OSTROV IŽ

Menší ostrov Iž leží mezi ostrovy Ugljan a Dugi otok. Cesta trajektem ze Zadaru trvá dvě hodiny. Je to oáza klidu s krásnými plážemi, příjemnou atmosférou, zajímavou keramikou a tradiční kulturou.

Chorvatsko... Místa... OSTROV IŽ

Ostrov o ploše 17,6 km2 v zadarské ostrovní skupině, patřící k Severodalmatským ostrovům. Leží mezi ostrovy Dugi otok a Ugljan, ve vnitřním ostrovním pásu. Mezi Ugljanem a Ižem je Střední průliv (Srednji kanal), mezi Ižem a ostrovem Dugi otok Ižský průliv (Iški kanal).

Obklopuje ho četné ostrůvky, a to jak při východním, tak i západním pobřeží, z nichž některé bývají častými a oblíbenými výletními místy (za koupáním) návštěvníků z Iže. Největší je Knežak na východě. Před zátokou Maslinčica, kde leží Iž Veli - největší obec ostrova (při východním pobřeží ostrova), je ostrůvek Rutnjak, který je parkově upraven, má pěkný borový les a upravené koupaliště.

Nejvyšší kopec ostrova Korinjak (168 m) se nachází v severní polovině ostrova Iž.

Iž
Ostrov Iž, obec Iž Veli

Podnebí je díky chráněné poloze příjemné. Značnou část ostrova pokrývají lesy, jsou zde však i obdělávané plochy. Hlavní pěstovanou plodinou jsou olivovníky. V současné době roste na Iži na 80 tisíc olivovníků. Pěstuje se i zelenina, ovoce a vinná réva.

Na ostrově Iž žije v současné době 660 obyvatel (jejich počet klesl od r. 1950 o 70 %). Hlavním sídlem na ostrově je obec Iž Veli, dalším je Iž Mali. Obě leží na východní straně ostrova. Iž je jediný jadranský ostrov, kde po staletí až do dnešní doby kvete hrnčířské řemeslo. V nové době se právě zdejší keramické výrobky staly oblíbenými suvenýry z Iže. Obyvatelé jsou i dobrými rybáři.

Iž je znám svéráznými zvyky a obyčeji, k nimž patří především slavnost Iška fešta, jejímž vyvrcholením je volba ižského krále. Kořeny této slavnosti sahají hluboko do minulosti. Součástí fešty bývá i soutěž lidových pěveckých souborů, zvaných klapy.

   

Skromnější cestovní ruch se tu s úspěchem rozvíjí již po řadu desetiletí. Hlavní střediska jsou Iž Veli (470 obyv.) a Iž Mali (190 obyv., obě na východním pobřeží. Jsou od sebe vzdáleny 5 km. Je zde hotel Korinjak, bohatá je po celém ostrově nabídka ubytování v soukromí. V posledních letech jsou navštěvována jako jednoduchá, klidná letoviska.

Iž si získal dobré jméno přdevším mezi jachtaři, kteří oceňují hlavně blízkost Kornatských ostrovů, jachtařského ráje. Na Iži (Iž Veli) je také dobře vybavená marina - jachtařský přístav.

Ostrov má lodní (z obcí Iž Veli i Mali) i   trajektové spojení (z přístavu Bršanj) se Zadarem.


Hotely:
Korinjak (Veli Iž)


Fotogalerie (3)

Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook