ostrov PAŠMAN

Ostrov (57 km2) v zadarské ostrovní skupině patřící k Severodalmatským ostrovům. Leží ve vnitřním ostrovním pásu jihovýchodně od ostrova Ugljan, se kterým je spojen novým mostem přes průplav Ždrelac.

Chorvatsko... Místa... ostrov PAŠMAN

Ostrov (57 km2) v zadarské ostrovní skupině patřící k Severodalmatským ostrovům. Leží ve vnitřním ostrovním pásu jihovýchodně od ostrova Ugljan, se kterým je spojen novým mostem přes průplav Ždrelac. Od pevniny je oddělen Pašmanským průlivem (Pašmanski kanal), na západě jsou vody Středního průlivu (Srednji kanal). Od pevniny, od města Biograd na moru, je ostrov Pašman vzdálen 15 minut plavby trajektem.

Pašman
Ostrovu Pašman od jihu

Se sousedním ostrovem Ugljanem je spojen mostem přes průplav Mali Ždrelac. Původně byla na tomto místě mělčina, v 90. letech 19.stol. byl zde prokopán uzoučký průplav (dal se původně přeskočit!) s nevelkým mostem. Ten byl v 70. letech 20. století po prohloubení a rozšíření průplavu nahrazen vysokým, zdaleka viditelným mostem, který má podjezdovou výšku 16 m. Proud v průplavu dosahuje rychlosti 4 uzle. Vzhledem k tomu, že se jedná o stále frekventovanější plavební cestu, ukázalo se nezbytné ji rozšířit, zvýšit podjezdovou výšku a most rekonstruovat. V roce 2008 stavební práce začaly, v červnu roku 2009 byl spuštěn provoz na novém mostě (viz aktualita: Otevřen most Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman) a v lednu 2011 byla definitivně otevřena i plavební cesta Otevřena plavební cesta průplavem Mali Ždrelac). Dokončení všech prací na pevnině se předpokládá do konce června 2011.

Pobřeží ostrova Pašman je členité. Větší zátoky na ostrově jsou Polača, Taline, Triluke, Landjin, Soline a Kablin. Vnitrozemí ostrova je kopcovité, nejvyšší výšky dosahuje Pašman vrchem Bokolj (272 m). Vápencový ostrov je do značné míry pokryt makchií, na východě převládají úrodné usazeniny. Západní pobřeží je velmi strmé a členité, jeho četné zátoky jsou chráněny před bórou. Podobné podnínky jsou i na jihu ostrova, částečně i na jeho jihovýchodním cípu. Při méně členitém východnínm pobřeží jsou rozložena všechna větší sídla ostrova - Tkon, Nevidjane, Kraj, Pašman, Mrljane, Dobropoljana, Banj, Ždrelac, z nichž první dvě jsou největší (každý asi 700 obyv.). Celkový počet obyvatel na ostrově Pašman se pohybuje kolem 3300.

Před pobřežím, zejména v jižní části, jsou četné drobnější ostrovy a ostrůvky, např. Školjić, Garmenjak, Babac, Muntan, Mali Dužac, Gnalić, Žizanj, Košara, Gangarol aj.

Obyvatelstvo se věnuje zemědělství (pěstují se hlavně olivovníky, zelenina, ovoce), chovu ovcí, rybolovu a zatím i v omezené míře službám cestovnímu ruchu. Pašman je řidčeji osídlen než sousední Ugljan, který je jen o málo menší, ale má o více než dvojnásobek více obyvatelstva než Pašman.

Pašman byl osídlen Ilyry již v prvním tisíciletí př. Kr. (nálezy opevněných sídlišť), které pak vystřídali Římané (římské nálezy u Tkonu, Pašmanu, Kraje a jinde). Další zprávy o ostrovu pocházejí až z doby, kdy patřil biogradské a zadarské církevní hierarchii, a později z doby, kdy se stal útočištěm uprchlíků z města Biograd na moru, zničeného ve 12. stol. Benátčany. V dalších staletích ani Pašman neunikl expanzi Benátek. V 16.a 17. stol. se počet jeho obyvatel zvýšil o běžence z pevniny před Turky.

Kulturně historické památky jsou soustředěny v místních vesnicích a osadách nebo v jejich bezprostředním okolí (Tkon, Kraj, Pašman) Mimo ně je památek velmi málo (např. u zátoky Sveti Ante na jihozápadním pobřeží je předrománský kostelík).

I když jsou na ostrově mimořádně vhodné a příznivé přírodní podmínky pro rekreační pobyty, nejsou dosud zdaleka plně využívány. Na druhé straně to však znamená, že ostrovu dávají přednost ti, kdo hledají klid, krásnou nedotčenou přírodu a čisté moře, tedy pobyt mimo hlučná velká letoviska. Možnost ubytování na ostrově je v jediném hotelu, který byl otevřen v roce 2015 (hotel D´Erco se nachází v Tkonu, v zrekonstruovaném letohrádku šlechtické rodiny D´Erco z 19. století), v soukromí a ve třech menších kempech. Sousední Ugljan má větší a kvalitnější ubytovací kapacity, ale Pašman si zato výrazněji zachoval svůj původní přírodní ráz a klid.

Ostrov je velmi příhodným východiskem pro lodní výlety na Kornatské ostrovy a na Dugi otok do zátoky Telašćica (pořádají je místní agentury).

Celým ostrovem prochází asfaltová silnice, která je mostem přes Ždrelac napojena na komunikaci na sousedním ostrovu Ugljan.

Ostrov má trajektové spojení z Tkonu do Biogradu na moru na pevnině (28 km jižně od Zadaru). Kromě tohoto přímého spojení se používá též trajektu z Preka na Ugljanu (z Pašmanu se přejede přes most na Ugljan) do Zadaru.

Pašman
Osada Kraj s klášterem

Související články

Nové investice zlepší spojení s jadranskými ostrovy
Škraping na ostrově Pašmanu
Otevřena plavební cesta průplavem Mali Ždrelac
Otevřen most Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman


Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

123 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook