ostrov IST

Ostrov v Severodalmatském souostroví, v severozápadním cípu zadarské ostrovní skupině. Rozloha 9,6 km2, 240 obyv. Na ostrově se mj. pěstuje vinná réva a olivovníky, významným hospodářským odvětvím je rybolov.

Chorvatsko... Místa... ostrov IST
Ostrov Ist
Ist, obec a přístaviště

Ostrov v Severodalmatském souostroví, v severozápadním cípu zadarské ostrovní skupině. Rozloha 9,6 km2, 240 obyv. Na ostrově se mj. pěstuje vinná réva a olivovníky, významným hospodářským odvětvím je rybolov. Cestovní ruch se teprve pomělu začíná rozvíjet.

Ist
Ist, kostelík na vrchu Straža

Od sousedního ostrova Molatu je oddělen úzkým průlivem Zapuntel.

Nejvyšším vrchem je Straža (174 m) s kostelíkem na vrcholu. Výstup stojí za námahu, je odtud krásný rozhled po okolních ostrovech. Výše položené oblasti ostrova pokrývá makchie.

Jedinou obcí na ostrově Ist je stejnojmenná vesnice, která má na jihu přístav Široka a na severu Kosirača. V zátoce je pěkné koupání (oblázky), s výjimkou jižní části zátoky, kde jsou břehy dosti příkré. Hlavní přitažlivostí Istu jsou některé zdejší lokality bohaté rybami, zejména malou tzv. modrou rybou. Je to především zátoka Kosirača na severozápadě Istu a u ostrůvků Sestrice (západně od Istu).

Četné další okolní ostrůvky slouží návštěvníkům Istu k robinzonskym pobytům. Velmi dobré podmínky jsou pro jachting (v místě je i malá marina).

Ubytování v soukromí. Lodní a trajektové spojení se Zadarem (22 nám. mil).


Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook