OSTROV PREMUDA

Severodalmatský ostrov Premudu navštěvují hlavně potápěči a sportovní rybáři. Kromě atraktivních lokalit oceňují ticho a klid této odlehlé ostrovní destinace.

Chorvatsko... Místa... OSTROV PREMUDA

Ostrov patřící k Severodalmatským ostrovům, vysunutý na severozápadní okraj této skupiny. Leží 29 nám. mil od Zadaru, jeho nejbližšími ostrovy jsou Olib (je vzdálen 8,5 nám. mil) a Silba (ta je vzdálena jen 4,5 nám. mil). Poměrně blízko z Premudy je na jeden z nejbližších ostrovů Kvarnerské skupiny - Lošinj.

Ze Severodalmatských ostrovů je Premuda nejvíc na severozápad vysunutý ostrov.

Premuda
Premuda

Rozloha ostrova Premuda je necelých 10 km2. Při západním a severozápadním pobřeží je několik ostrůvků. Ostrov má 70 obyvatel.

Jedinou větší obcí na ostrově Premuda je stejnojmenná vesnice v severní části ostrova - ve vnitrozemí, na pobřeží má přístav v zátoce Krijal s malou osadou. Hlavním zaměstnáním obyvatel je rybolov, pěstuje se však i vinná réva, olivovníky, ovoce, chovají se ovce. Většina ostrova je pokryta makchií, částečně i borovým lesem.

Před několika staletími byla Premuda podstatně hustěji osídlena a byla poměrně významnným námořním bodem, disponujícím značným počtem větších plachetnic, dnes je to tiché místo, vhodné zejména pro sportovní rybáře, potápěče, jachtaře.

Známé jsou některé zdejší potápěčské lokality. Přitažlivé je téměř celé jihozápadní pobřeží od zátoky Zaporat po mys Lopata, především však mořské skalisko Katedrála se soustavou propojených mořských jeskyň, ale i krásná podmořská stěna před zátokou Široka, s bohatou a pestrou faunou i florou. Vyhledávaným potápěčským cílem je i poněkud vzdálenější vrak potopené rakousko-uherské lodi Szent Istvan.

Možnosti ubytování v soukromí, cestovní ruch v začátcích.

Pravidelné lodní a trajektové spojení (trajektová linka Zadar - Mali Lošinj).


Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook