Z pevnosti sv. Michala na Ugljanu se stane jedna z velkých atrakcí Zadarské župy

Již několik let připravuje obec Preko na ostrově Ugljanu projekt obnovy pevnosti sv. Michala, která se nachází v nadmořské výšce 265 metrů na druhém nejvyšším kopci ostrova

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Z pevnosti sv.…
Publikováno: 25.10.2016

Již několik let připravuje obec Preko na ostrově Ugljanu projekt obnovy pevnosti sv. Michala (Tvrdjava Sveti Mihovil), která se nachází v nadmořské výšce 265 metrů na druhém nejvyšším kopci ostrova (viz tematický článek: Pevnost sv. Michala - Severní Dalmácie na dlani). Pevnost je nejen velmi cenná kulturní památka, ale také oblíbené výletní místo a jeden z nejkrásnějších vyhlídkových bodů Zadarské župy.

Ugljan
Ugljan, pevnost sv. Michala (autor: Pavel Ženčák)

V současné době se obci Preko podařilo získat pevnost pod svou správu a doufá, že nyní bude rychleji realizovat práce na rekonstrukci a novém využití pevnosti. Jedním z prvních kroků bude přestěhování 80 metrů vysokou anténu vysílače, která stojí uprostřed pevnosti již 25 let. Náhradní místo pro ni je již zajištěno na nedaleké lokalitě Mala glava. Po archeologickém průzkumu budou moci začít vlastní práce na obnově. Podle projektu tu vznikne informační středisko, vyhlídka, pohostinské zařízení a prodejna suvenýrů. Na financování se bude podílet prostředky obce Preko, státu a evropských fondů.

Stále ještě mohutné trosky pevnosti, která má v historii Zadaru významné místo, neztratily nic na své přitažlivosti. Původně stála na jejím místě pevnost z 6. století a od 12. století se na místě nacházel benediktinský klášter s kostelíkem sv. Michala. Roku 1202 se Benátčanům podařilo dobýt bohaté a mocné křesťanské město Zadar, které jim dlouho vzdorovalo a jen díky vydatné pomoci rytířů čtvrté křížové výpravy Benátčané svou intrikou zlomili odpor hrdého města, pobořili je, vyloupili a ovládli je natrvalo. Protože však Zadar se ani po své porážce nepokořil a stále se snažil vymanit z moci okupanta, vybudovali Benátčané ve 14. století na skvělém strategickém místě na nedalekém ostrově mocnou pevnost, která měla dohlížet na město Zadar, jeho bezprostřední okolí, přilehlé ostrovy i otevřené moře. Z výšky 265 metrů je Benátčané hlídali a sledovali veškeré dění ve vzpurném městě.

Skvělý výhled je jedním z důvodů návštěvy pevnosti, od níž prý je vidět i silueta italského města Ancona. Podle místních patriotů je pevnost sv. Michala nejkrásnější vyhlídkový bod na celém Jadranu. Umožňuje výhled na město Zadar a přilehlé okolí, mohutnou hradbu pohoří Velebit, více než 200 ostrovů Zadarského souostroví a Národní park Kornati. Mnoho turistů dává přednost přibližně hodinovému pěšímu výstupu z Preka k pevnosti sv. Michala, ale ti pohodlnější mohou vyjet po silnici až k pevnosti. Každoročně ji navštíví několik desítek tisíc návštěvníků.

Pro turisty je Preko východiskem řady přitažlivých výletů, a to jak severozápadním směrem do vesnice Ugljan, ale především jihovýchodním směrem do vesnice Kali (je to největší obec na ostrově Ugljanu a tradiční nejdůležitější rybářské středisko na severním Jadranu), do nejznámějšího letoviska ostrova Ugljanu – Kukljice a případně po mostě přes úžinu Ždrelac na sousední ostrov Pašman.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat