>  Istrie

Istrie

Romantická perla chorvatského Jadranu, oblast Istrie. Až dorazíte na poloostrov Istrie ve tvaru srdce, naplánujte si cestu do nádherného historického městečka Pula. Uprostřed přístavního města navštívíte římský amfiteátr, vyhledávaný pro svou unikátní akustiku organizátory koncertů světoznámých umělců. Neméně významné architektonické památky uvidíte na Istrii v městečku Poreč s Eufráziovou bazilikou z 6.století, která patří na seznam památek UNESCO. Pohled na ni si vychutnejte třeba u sklenice skvělého vína nebo oblíbené pálenky rakije.

Druhý den vyrazte na Istrii na pláž lenošit na písku nebo oblázcích a zaplavat si v průzračném Jaderském moři. Svět pod jeho hladinou sem často jezdí obdivovat čeští potápěči. Potopené lodě se nejen na Istrii staly domovem mořských želv, pestrobarevných ryb a korálů. Istrie není jen rájem různorodých sportů, ale také mekkou gurmánů a sommelierů. Na Istrii ochutnáte divoký chřest s výbornými plody moře, a také vzácné lanýže. Skvostné místní víno zařadilo Istrii mezi 10 nejlepších vinařských destinací Evropy. Návštěva restaurace se tak promění ve velký zážitek nejen pro zamilované páry.

Na romantické vlně pokračujte na Istrii do vnitrozemí. Motovun, malebné městečko na kopci, které má takové kouzlo, že si jej Chorvati tisknou i na bankovky (“desetikuny”). Cestujete-li s dětmi, odměňte je návštěvou rozsáhlého aquaparku Istralandia. Tobogány a další vodní atrakce zaručeně pobaví nejen je, ale i dospělé.

Nedaleko města Žminj najdete unikátní jeskyni Feštini zdobenou barevnými krápníky rozmanitých tvarů. Královnou celé oblasti je však jeskyně Baredine, v níž sestoupíte 60 m pod zem a uvidíte domov macaráta jeskynního, slepého obojživelného endemita.