OSTROV SILBA

Severodalmatský ostrov Silba je ostrov pěších a cyklistů, protože je tu zakázán provoz aut i motocyklů. Díky klidu a krásným plážím se mu také říká "rajský ostrov".

Chorvatsko... Místa... OSTROV SILBA

Silba

Ostrov patřící k Severodalmatským ostrovům, vysunutý na jejich severozápadní okraj. Jeho nejbližším sousedem na severozápadě je však již ostrov Lošinj z Kvarnerské ostrovní skupiny (městečko Veli Lošinj je vzdáleno 14 nám. mil). Ostrov Silba má rozlohu 15 km2, nejvyšší bod je kopec Vrh (80 m).

Ostrov je znám svými velmi příznivými klimatickými podmínkami - patří k místům s nejvyšší insolací na Jadranu: 2 570 sluneč. hodin, což oceňují turisté, přijíždějící však zatím jen v menším počtu.

Je většinou porostlý makchií, místy jsou i borové lesy. Má několik pěkných zátok, a to na jihozápadě Sveti Ante, na jihvýchodě Nozdre, na západě Papranica a Pocukmarak a na severozápadě Pernestica.

Dnešních cca 200 obyvatel se zaměřuje hlavně na rybolov a chov ovcí, pomalu se rozvíjející cestovní ruch je především podmíněn návštěvami milovníků vodních sportů (jachting, potápění, sport, rybolov). Jsou tu pěkné oblázkové i písečité pláže, dále kotviště pro jachty.

Ostrov Silba býval prosperujícím námořním střediskem, míval k dispozici až 100 větších plachetnic a žilo tu až 1500 obyvatel.

Jediná větší obec je stejnojmenná vesnice, Silba, ležící v nejužší části ostrova, která má dva přístavy - jeden na západní a druhý na východní straně ostrova.

Z doby největšího rozkvětu ostrova pochází barokní mariánský kostel v obci s několika zajímavými obrazy. Typickou stavbou obce je její vyhlídková věž a vnějším schodištěm, pocházející z 2.pol. 19.stol.

Na klidném ostrově turisté nenajdou ani jeden hotel, a tak je ubytování možné pouze v soukromí. Služby nabízí několik restaurací a kaváren, samoobsluha, pošta a turistická informační kancelář.

Pravidelné lodní i trajektové spojení má Silba se Zadarem se zastávkami na dalších severodalmatských ostrovech (trajektová linka Zadar - Mali Lošinj). Ale pozor, auta na Silbu nesmějí! Motoristé musejí nechat vozidla na pevnině nebo na jiných místech, kde jsou povolena.

Nejbližším ostrovem je ostrov Olib, vzdálený 3,2 nám. mil.


Vaše hodnocení místa

124 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook