OSTROV OLIB

Přestože je severodalmatský Olib desátý největší chorvatský ostrov, žije tu jen 120 obyvatel a je bez automobilového provozu. Stal se oblíbenou destinací jachtařů, sportovních rybářů a všech, kteří si chtějí odpočinout od městského ruchu.

Chorvatsko... Místa... OSTROV OLIB

Ostrov v severozápadním cípu Severodalmatské ostrovní skupiny, východně od ostrova Silba (3,2 nám.mil). Olib je větší než oba sousední ostrovy Silba a Premuda - má rozlohu 25 km2 a 150 obyvatel. Obyvatelstvo se kromě rybolovu věnuje též pěstování vinné révy a olivovníků, značný je i chov ovcí. Vegetace je spíše na západní, chráněnější straně ostrova. Nemá žádné vodní toky ani prameny.

Olib
Ostrov Olib

Při kostele sv. Anastázie (sv. Stošija) je na faře sbírka starých tisků a etnografických předmětů.

V zátoce Banve se dochovaly zříceniny kostela sv. Pavla a kláštera mnichů poustevníků. Klášter byl již od 12.stol. opuštěn. Též jsou zde stopy po římském osídlení.

Na ostrově je jediná obec, která je stejného jména - Olib. Nachází se ve střední části západní strany ostrova v zátoce Luka Olib. Rostlinstva je na této západní straně ostrova podstatně víc než na východní straně, dosahuje často až k mořskému břehu. Zátoka Luka Olib je vhodná i pro kotvení větších lodí. Při vjezdu do přístavu stojí stará obranná věž z 18. století zvaná Kaštel.

Cestovní ruch zatím v úplných začátcích - možnost ubytování pouze v soukromí. Jsou tu však dobré možnosti pro jednoduchou a klidnou dovolenou především milovníků vodních sportů. Četné zátoky umožňují pěkné koupání. Na jihu ostrova je pěkná písečná pláž s povlovným vstupem do vody v zátoce Južna Slatina.

Olib má lodní spojení a trajektové spojení se Zadarem (27 nám. mil), také trajektové spojení s ostrovem Lošinj (město Mali Lošinj je vzdáleno 19 nám. mil).


Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook