>  Střední Dalmácie

Střední Dalmácie

Turisticky velmi oblíbená oblast Střední Dalmácie v Chorvatsku se pyšní nejen členitým pobřežím a krásnou přírodou, ale především mezi Čechy známou Makarskou riviérou se svými známými letovisky jako Omiš, Makarska, Brela, Baška Voda, Podgora, Tučepi, Živogošće, Drvenik nebo Gradac.

Kromě dalmátské pevniny náleží k oblasti Střední Dalmácie také ostrovy Vis, Šolta, Šćedro, Brač a Hvar Ostrovy Brač a Hvar patří k nejnavštěvovanějším v Chorvatsku. Na Brači stojí za to ubytovat se v letovisku Bol, protože se tu můžete opalovat a koupat na jedné z nejkrásnějších pláží Chorvatska Zlatni rat. Stejnojmenné hlavní město ostrova Hvar má historický ráz a prohlédnete si tu spoustu památek, jakými jsou třeba pevnost Fortica nebo středověký kostel sv. Štěpána. Příjemnou dovolenou na Hvaru strávíte taky v letoviscích Stari Grad, Zavala a Ivan Dolac.

Pevninu oblasti Střední Dalmácie, tzv. Makarskou riviéru, si Češi oblíbili už dávno. Chorvatsko a Makarská, to jsou dva pojmy, které zná snad každý Čech. Nádherné pláže, mnoho možností ubytování a spousta vyžití pro děti i dospělé. A všudypřítomné pohoří Biokovo. Není to krása koupat se v moři a přitom se dívat na majestátní skalní masivy? Kromě Gradacu, Drveniku a Makarské se jezdí dovolenkovat také do letoviska Tučepi, nebo do městečka Omiš, které se může pochlubit dávnou pirátskou minulostí. Okolí Makarské riviéry nabízí spoustu zajímavých atrakcí jako rozsáhlou lanovou dráhu, nebo možnost sjet si na kánoi či raftu divokou řeku Cetinu. V Trogiru na vás dýchne kousek historie a na tváři ucítíte svěží mořský větřík, který vane od jedné ze zdejších marin. Tady si jachtaři přijdou na své. Z Trogiru se navíc po unikátním padacím mostě dostanete na sousední ostrůvek Čiovo.

Split, tepající srdce chorvatské Střední Dalmácie
Ve Splitu je mezinárodní letiště, takže pokud přicestujete do Chorvatska letecky, pravděpodobně přistanete ve Splitu. Nezapomeňte se projít po známé pobřežní promenádě Riva. Splitské pobřeží tady připomíná podivuhodné stavební panoptikum. Ústí zde jižní průčelí Diokleciánova paláce a také vchod do podzemních palácových sklepení. Stojí tu taky františkánský klášter s kostelem sv. Františka. Právě tady v létě probíhá populární splitský karneval. Léto ve Splitu, to jsou zážitky, za kterými do Chorvatska každoročně jezdí mnoho turistů.