Možnosti koupání v letovisku Baška na Krku

Chorvatsko... Články ... Témata ... Možnosti koupání v…
Publikováno: 25.08.2002
25.8.2002

Letovisko Baška na jihovýchodním pobřeží ostrova Krku je nerozlučně spjato s širokým, téměř 2 km dlouhým obloukem své krásné městské pláže v Bašské zátoce (Bašćanska draga). Drobnější oblázky a snadný přístup do moře lákají každoročně do Bašky tosíce rekreantů.

Baška ale nabízí svým návštěvníkům ještě tolik dalších možností koupání, jaké se hned tak někde nenajdou. Spolu s plážemi na protilehlém ostrově Prvić dosahuje jejich počet neuvěřitelných 30. Některé z nich jsou přístupné pěšími stezkami z Bašky, na jiné, vzdálenější, se lze dostat pouze člunem. Půjčit si ho či použít taxi-člun v přístavišti v Bašce není problém.

Baška
Zátoka Bunculuka

Převážná většina pláží je oblázková a díky určité odlehlosti není nikdy přeplněna návštěvníky. Výjimkou je snad jen nejbližší pláž, Bunculuka, první zátoka východně od Bašky, kde je naturistický kemp (zde je možno dojet i autem). Hned vedle je zátoka Jablanova, která nabízí i trochu stínu pod borovicemi - plavba taxi-člunem sem trvá 14 min. Dále k východu pak následují malebné pláže Storišće, Vrženica, úzká zátoka Dubna s malou pláží ve svém závěru a Konjska. Poslední dvě pláže jsou již bez vegetace, neboť se pobřeží ostrova začíná stáčet k severovýchodu a je tak zcela vystaveno působení silného větru, bóry, z pevniny. Mezi mysem Rebica a mysem Sokol je pak chráněná, dost dlouhá a široká zátoka Vela luka s větší pláží a malým přístavištěm. Plavba sem trvá 30 min. a je zpříjemněna nádherným výhledem na vysokou hradbou pohoří Velebit na pevnině. Vzdálenější je další hluboká zátoka Mala luka s malou pláží uprostřed. K ní už je nutno obeplout nejvýchodnější výběžek ostrova a pobřeží se stáčí k severozápadu.

Baška
Zátoka Konjska

Pláže jsou však i na pobřeží jižně od Bašky, i tady je výběr dost široký - např. zátoka Iškrinja, Rupa, Mudraki a další. Snad nejpůsobivější je ta první, Iškrinja. Vysoko nad malinkatou pláží se tyčí převis mohutných skal, kolem dokola pak jen rozervaná skaliska.

Baška
Zátoka Vela luka

Na ostrově Prvić, jehož část spolu s okolními vodami a Grgurovým průlivem (Grgurov kanal) je pro své mimořádně přírodní bohatství ornitologickou a přírodní rezervací. Ostrov je skalnatý, poměrně vysoký, holý a v podstatě bez vegetace. To však na romantice jeho pláží nic neubírá. Na jižním pobřeží je krásné malé pláže, sevřené divokými skalisky, např. Stražica, Dubac, Trstenova a další. Trochu větší jsou jen pláže na mysu Njivica. Na severním pobřeží se navštěvují pláže Vocjak, Gaćice a Kita.

Baška
Pláž na ostrově Prvić

Takže: Baška zdaleka není jen přeplněná velká pláž (byť i velmi atraktivní), ale i možnosti téměř robinzonského klidu a koupání na odlehlých místech.

Baška
Pláž v zátoce Vela luka

Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat