ostrov MOLAT

Ostrov (22,7 km2) v zadarské ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Leží ve vnějším pásu těchto ostrovů, jeho sousedem severozápadním směrem je Ist, jihovýchodním směrem Mali a Veli Tun.

Chorvatsko... Místa... ostrov MOLAT
Molat
Molat

Ostrov (22,7 km2) v zadarské ostrovní skupině, která je součástí Severodalmatských ostrovů. Leží ve vnějším pásu těchto ostrovů, jeho sousedem severozápadním směrem je Ist, jihovýchodním směrem Mali a Veli Tun.

Na západě směrem na otevřené moře leží četné malé ostrůvky, mj. Knižačić, Obljak, Tramerka, Tramerčica a další. Při východním pobřeží je pak ostrov Rižnjak, Krivnjak, Sičica, Kamenjak, Mladin a další. Mezi Molatem a vnitřním pásem ostrovů, resp. pevninou (Privlaka) jsou vody Zadarského průlivu (Zadarski kanal), na nějž severněji navazuje Virské moře (Virsko more). Mezi Istem a Molatem je úzký průliv Zapuntel (Tjesnac Zapuntel).

Do ostrova se na západní straně hluboce zařezává Brguljský záliv (Brguljski zaljev) s malým ostrůvkem Brguljski. Na východní straně je podstatně menší záliv Jazi.

Východní pobřeží ostrova vyniká velkou členitostí, četné drobné zátoky bývají cílem návštěvníků. Západní strana ostrova, směřující na otevřené moře, je strmější a minimálně členitá.

Molat
Stejnojmenná obec na ostrově Molat

Nejvyšším vrchem ostrova je Knižak (142 m). Ostrovem se táhnou dvě vápencové vyvýšeniny, mezi nimi leží Zapuntelské a Molatské polje, intenzivně obdělávaná.

Obce Molat, Zapuntel a Brgulje leží ve vnitrozemí; jejich někdejší přístavy se vyvinuly v přímořská místa a případně skromná letoviska.

Molat byl od začátku 15. stol. pod panstvím Benátek. Chybí tu jakékoli starší významnější stavby. V letech 1941 - 1943 byl na Molatu obávaný italský koncentrační tábor.

Molat
Brguljský záliv s obcí Brgulje a přístavem

Obec Molat a blízký bezpečný záliv Brguljski zaljev jsou vyhledávaným cílem jachtařů. Je tu dobré přístaviště a chráněné místo pro malé lodi v případě bóry. Na plážích v malých zátokách je pěkné koupání. Ubytování je možné jen v soukromí.

V blízkosti obce Molat je pěkné koupání. Ve vodách kolem ostrova jsou výborné podmínky pro sportovní rybolov.

Obec Brgulje, 3 km od obce Molat, je hlavní přístav, kde přistávají linkové lodi a trajekty. Zátoky Lučina, Podgarbe a Luka poskytují jachtám ochranu před nepříznivým počasím. Ubytování v soukromí.

Ostrov Molat má lodní a trajektové spojení se Zadarem. Na trase trajektové i rychlé lodní linky jsou i další ostrovy zadarské skupiny.

Molat
Přístav v Molatu

Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook