Pevnost sv. Michala - Severní Dalmácie na dlani

Chorvatsko... Články ... Témata ... Pevnost sv. Michala…
Publikováno: 22.12.2001

Pro návštěvníky ostrovů Ugljan a Pašman, případně i při pobytu na pobřeží v zadarské oblasti, se naskýtá možnost velmi zajímavého výletu k pevnosti sv. Michala (tvrdjava Sveti Mihovil) stojící na 265 m vysokém vrchu ve střední části Ugljanu.

Byla postavena Benátčany ve 13 stol. okolo někdejšího benediktinského kláštera a kostela, ze kterých se však dochovaly pouze základy. Benátčané odsud z výšky kontrolovali dění v Zadaru a v okolí, ale současně i na moři do značné vzdálenosti. Skutečně je odsud celá severní Dalmácie jako na dlani.

Pro výlet v letních měsících je vhodné zvolit čas po dešti, kdy se vzduch pročistí a dobrá viditelnost umožní výhled na vzdálenost mnoha desítek kilometrů.

Vlastní cíl cesty se nachází přibližně 4 km od přístavu trajektů v obci Preko, ze které přes Zadarský kanál vidíme přímo město Zadar. Do Preka pluje trajekt ze Zadaru 1/2 hod. a jezdí velmi často. Z pobytových míst na ostrovech je přístup po místní komunikaci velmi slušné kvality autem nebo autobusovou linkou, která zajišťuje pravidelné spojení na souostroví Pašman-Ugljan.

Od přístaviště trajektů v Preku, kde je také parkoviště a stanice autobusů, se silnice napojuje na hlavní ostrovní komunikaci. Odtud po několika stech metrech směrem na obec Ugljan odbočuje úzká (avšak kvalitní) asfaltka doleva strmě do kopce. Odbočka je označena, ale malou hnědou směrovou tabuli "Sveti Mihovil" je možno snadno přehlédnout. Dále můžeme až k pevnosti pokračovat autem nebo pěšky. Cesta je úzká a setkání s protijedoucím vozidlem vyžaduje spolupráci obou řidičů při volbě vhodného místa, kde se auta mohou minout. V samotném závěru se ostrými zatáčkami šplhá až k vlastní pevnosti. Zde je místo pro zaparkování asi tří aut.

Pevnost je volně přístupná, ale na vlastní nebezpečí. Atmosféru místa poněkud narušuje mohutná konstrukce vysílače a přízemní budovy tvořící jeho technické zázemí. Za bouřky se zde, vzhledem k nebezpečí zásahu bleskem, nedoporučuje zdržovat. Obvodové zdi jsou částečně pobořené. Poslední trhlina zde vznikla v jihovýchodní stěně po zásahu raketou z letadla za války v 90. letech. Je-li pěkné počasí a viditelnost, odkryje se po výstupu na opevnění před návštěvníkem nádherný výhled po celé severní Dalmácii.

Při pohledu směrem na východ leží celá oblast Zadarské riviéry, kterou doplňuje daleko na sever se táhnoucí hradba pohoří Velebit. Ten v létě, kdy je vzduch plný vodních par, nemusí být viditelný. Po přesunutí pozornosti směrem k jihu uvidíme jihovýchodně postupně se snižující hřeben ostrova Pašman a na jihu, jako drahokamy rozeseté Kornatské ostrovy , které svou světlou až do bíla přecházející barvou ostře kontrastují se sytě modrou hladinou moře.

Asi nejzajímavější je pohled na jihozápad, kde se nedaleko nachází ostrov s obcemi Veli a Mali Iž. Za tímto ostrovem, oddělen Ižským kanálem, se táhne dlouhý hřeben ostrova Dugi Otok, který se severním směrem postupně snižuje a následují ho další ostrovy: Sestrunj, Zverinac a Molat. Místní obyvatelé říkají, že kdo má velké štěstí může za obzvlášť dobré viditelnosti za jižním cípem Dugi Otoku zahlédnout i břehy Itálie. Výhled severozápadním směrem je částečně zakryt o několik desítek metrů vyšším vrcholem Šćah, který tvoří hřeben ostrova.

Zpáteční sestup je již pro pěší i pro auto jednodušší a v dolní části se ještě naskytne několik pěkných výhledů na Preko s ostrůvkem Galovac (též Školjič).




Související články

Z pevnosti sv. Michala na Ugljanu se stane jedna z velkých atrakcí Zadarské župy
Hory dalmatských ostrovů
"Rekreační horská stezka Željina na ostrově Ugljan

Diskuze k článku

Lukáš Musil
Lukáš Musil
02.05.2019 15:17:07

Krásna 4km procházka z Preka. Výhled stojí za to!!!

Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat