OSTROVY DRVENIK VELI A MALI

Ostrovy Drvenik Veli a Mali leží jen kousek od Trogiru. Návštěvníci oceňují klid, určitou odlehlost, zátoky s krásnými plážemi a atmosféru starých rybářských vesnic.

Chorvatsko... Místa... OSTROVY DRVENIK VELI A MALI

Drvenik Veli

Nevelký ostrov (12 km2) na severozápadě Středodalmatských ostrovů, 4 nám. míle od Trogiru. Má 145 obyvatel. Je to nejsevernější a současně nejzápadnější ostrov této ostrovní skupiny. Leží severozápadně od ostrova Šolta, od něhož je oddělen Šoltským průlivem (Šoltanski kanal). Od pevniny jej na severozápadě odděluje Drvenický průliv (Drvenički kanal), od ostrůvku Drvenik Mali Drvenická úžina (Drvenička vrata). Nejvyšší bod je vrch Buhalj (177 m) na východě ostrova.

Drvenik Veli
Drvenik Veli

Pobřeží ostrova Drvenik Veli je velmi členité, místy skalnaté. Mnohé zátoky mají příjemné menší oblázkové i částečně písečné pláže. Největší zátoky jsou Solinska (na jihovýchodě), Drvenik (na severozápadě) a Mala Luka (na západě). Před východním pobřežím jsou ostrůvky Mali a Veli Krknjaš, před jižním Oruda, Mačaknar aj.

Největší obcí je Drvenik Veliki (též zv. Veliki Porat) na severozápadním pobřeží. Pak je zde pouze několik maličkých osad. Obyvatelstvo se živí rybolovem, pěstováním ovoce, vinné révy a olivovníků.

Ostrov byl osídlen již v antické době, byla zde osada Tariona. Další záznamy jsou až ze 13.stol.. Ze 16.stol. se dochoval gotický farní kostel sv. Jiří (Sveti Jure) s barokním mobiliářem. Pozdněbarokní kostel nebyl nikdy dokončen. V místě je několik domů trogirské šlechty z 18. stol. Do nich jsou vezděny pozůstatky z antických staveb. Mimo obec stojí barokní kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola).

V poslední době stoupá počet rekreantů, kteří zde oceňují hlavně klid, určitou odlehlost, pěknou přírodu, velmi dobré možnosti sportovního rybolovu, potápění, jachtingu (možnost kotvení). Ubytování pouze v soukromí.

Drvenik Veli má spojení lodí se Splitem (přes Trogir).

Drvenik Mali (též Ploča)

Ostrůvek západně od ostrova Drvenik Veli, rozloha 3,3 km2. Má kolem 56 obyvatel Nejvyšší bod ostrova dosahuje 8O m.

Pobřeží ostrůvku Drvenik Mali je velmi členité. Mezi četnými zátokami (Vela Rina, Mala Rina, Borak, Garbine) vyniká Vela Rina s písčitou pláží. Je v ní též možnost kotvení pro malé jachty.

Většina ostrůvku je zemědělsky obdělávána, nejvíc se pěstují olivovníky. Na ostrůvku je 5 malých osad, spojených v jednu správní jednotku, která se rovněž nazývá Drvenik Mali.

Možnost ubytování pouze v soukromí. Okolní vody jsou velmi vhodné pro sportovní rybolov.


Vaše hodnocení místa

126 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook