Časopis National Geographic Traveler zařadil Zadar mezi nejlepší evropské přístavy

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Časopis National…
Publikováno: 05.02.2013
Zadar
Zadar

Časopis National Geographic Traveler ve svém nejnovějším čísle na únor a březen zařadil severojadranský Zadar mezi šest nejlepších malých přístavů v Evropě (Europe´s Best Small Ports). Kromě Zadaru světoznámý cestovatelský časopis doporučuje k návštěvě pro tento rok přístavy v městech Alesund (Norsko), Tallinn (Estonsko), Gdaňsk (Polsko), Ajaccio (Francie) a Valletta (Malta).

V doprovodném článku je Zadar charakterizován jako město s historií dlouhou 3 000 let a cenným kulturním dědictvím, které tu zanechaly vládnoucí cizí mocnosti. Jejich stopy jsou tu dodnes jasně patrné, od pozůstatků římského Fóra až po benátské opevnění s jeho mohutnými branami.

Autor nezapomíná ani na moderní památky města: Mořské varhany a Pozdrav Slunci, které na nábřeží vytvářejí neuvěřitelnou zvukovou a světelnou kulisu (viz články: Pozdrav Slunci - další světová atrakce Zadaru a Zadar má jednu novou velkou atrakci - Mořské varhany).

Zadar
Zadar, instalace "Pozdrav Slunci"

Vyzdvihuje také blízkost tří národních parků Paklenica, Plitvice a Kornati. Doporučuje podniknout z přístavu výlet lodí na některý z ostrovů zadarského archipelagu, např. na písečnou pláž Sakarun na ostrov Dugi otok, kde lze strávit nezapomenutelné odpoledne.

Zájem National Geographicu o Zadaru není nový. První reportáž o tomto městě byla otištěna již v roce 1928. V posledních letech se často objevuje v různých cestovatelských žebříčcích a doporučeních, naposledy jako jedno z nejromantičtějších měst na světě.

Zdroj informací:

  • Chorvatské turistické sdružení (Hrvatska turistička zajednica) - www.chorvatsko.hr

Mohlo by vás zajímat