Dovolená na majáku?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Dovolená na majáku?
Publikováno: 31.03.2011
aktualizace 31.3.2011

Palagruža
Maják na ostrůvku Palagruža

Ano, i takovou dovolenou můžete na Jadranu zažít. Těm, kdo touží po dovolené na osamělém ostrově, dalekod ruchu a shonu vyhlášených letovisek, daleko od lidí a civilizace, se dnes může splnit jejich sen. Mohou si vybrat některý z jadranských starých majáků (většinou postavených v 19.stol.), kde kromě strážce majáku a jeho rodiny neuvidí po celý týden ani živáčka, kde mohou do sytosti užívat nádherného koupání v průzračném moři, potápět se, lovit ryby, surfovat atd. Nemluvě o tom, na jakých krásných místech obvykle majáky stojí: na útesech, mysech či skalách nad mořem s překrásným výhledem. Zkuste to, je to dovolená, na kterou se nezapomíná.

Vysloveně "robinzonské" dobrodružství čeká na majácích na ostrůvcích a útesech, vysunutých daleko na otevřené moře, např, na nejvzdálenějším chorvatském jadranském ostrově Palagruža (68 námořních mil od Splitu), který leží ještě 26 nám. mil od ostrova Lastovo. Ten je již sám o sobě hodně vzdálený a odlehlý a za Titovy Jugoslávie byl na něm pobyt zahraničním návštěvníkům striktně zakázán (tento zákaz platil i pro malé vysunuté ostrůvky, samozřejmě i pro Palagružu). Ostrov Palagruža je malý: 1400 m dlouhý, 300 m široký, 90 m vysoký, avšak vody kolem ostrova jsou pojmem pro sportovní rybáře - jsou proslulé mimořádným bohatstvím ryb.

Podobný pocit úplné samoty a odloučenosti od civilizace nabízí i neobydlený ostrůvek Sušac (rozloha 6 km2), který je od Lastova vzdálen "jen" 13 námořních mil jihozápadním směrem (viz tematický článek: Robinzonem na ostrově Sušac). Ostrov patří k nejvyhlášenějším potápěčským lokalitám v Chorvatsku.

Méně vzdálený od civilizace je ostrůvek Pločica (česky destička – je poměrně plochý) mezi Korčulou a Hvarem. Milovníci potápění najdou na jižní straně ostrova hluboké podmořské útesy. Maják na ostrově je plně automatizován, a tudíž zde není žádná obsluha. Doporučuje se pro party nadšenců vodních sportů, protože se zde může najednou ubytovat ve dvou apartmánech až čtrnáct lidí.

Porer
Maják Porer u jižního cípu Istrie

Majáky jsou často umístěny i na vysloveně malých ostrůvcích, které však leží nepříliš daleko od pevniny. Takovým je i maják na ostrově Sveti Andrija (6 nám. mil. západně od Dubrovníka). Ostrov je dlouhý 400 m, široký 80 m, porostlý borovým lesem. Zdejší podmořská stěna spadající do hloubky 78 m patří k nejkrásnějším lokalitám pro potápění na Jadranu. Ještě menším ostrůvkem, se starým majákem je Porer – pouhých 80 m široký, který leží 2,5 km od nejjižnějšího bodu Istrie (jižně od Premantury). Vyberete-li si pobyt na majáku na ostrůvku Sveti Ivan na Pučini (rozloha 70 x 50 m), je to k civilizaci, v tomto případě do letoviska Rovinj 3,5 nám. míle člunem.

Makarská
Maják Sveti Petar u Makarské

Ale dost široký výběr má i ten, kdo chce sice užívat relativního klidu a samoty, ale přesto nebýt od lidí vzdálen příliš daleko, Ideální jsou v tomto směru pobyty na majáku na zalesněném poloostrůvku sv. Petra při vjezdu do přístavu v Makarské, což je vlastně od letoviska Makarská kolem 15 minut pěší chůze. Ani z majáku na mysu Veli rat na severozápadním konci ostrova Dugi otok, to není daleko, jen 2,5 km po venkovské cestě do nejbližší vesnice. Spojení s civilizací je možné i v majáku na mysu Struga na jižním pobřeží Lastova, pomineme-li, jak daleko leží Lastovo od pobřeží (55 nám. mil od Dubrovníka). Mezi rybáři je tato oblast vyhlášena bohatými úlovky, např. i mořských raků.

Veli Rat
Maják Veli Rat na ostrově Dugi otok

A jak vlastně to ubytování na majáku vypadá? Apartmány na nich jsou velmi pohodlně a moderně vybaveny, tak jak je to ostatně v apartmánech na jaderském pobřeží běžné, vč. pěkné kuchyňky s obvyklým vybavením a zařízením. Obvykle bývají k dispozici 1 - 2 apartmány, každý většinou po 4 - 6 osobách, takže tu může najít ideální podmínky pro dovolenou skupina nadšených milovníků moře či jedna až dvě rodiny. Ceny v hlavní sezóně se pohybují od cca 700 do cca 1000 EUR na apartmán za týden bez dopravy.


Mohlo by vás zajímat