po klapy a současné populární interprety. O týden později tu zazněla hudba Carla Orffa - Carmina Burana v podání Šibenického pěveckého souboru a Orchestru ozbrojených sil Chorvatské republiky. Dne 22. června se na pevnosti konal první koncert letošního ročníku festivalu Terraneo (Thievery Corporation). Ve středu 9. července se v rámci Terraneo Summer Break Festivalu představí 2Cellos - duo cellistů, kteří hrají coververze rockových hitů, např. U2, Guns N'Roses, Stinga a Coldplay. Na letošním programu je dále vystoupení baletu Chorvatského národní divadla ve Splitu, Souboru lidových písní a tanců - Lado či zahajovací koncert dalšího šibenického festivalu, SuperUho (americká rockové skupina The National).
Turista však může pevnost navštívit i v době, kdy se tu nekonají žádné kulturní či zábavní akce. Až do konce září je otevřena od 9 do 22 hod., v říjnu od 9 do 17 hod. Vstupné je 35 kun pro dospělé, 20 kun pro děti od 5 do 18 let a studenty.
Více informací najdete na stránkách "Pevnost sv. Michala" (Tvrdjava Sv. Mihovila): svmihovil.sibenik.hr
Zdroj informací:
- Tvrdjava Sv. Mihovila: svmihovil.sibenik.hr
- Cultur Net - web centar hrvatske kulture: www.culturenet.hr