OSTROV DUGI OTOK

Ostrov Dugi otok nemá významnější historické památky, ani větší zařízení cestovního ruchu, ale zato se může pochlubit přírodními krásami, které se jinde nenajdou. Patří k nim zátoka Telašćica, jezero Mir, divoké útesy Grpašćak nebo písečná pláž Sakarun.

Chorvatsko... Místa... OSTROV DUGI OTOK

Ostrov o rozloze 124 km2 v zadarské ostrovní skupině Severodalmatských ostrovů, ve vnějším pásu. Má protáhlý tvar (43 km délka), jak naznačuje jeho název (dugi = dlouhý). Na východě jej omývají vody několika menších průlivů (Lavdarski kanal, Ravski kanal, Zverinački kanal). Na západě je otevřené moře. Na jihu se ostrov otevírá jedním z nejkrásnějších jadranských zálivů, který se jmenuje Telašćica. Na severu je rovněž velmi malebný záliv Solišćica.

Severním sousedem je ostrov Molat, jížním sousedem Kornatské ostrovy, na východě ostrovy Zverinac, Rava, Lavdara. K tomu přistupují velmi četné malé ostrůvky jak na východním pobřeží, tak na severozápadním a jižním. Jsou to např. Golac, Bršćak, Magarčić, Mali Planatak, Veli Planatak, Utra aj.

Mezi vápencovými hřbety ve vnitrozemí ostrova, kde je též jeho nejvyšší vrch Vela Straža (338 m), se prostírají úrodná krasová polje: Velo jezero, Arnjevo polje Stivanje polje, Sridnje polje a další. Ostrov Dugi otok je znám velmi četnými jeskyněmi: Strašna peć, Kozja peć, Veli Badanj, Crvene rupe, Pećna a další. Na ostrově nejsou žádné vodní toky ani prameny. Jižní část ostrova je kamenitá, střední a severní pokrývá makchie, místy i les. Západní pobřeží je strmé a vysoké. Ostatní břehy jsou povlovné, nízké, se známými písečnými plážemi, jako je např. Solišćica, Pantera, Sakarun (všechny na severozápadě) aj. Je zde krásná a neporušená příroda.

Dugi otok
Dugi otok, záliv Pantera na severu ostrova

Na ostrově žije něco přes 2800 obyvatel. Hlavní a největší obcí na ostrově je Sali (1200 obyv.), další obce jsou Žman, Zaglav, Božava, Savar, Soline, Brbinj, Luka, Veli Rat, Dragove. Z toho pouze Dragove a Žman jsou vnitrozemí. Ostrovem prochází regionální silnice.

Na úrodných poljích se daří vinná révě, olivovníkům, zelenině. Kromě pěstování různých plodin věnují se zdejší obyvatelé i chovu ovcí a rybolovu (hlavně v jihovýchodní a severozápadní části ostrova).

Tak jako téměř na všech jadranských ostrovech byli i zde prvními historickými obyvateli Ilyrové, po nichž tu ale zůstalo jen málo stop. Na převlace Mala Proversa v blízkosti Telašćice se našly pozůstatky velké římské venkovské usedlosti, které jsou dnes částečně zakonzervovány. Části výzdoby této pozoruhodné stavby, např. podlažní mozaiky, byly přeneseny do Archeologického muzea v Zadaru. Na ostrově se zachovaly i památky ze starochorvatského období: kostelíky, hroby, bunje (nízké chyše stavěné z místního kamene nasucho). Ostrov byl od 10. stol. majetkem bohatých zadarských rodin a klášterů, o pár století později převzaly ostrov Benátky; na ostrov tak přišel dost vysoký počet italských rodin, které se tu asimilovaly.

Stále více rekreantů přijíždí v posledních letech na Dugi otok, který láká svými mimořádně krásnými plážemi, výbornými podmínkami pro všechny vodní sporty. V obci Božava je prestižní potápěčská škola, jsou tu výborné terény pro potápění, zdejší vody skýtají možnost bohatých úlovků ryb a plodů moře, jsou tu i velmi dobré podmínky pro windsurfing a jachtink.

Na ostrově Dugi otok jsou možnosti ubytování v hotelových zařízeních (Božava, Sali a Luka), v soukromí a ve dvou menších kempech, které se nacházejí na severozápadě ostrova: Mandarino mezi osadami Verunić a Soline a Kargita u majáku Veli Rat). Velký zájem je o ubytování v apartmánech přímo v budově tohoto majáku, ale musí se rezervovat dlouho dopředu.

A nelze také opomenout blízkost Kornatských ostrovů (národní park Kornati), které jsou magnetem pro všechny milovníky nedotčené přírody v tomto jedinečném ostrovním labyrintu.

Z jižněji položených míst se pořádají výlety na Kornati a také do zátoky Telašćica, která je spolu s jezerem Mir a útesy Grpašćak jedním z nejpozoruhodnějších přírodních fenoménů Jadranu.

Dugi otok má trajektové spojení se Zadarem, a to z obce Brbinj. V přístavech Zaglav, Brbinj a Sali přistávají lodní linky.


Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Dugi otok.
Související články

Výlet do zátoky Telašćica (Dugi Otok)
Možnosti rekreace a předpisy pro chování v národním parku "Kornati"
Toulky po Kornatských ostrovech


Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook