Kdo byl průkopníkem moderní turistiky v Bašce na Krku?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Kdo byl průkopníkem…
Publikováno: 04.09.2002


4.9.2002

Tak jako na mnoha místech na pobřeží Jadranu byl i v Bašce na ostrově Krku pionýrem cestovního ruchu Čech, Emil Geistlich. Je pravda, že nepostavil první hotel v Bašce (hotel Zvonimir otevřený v r. 1906), jeho hotel Baška byl otevřen v r.1911), ale zato byl na svou dobu byl velmi moderní. Byla to přízemní stavba, stojící přímo na pláži Bašky (veřejná městská pláž otevřena v r.1908). Každý pokoj měl svou šatnu, z níž byl samostatný východ rovnou na pláž.

Baška
Baška, nad městečkem stojí kostel sv. Jana Křtitele

Jen ten, kdo zná ten velkolepý výhled z bašské zátoky na moře, na mohutný masív ostrova Prvić a na monumentální hradbu horského hřebenu Velebitu, který uzavírá obzor na jihovýchodě, dovede ocenit estetické cítění pana Geistlicha, když si ke stavbě svého hotelu vybral toto místo na jedné z nějkrásnějších pláží severního Jadranu.

Tento hotel dosud stojí! Pravda, neslouží svému účelu - je v něm kavárna a obchůdky, ale svou zvláštní architekturou dodnes připomíná zásluhy Čechů o rozvoj cestovního ruchu na Jadranu.

Město Baška si Emila Geistlicha stále cení a postavilo mu malý pomník s jeho bustou, který stojí v malém parčíku kousek od schodů z pláže do městečka. Pojmenovalo po něm i promenádu vedoucí kolem hlavní pláže. Další připomínkou je hřbitov u kostela sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj) na kopci nad městem, kde je Emil Geistlich pohřben. Otevírá se odtud krásný výhled a i hrob je nyní v pěkném pořádku.

Baška
Geistlichův hrob na hřbitově u kostela Jana Křtitele

Mohlo by vás zajímat