>  Doprava   >  Autobusová doprava

Autobusovou dopravu z České republiky do Chorvatska zajišťuje větší počet českých dopravců z celé ČR, někteří ve spolupráci s chorvatskými dopravci. Jízdenky prodává i řada cestovních kanceláří, například CK TRAVEL FAMILY. Na internetu jsou vyhledávače autobusového spojení: IDOS – jízdní řády (www.idos.cz) a ONLINE BUS (www.onlinebus.cz). Můžete si také pořídit kompletní zájezd s ubytování i dopravou, v tom případě hledejte dovolenou autobusem.

Hlavní provozovatelé autobusové dopravy z České republiky do Chorvatska:

V zimních měsících, stejně jako v předsezóně a posezóně je jen velmi málo spojů s Chorvatskem, výhradně jen na trasách Praha – Záhřeb (a zpět) a Praha – Split (a zpět). Cesta do Záhřebu trvá přitom asi 11 hodin, cesta do Splitu pak 18 hodin. S blížící se sezónou spojů přibývá (od začátku června do konce září), odjezdovým místem autobusů bývají i další místa v Česku – Brno, Ostrava aj., značný bývá i počet možných nástupních míst, např. Tábor, České Budějovice, Olomouc, Znojmo, Mikulov a další. Rovněž cílových míst v Chorvatsku je mnoho – od nejseverněji položeného Umagu až do jižní Dalmácie.

Prohlédněte si aktuální nabídku dovolené v Chorvatsku autobusem.

Kromě toho je možno využít i autobusů cestovních kanceláří, které do přímoří pořádají zájezdy a jejichž autobusy nejsou vždy plně vytíženy. Jejich ceny v žádném případě dosud nepřesahovaly ceny autobusových firem. Nevýhodou pouze je, že volná místa může dát cestovní kancelář k dispozici až na poslední chvíli před odjezdem, když už není předpoklad dalšího prodeje zájezdu.

Autobusová síť v Chorvatsku je poměrně hustá. Především pobřeží má mnoho  linek a spojení mezi jednotlivými městy a letovisky je velmi dobré. Je škoda, že turisté málo využívají autobusovou dopravu na ostrovech (např. na Cresu, Krku, Ugljanu, Pašmanu, Brači a dalších), přestože je lehce dostupná. Časté spoje (s návazností na trajekty) umožňují turistům bez aut pohybovat se poměrně snadno po ostrově. Informace o jízdních řádech mohou podat místní turistická sdružení (viz Odkazy na stránky poskytující další informace o Chorvatsku) či místní provozovatel autobusové dopravy.

Podle našich informací zatím neexistuje celochorvatský vyhledávač autobusového spojení. Pro turisty mohou být užitečné následující odkazy: