Výlet do zátoky Telašćica (Dugi Otok)

Chorvatsko... Články ... Témata ... Výlet do zátoky…
Publikováno: 18.12.2009
20.9.2004

Telašćica
Útesy Grpašćak, jezero Mir a vzady zátoka Telašćica

Severodalmatské ostrovy patří svou rozmanitou a nedotčenou přírodou k nejkrásnějším na Jadranu. Ve většině turistických středisek Severní Dalmácie jsou nabízeny celodenní lodní výlety do chráněných oblastí: do národního parku Kornatské ostrovy a do chráněné krajinné oblasti Telašćica (podle chorvatské terminologie ochrany přírody: park prirode). Na nábřežích letovisek lákají pracovníci společností, které provozují výletní plavby pro návštěvníky, aby se zúčastnili výletu právě jejich lodí. Cena takového výletu není pro naše turisty zanedbatelná. Přesto, kdo se nechá přemluvit k výletu do Telašćice, obvykle nelituje a výlet patří do kategorie zážitků, které nadlouho zůstanou v paměti. CHKO Telašćica leží v jižní části ostrova Dugi Otok a je tvořena asi 10 km dlouhou zátokou, jihovýchodním výběžkem ostrova, slaným jezerem Mir a útesy Grpašćak na jihozápadní straně ostrova. Není součástí národního parku Kornati, jak je občas mylně uváděno.

Telašćica
Kornatské ostrovy

Lodě do zátoky vyplouvají obvykle mezi osmou a devátou hodinou ráno. Čas vyplutí obvykle závisí na vzdálenosti od cílového místa. Ze Zadaru je to v 8 hod. a z Kukljice na Ugljanu, která je blíže, v 9 hod. Zpět se zase vrací mezi 17. a 18. hodinou odpoledne. Obavy z dlouhého času stráveného na palubě se většinou nevyplní, protože výhledy z lodi se poměrně rychle mění a je stále co pozorovat. Je třeba ale počítat s dostatečným oblečením (větrovka, kalhoty). Na nechráněném moři to dost fouká a také může poměrně rychle dojít ke změně počasí.


Telašćica
Zátoka Telašćica

Loď po vyplutí nejdříve zamíří k průplavu Ždrelac mezi ostrovy Pašmanem a Ugljanem. Po jeho proplutí pod mostem spojujícím oba ostrovy, se výhled otevře a na levoboku se začínají objevovat první ostrůvky ze skupiny Kornatských ostrovů. Ve srovnání se zeleným Ugljanem, který zůstal za kormidlem, je jejich povrch na první pohled pustý a holý. Po pravé straně loď míjí ostrov Lavdara a již se blíží k úzkému průlivu Provesa Mala, který odděluje Kornatské ostrovy a Dugi otok. Po jeho proplutí se na pravoboku otevře zátoka Telašćica. Výletní lodě do ní obvykle hned nezamíří, ale pokračují dále k ostrovu Sestrice Vela s majestátně vyhlížejícím majákem a chvíli tak kopírují hranice národního parku. Panorama s ostrovy a ostrůvky je jedinečné. Některé lodě s turisty též plují těsně pod mohutné útesy Grpašćak. Všechny lodě nakonec vplují do zátoky Telaščica a v menším přístavišti zakotví. Zde je vlastní cíl cesty, pasažéři opouštějí loď, aby se podívali po okolních krásách.

Telašćica
Útesy Grpašćak

Z kotviště se lze vydat po cestě mírným stoupáním a za chvíli se otevře výhled na jezero Mir (zde je občas popisované jako Slano jezero). Voda v jezeře je stejně průzračná jako mořská, ale údajně obsahuje více soli. Kdo se chce osvěžit, může se zde vykoupat. Pokud někdo zatouží po občerstvení, je v zátoce u kotviště v provozu několik sezónních restaurací, kde je možné se občerstvit či najíst. Mnozí dostanou oběd jako součást zaplaceného výletu. Ten se pak servíruje přímo na palubě lodí a většinou jsou nabízeny grilované ryby a maso. K pití je podávána minerálka, limonáda nebo stolní víno.

Od restaurací vede krátké stoupání lesem přímo na útesy Grpašćak. Na obě strany zde spadají bílé skály ostrova z výšky až 150 m přímo do bílomodrého zpěněného příboje. Pohled na útesy poskytuje návštěvníkům opravdu silný zážitek a mnozí se zde zvěční na snímcích s mohutnými útesy za zády. Po návratu do zátoky vybízí křišťálová voda ke koupání. Břeh je zde skalnatý tvořený velkými kameny, ale voda je ještě průzračnější než jinde a přírodní scenerie zátoky zde přímo vybízí ke koupání.Telašćica
Zátoka Telašćica, zakotvené výletní lodě

Po odpočinku nezbývá než se vydat na cestu zpět. Některé lodě ještě udělají malou zastávku v některé menší zátoce, kde si cestující mohou přímo z lodi zaskákat do vody a vykoupat se v místech, která jsou jinak přístupná pouze pro posádky jachet. Potom se již rychle vracejí stejnou cestou nazpátek.

Zájemce o výlet na Kornatské ostrovy je potřeba upozornit na to, že přes označení "Kornati" se často jedná o výlet do zátoky Telašćica a ostrovy n.p. Kornati pak loď míjí pouze zpovzdálí. Důvod je jednoduchý: provozovatel by musel zaplatit za cestující vstupné do národního parku. Proto při nákupu jízdenek je rozumné si prostudovat mapku s vyznačením trasy výletu. Ta je obvykle k dispozici v místě prodeje.Mohlo by vás zajímat