>  Kvarner

Kvarner

Kvarnerský záliv najdeme v severozápadní části Chorvatska. Oblast Kvarner se v Chorvatsku rozprostírá na jaderském pobřeží mezi Istrií, se kterou sousedí na severu a Dalmácií, se kterou sousedí na jihu.

Ke Kvarneru náleží mnoho ostrovů, známé ostrovy Krk, Rab, Cres, Lošinj nebo Pag. Kvarnerské pevnině vévodí oblíbené letovisko Crikvenica zasazené do bohaté zeleně. Crikvenica má mnohaletou tradici v rybaření. Okolí Crikvenice nabízí pestrou směsici volnočasových a sportovních aktivit, vodní aktivity si nejlépe užijete na oblíbené městské pláži Gradska plaža. Pláž Kačjak u nedalekého městečka Dramalj leží v blízkosti starobylých kamenných domečků, najdete tu hřiště na badminton, tenis nebo minigolf.

Češi se s láskou už dlouhá léta vracejí do městečka Baška na ostrově Krk. Na počátku 20. století tu totiž pomáhali budovat turistické centrum, dodnes v Bašce na Krku existuje Klub českých turistů. Pláž v Bašce Vela Plaža poskytuje skvělé zázemí pro plážové radovánky a je oceněná Modrou vlajkou EU. Na bezmála dvou kilometrech se tu střídá písek s drobnými oblázky. Pláž je vhodná i pro děti, protože má pozvolný vstup do moře. Děti se tu vyřádí na tobogánech. Téměř ve špici Kvarnerského zálivu se nachází lázeňské město Opatija, které patří k nejslavnějším a nejluxusnějším v Chorvatsku. Do Opatije a zdejších vyhlášených lázní se sjíždí chorvatská smetánka. Podél pobřeží vede romantické lungomare, promenáda bohatě osázená květinami. Poblíž se můžete taky trochu bát, cesta totiž prochází kolem Ďáblovy jeskyně, ze které během větrných dnů vychází děsivé zvuky.

Významný přístav Kvarneru je město Rijeka. Nenápadná obec Grobnik, vzdálená asi 5 km od Rijeky, přitahuje už řadu let fanoušky motorových závodů. Mají tu totiž jeden z nejlepších autodromů v Chorvatsku. V létě se tu závodí skoro každý víkend. Na své si přijdou také příznivci létání a adrenalinových sportů, kteří míří na zdejší sportovní letiště.