Přístav Gaženica – zadarská stavba století

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Přístav Gaženica –…
Publikováno: 24.11.2011
Zadar
Zadar, přetížený přístav v centru města

V současné době je výstavba nového přístavu Gaženica (Luka Gaženica) v Zadaru největší investicí v zemi. V roce 2014, kdy budou dokončeny všechny práce na tomto největším staveništi v Chorvatsku (jeho rozloha je 80 hektarů), přijme první lodě i cestující. Bude tu přístav pro lokální trajektové a lodní linky, přístav pro velké výletní lodě na okružních plavbách, nákladní terminál a rybářský přístav. Chorvaté Gaženici nazývají "zadarská stavba století".

První etapa výstavby byla dokončena v květnu letošního roku. V rámci této první etapy bylo pro stavební plochu nového přístavu získáno 20 hektarů pevniny navážkou zeminy do moře. Současně bylo prohloubeno mořské dno na 13 metrů, aby byla zajištěna dostatečná hloubka pro lodě. Také byl vybudován 270 metrů dlouhý vlnolam.

Druhá etapa, zahájená říjnu loňského roku, zahrnuje vybudování pěti přístavních mol o celkové délce 820 metrů, 1 900 metrů přístavní plochy tak, aby se získalo dvanáct stání pro trajekty, lodě na pravidelných linkách a velké výletní lodě.

Na jaře příštího roku bude následovat třetí etapa, během níž bude postavena budova terminálu pro osobní přepravu a vícepatrové nadzemní parkoviště.

Přístav Gaženica, ležící 3,5 km jihovýchodně od historického jádra města Zadaru, má dobrou dopravní dostupnost. Již v roce 2007 byla otevřena nová rychlostní silnice od dálnice Záhřeb – Split (exit Zadar 2 – Luka Gaženica) o délce 17,5 km a na ni navazuje čtyřproudová silnice do centra Zadaru.

Zadar
Zadar, provoz v přístavu

Celková částka investic ve všech třech etapách se odhaduje na 236 milionů eur; z toho velká část bude financována Německou rozvojovou bankou a Evropskou investiční bankou.

Nový přístav Gaženica nahradí nevyhovující starý přístav přímo v městském jádru a bude součástí transevropské sítě dopravních koridorů. Na chorvatském pobřeží bude jediným přístavem obdobných charakteristik, nejmodernější a největší.

Zadar, v současné době páté největší město Chorvatska, zažívá po několik posledních let obrovský rozmach, a to jako hlavní středisko severní Dalmácie a jejích ostrovů, důležité kulturně historické centrum, významný přístav a v neposlední řadě i pobytová destinace. V jeho blízkosti, jižním i severním směrem jsou rychle se rozvíjející pobytová turistická střediska (např. Borik, Zaton, Petrčane, Sv. Filip i Jakov). Zadar je i východiskem do národních parků Paklenica, Kornatské ostrovy a Krka. Do povědomí turistické veřejnosti se Zadar dostal mj. i svými pozoruhodnými novými instalacemi Mořské varhany a Pozdrav slunci, které každoročně lákají do města statisíce turistů a jejichž popularita stále stoupá (viz aktuality: Pozdrav Slunci - další světová atrakce Zadaru a Zadar má jednu novou velkou atrakci - Mořské varhany).

Obrázky: Grad Zadar (Gaženica)

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat