OSTROV DUGI OTOK

Ostrov Dugi otok nemá významnější historické památky, ani větší zařízení cestovního ruchu, ale zato se může pochlubit přírodními krásami, které se jinde nenajdou. Patří k nim zátoka Telašćica, jezero Mir, divoké útesy Grpašćak nebo písečná pláž Sakarun.

Chorvatsko... Místa... OSTROV DUGI OTOK
aktualizace: 12.05.2022

 • Ostrov Dugi otok leží v zadarské ostrovní skupině, ve vnějším pásu Severodalmatských ostrovů.
 • Svoji rozlohou 124 km2 se řadí na sedmé místo mezi jadranskými ostrovy.
 • Má výrazně protáhlý tvar, jak naznačuje jeho název (dugi = dlouhý). Na délku měří 43 kilometrů a široký je maximálně 4,6 kilometrů.
 • Na východě jej omývají vody několika menších průlivů (Lavdarski kanal, Ravski kanal, Zverinački kanal). Na západě je otevřené moře. Na jihu se ostrov otevírá jedním z nejkrásnějších jadranských zálivů, který se jmenuje Telašćica. Na severu je rovněž velmi malebný záliv Solišćica.
 • Severním sousedem je ostrov Molat, jižním sousedem Kornatské ostrovy, na východě ostrovy Zverinac, Rava, Lavdara. K tomu přistupují velmi četné malé ostrůvky jak na východním pobřeží, tak na severozápadním a jižním. Jsou to např. Golac, Bršćak, Magarčić, Mali Planatak, Veli Planatak, Utra aj.
 • Mezi vápencovými hřbety ve vnitrozemí ostrova, kde je též jeho nejvyšší vrch Vela Straža (338 m), se prostírají úrodná krasová polje: Velo jezero, Arnjevo polje Stivanje polje, Sridnje polje a další.
 • Jižní část ostrova je kamenitá, střední a severní pokrývá makchie, místy i les.
 • Ostrov Dugi otok je znám velmi četnými jeskyněmi: Strašna peć, Kozja peć, Veli Badanj, Crvene rupe, Pećna a další.
 • Na ostrově nejsou žádné vodní toky ani prameny. Nachází se tu tři jezera, z toho jezero Mir je slané.
 • Západní pobřeží je strmé a vysoké. Zejména v jeho nejjižnější části se tyčí se kolmé pobřežní útesy do výšky až 200 metrů. Ostatní břehy jsou povlovné, nízké, se známými písečnými plážemi, jako je např. Solišćica, Pantera, Sakarun (všechny na severozápadě) aj.
 • Dugi otok vyniká krásnou a neporušenou přírodou. Na jihovýchodě se rozkládá Chráněná krajinná oblast Telašćica (Park prirode Telašćica) se třemi nejvýraznějšími přírodními perlami: zálivem Telašćica, útesy Grpašćak a jezerem Mir. Záliv Telašćica je jeden z nejkrásnějších, největších a nejbezpečnějších zálivů na Jadranu - doslova ráj pro jachtaře. Útes Grpašćak, vysoký 161 metrů, patří k nejnavštěvovanějším a nejfotogeničtějším místům na ostrově. Jezero Mir je jedním z mála evropských slaných jezer.
 • Neméně zajímavá je i severozápadní část ostrova, kterou charakterizují členité zátoky Pantera a Solišćica, také vyhledávané jachtaři. Právě tady lze najít jeden z největších turistických magnetů ostrova - písčitou pláž Sakarun.
Dugi otok
Dugi otok, záliv Pantera na severu ostrova
 • Na ostrově žije něco přes 2 800 obyvatel ve třinácti vesnicích. Hlavní a největší obcí na ostrově je Sali (1200 obyv.), další obce jsou Žman, Zaglav, Božava, Savar, Soline, Brbinj, Luka, Veli Rat, Dragove. Z toho pouze Dragove a Žman jsou vnitrozemí.
 • Na úrodných poljích se daří vinná révě, olivovníkům, zelenině. Kromě pěstování různých plodin věnují se zdejší obyvatelé i chovu ovcí, rybolovu (hlavně v jihovýchodní a severozápadní části ostrova) a samozřejmě poskytování služeb v cestovním ruchu. Rybářská tradice tu má tisíciletou historii. Chráněný olivový háj na Salském polji (Maslinik Saljsko polje) je jedinečný co do stáří i počtu olivovníků.
 • Ostrovem prochází regionální silnice. Všechny vesnice na ostrově mají autobusové spojení.
 • Dugi otok má trajektové spojení se Zadarem, a to z obce Brbinj. V přístavech Zaglav, Brbinj a Sali přistávají lodní linky.
 • Stále více rekreantů přijíždí v posledních letech na Dugi otok, který láká svými mimořádně krásnými plážemi, výbornými podmínkami pro všechny vodní sporty. V obci Božava je prestižní potápěčská škola, jsou tu výborné terény pro potápění, zdejší vody skýtají možnost bohatých úlovků ryb a plodů moře, jsou tu i velmi dobré podmínky pro windsurfing a jachting.
 • A nelze také opomenout blízkost Kornatských ostrovů (Národní park Kornati), které jsou magnetem pro všechny milovníky přírody v tomto jedinečném ostrovním labyrintu.
 • Z jižněji položených míst se pořádají výlety na Kornati a také do zátoky Telašćica, která je spolu s jezerem Mir a útesy Grpašćak jedním z nejpozoruhodnějších přírodních fenoménů Jadranu.

Ubytování

 • Na ostrově Dugi otok se ubytujete v hotelových zařízeních v Božavě (Lavanda, Maxim, Mirta, Agava), v Sali (hotel Sali) a v osadě Luka (hotel Luka).
 • Hotelové ubytování doplňuje slušná nabídka ubytování v soukromí.
 • Příznivci kempování mají na výběr ze dvou menších kempů, které se nacházejí na severozápadě ostrova: Mandarino mezi osadami Verunić a Soline a Kargita u majáku Veli Rat). Velký zájem je o ubytování v apartmánech přímo v budově tohoto majáku, ale musí se rezervovat dlouho dopředu.

Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Dugi otok.

Hotely:
Lavanda
Kadulja
Agava
Sali
Luka

Související články

Výlet do zátoky Telašćica (Dugi Otok)
Možnosti rekreace a předpisy pro chování v národním parku "Kornati"
Toulky po Kornatských ostrovech


Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook