Otevřen most Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Otevřen most…
Publikováno: 20.10.2009

26.6.2009

Od středy 24. června je znovu v provozu most Ždrelac přes úžinu Mali Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman. Most byl kvůli rekonstrukci po šest měsíců uzavřen a náhradní spojení mezi oběma ostrovy obstarávala pouze lodní linky pro osobní přepravu.

Ždrelac
Původní most Mali Ždrelac

Most má nyní úplně jiný vzhled. Tři střední podpěrné pilíře byly odstraněny a další dva, na nichž nyní spočívá nová nosná ocelová mostní konstrukce o rozpětí 68 metrů, byly rekonstruovány a zpevněny. I šířka mostu se zvětšila, a to z 8,4 metru na 11,8 metru.

Plavební cesta úžinou Mali Ždrelac bude otevřena od 1. července do 30. září. Je to pro jachtaře dobrá zpráva, protože úžina je velmi frekventovanou plavební cestou jachet ze zadarské oblasti do národní parku Kornati a jižní části ostrova Dugi otok (především zátoky Telašćica). Po 30. září budou opět pokračovat práce na rozšíření a prohloubení plavební cesty až do března 2010, kdy by měl být celý projekt dokončen. Plavební kanál bude rozšířen ze stávajících 20 metrů na 56 metrů a prohlouben o 1 metr, tedy na 5 metrů, čímž se značně zvýší bezpečnost plavby.

Ždrelac
Nový most Mali Ždrelac

Vzhledem k rozestavěnosti se plavba po dobu dočasného letního provozu bude řídit zvláštním režimem. Parametry úžiny jsou zatím stejné jako dříve. Plavební kanál je široký 20 metrů, jeho minimální hloubka jsou 4 metry. Maximální podjezdová výška pod mostem je 16 metrů. Úžinou tedy mohou proplovat plavidla s výškou do 16 metrů, o šířce do 6 metrů a s ponorem do 3,5 metru.

Zdroj informací a nové obrázky mostu :

  • Ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture): www.mmpi.hr

Mohlo by vás zajímat