Kostel sv. Donáta, architektonický skvost Zadaru

Tato mohutná rotunda z předrománského období, stojící na někdejším římském fóru, se pokládá za nejmonumentálnější a nejcennější stavbu raného středověku na chorvatské půdě.

Chorvatsko... Články ... Témata ... Kostel sv. Donáta,…
Publikováno: 27.12.2016

Kostel sv. Donáta (Crkva sv. Donata) je jedním z architektonických skvostů severodalmatského města Zadaru. Tato mohutná rotunda z předrománského období, stojící na někdejším římském fóru, se pokládá za nejmonumentálnější a nejcennější stavbu raného středověku na chorvatské půdě.

Zadar
Zadar, kostel sv. Donáta

Kostel dal postavit začátkem 9. století zadarský biskup a diplomat Donát (lat. Donatus), který vedl v 8. a 9. století poselstvo dalmatských měst do Byzance a ke Karlu Velikému do Cách. Při misi v Konstantinopoli získal od byzantského císaře Nicefora ostatky sv. Anastázie, které pak přivezl do Zadaru (podrobněji v článku: Návštěva katedrály sv. Anastázie a její zvonice v Zadaru). Na dvoře Karla Velikého v Cáchách Donát uviděl císařovu kapli, která byla pro něho inspirací pro vybudování podobného kostela v Zadaru.

Půdorys tohoto unikátního kostela, který Donat po návratu do Zadaru začal stavět, je kruhový se třemi apsidami a nevelkým nartexem, jímž se do kostela vchází. Na patře má galerii – matroneum, které sloužilo výhradně ženám. Zdi jsou uvnitř členěny vysokými výklenky, zevně svislými dekorativními pruhy zdiva – lizénami.

V konstrukci se nacházejí četné úlomky, vestavěné při stavbě z pozůstatků antických staveb na fóru. Na mnohých úlomcích jsou dobře patrné i antické nápisy, které například svědčí o tom, z jaké budovy pocházejí.

Kostel vysoký 27 metrů je jedinečný pro své harmonické spojení karolinské a byzantské architektury. Stavby kruhového půdorysu měly svůj původ právě v byzantském umění. Kostel sv. Donáta obdivoval již byzantský císař Konstantin Porfyrogenetos, který procestoval celý tehdejší kulturní svět a zanechal nám o něm nedocenitelné informace.

Kostel byl původně zasvěcen sv. Trojici (Sveto Trojstvo) a toto patrocinium se zachovalo až do 15. století. Teprve pak se vžil název "kostel sv. Donáta", tedy podle jeho stavebníka.

Během své více než tisícileté historie sloužila rotunda nejrůznějších účelům, nejen tedy tomu, pro který byla postavena. Za benátsko-tureckých válek byla používána jako skladiště vojenského materiálu a podobně tomu byla i napoleonské okupace a za Rakouska. Po druhé světové válce byl kostel plně renovován.

Kostel sv. Donáta je dnes součástí zadarského archeologického muzea (Arheološki muzej Zadar). Pro krásnou akustiku tohoto prostoru se tu již po léta konají oblíbené koncerty, zejména proslulý letní festival klasické hudby pod názvem "Hudební večery ve sv. Donátu" (Glazbene večeri u Sv. Donatu). Informace o festivalu: www.donat-festival.com.

Informace o otevírací době a vstupném najdete na stránkách: www.amzd.hr.


Zdroj informací:

  • Arheološki muzej Zadar: Sveti Donat

Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat